ЦПН https://www.cpn.edu.rs Основни сајт Центра за промоцију науке Thu, 24 Apr 2025 08:51:19 +0000 sr-RS hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.2 Проглашене победнице Отвореног позива за фотографе и песнике „Климатска акција кроз поезију и фотографију“ https://www.cpn.edu.rs/proglasene-pobednice-otvorenog-poziva-za-fotografe-i-pesnike-klimatska-akcija-kroz-poeziju-i-fotografiju/ Tue, 22 Apr 2025 14:08:13 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35601 Фотографкиња Тања Бажалац из Београда и песникиња Сњежана Врачар Михелач из Пуле, која живи и ради у Љубљани, победнице су међународног art+science отвореног позива за фотографе и песнике Климатска акција кроз поезију и фотографију.  Центар за промоцију науке објавио је Отворени позив за фотографе и песнике Климатска акција кроз поезију и фотографију у оквиру међународног пројекта Climateurope2, крајем 2024. године. На Отворени позив се пријавило преко седамдесет људи, професионалних и аматерских фотографа и песника различитих узраста, професија и из читавог региона.

Сњежана Врачар Михелач

У ЦПН су пристигле ауторске фотографије и песме из Србије, Босне и Херцеговине, Хрватске, Словеније, Црне горе и Северне Македоније, од основаца и пензионера, средњошколаца и професионалаца у различитим областима, као и професионалаца у областима поезије и фотографије. Жири у саставу Љиљана Илић, преводитељка и песникиња, Марко Рисовић, фотограф, др Марјана Бркић, руководитељка Climateurope2 пројекта, проф. др Владимир Ђурђевић, климатолог, Добривоје Лале Ерић, историчар уметности и Љубица Славковић, сарадница за међународну сарадњу, имали су тежак задатак да изаберу победничке радове.

Тање Бажалац, фото: Бојан Џодан

Серија фотографија Тање Бажалац и песме Сњежане Врачар Михелач, одабране су као победнички радови. Победнички радови, заједно с одабраним песмама и фотографијама пристиглим на конкурсу који ће бити упарени у целине, биће приказани на Climateurope2 фестивалу у Београду, од 29. септембра до 1. октобра и публиковани као посебно издање у оквиру пројекта.   О ауторкама: Тања Бажалац је фотографкиња из Београда. Активно се бави фотографијом од 2017. године. У раду је највише инспирише улична, портретна и модна фотографија. Добитница је више награда, међу којима се издвајају четврто место на међународном такмичењу Photolympic 2019. године и прво место на такмичењу Frame24 2020. године. Учествовала је на групним изложбама у земљи и иностранству, а њени радови су објављени у многим часописима, укључујући британско издање магазина Vogue, као и фото-прича на порталу National Geographic Serbia. Сњежана Врачар Михелач, рођена је у Пули. Објављује у зборницима, литерарним часописима и интернет порталима. Добитница је треће награде за причу Трептај у склопу трибине Књижевни петак и такмичења Загребу – ријечју и сликом, те златног признања 42. Државног сусрета мањинских ауторица и аутора Сосед твојега брега 2020–2021. Рукопис Кад затворим очи видим модро, победио је на VIII Пресинговом конкурсу за најбољу необјављену збирку песама и крајем 2022. године изашао као њен литерарни првенац. Песме су јој награђене у склопу међународног такмичења Zana Literature Festival III. Поема Поздрав с ослобођеног територија освојила је трећу награду 54. књижевног такмичеља Сусрет ријечи Бедековчина. Песмом Југопластика освојила је прву награду за поезију на регионалном такмичењу часописа „Улазница 2023“. Песме су јој преведени на словеначки, енглески, македонски и албански језик. Живи и ради у Љубљани.]]>
Елементи 40 https://www.cpn.edu.rs/elementi-40/ Tue, 22 Apr 2025 13:40:42 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35584 У продаји је нови, јубиларни број часописа Елементи!
Темат пролећног броја Елемената посвећен је једној од најзначајнијих тема савременог доба – клими и климатским променама. https://www.youtube.com/watch?v=Ff06A_cbHVI У тексту Дигитални атлас климе Србиједр Милица Тошићдр Владимир Ђурђевић и др Ирида Лазић представљају јединствену онлајн платформу која пружа свеобухватан увид у климатске промене на територији Србије. Аутори објашњавају како Атлас интегрише податке из метеоролошких станица, сателита и климатских модела и како тај алат могу да користе истраживачи, доносиоци одлука, привредници и грађани. Наши преци су од давнина покушавали да предвиде временске прилике на основу верских празника, понашања животиња и других знакова из природе. Колико су таква „прогнозирања“ научно утемељена и како се она разликују од предвиђања која можете наћи на климатским сервисима, откријте у новом тексту Ђорђа Петровића Гатање о времену.

Илустрација Николе Кораћа за текст Ђорђа Петровића Гатање о времену

УН процењују да је у овом тренутку неких 3,6 милијарди људи непосредно изложено различитим последицама климатских промена, међу којима здравствени ризици заузимају значајно место. Какви нам ризици прете у будућности и како да им се супротставимо, сазнајте у новом тексту др Срђе Јанковића Преображај без преседана: климатске промене и здравље. С обзиром на то да се сви налазимо у приближно истој позицији, да делимо заједничке услове животне средине, чини се да је можда дошао тренутак када оно што је било предмет интересовања неколицине треба да постане брига многих, и то пре свега кроз деловање политичких институција. Др Игор Живановић доноси причу о климатској правди и неким практичним решењима. Од прилагођавања наставних програма, преко развијања иновативних метода учења о клими и климатским променама до креирања игрица и Јутјуб видеа, Центар за промоцију науке премошћује јаз између климатских наука и друштва. У тексту Иване Николић сазнајте више о начинима на које ЦПН промовише климатску писменост.

Илустрација Николе Кораћа за текст др Игора Живановића Климатска правда

У новом Орбитирању др Дарко Доневски се бави дугом и недовољно препознатом историјом жена у астрономији. Он нам доноси причу о огромним доприносима пионирки као што су Вилхемина Флеминг, Хенријета Левит и Сесилија Пејн-Гапочкин, које су померале границе науке упркос институционалним и друштвеним баријерама, указујући на то колико је важна и неопходна родна равноправност у научној заједници. У новом аутостоперском водичу кроз обраду природних језика др Вања Суботић анализира кинеске развојне „филозофије“ конверзационе вештачке интелигенције, оличене у чет-боту DeepSeек. Она разматра технолошке стратегије и политичке импликације овог модела, укључујући контроверзе око етичности прикупљања података, цензуре садржаја и начина на који DeepSeek „учи“ да закључује. Захваљујући великом напретку у узгајању главоножаца, постоји шанса да ће ове животиње ускоро моћи да се користе у лабораторијским експериментима, што би могло откључати многе мистерије биологије. У тексту реномираног научног новинара Мића Таталовића сазнајте какве етичке дилеме може да отвори претварање хоботница у „лабораторијске пацове“.

Илустрација Јовише Николића за текст др Вање Суботић Један појас, један пут, један DeepSeek: Аутостоперски водич кроз обраду природних језика, други део

Миленијумима су људи вером покушавали да одагнају болести, неретко дајући божанској интервенцији предност над актуелним медицинским знањима и методама лечења. Многи то чине чак и данас. Има ли ипак у томе неког смисла и мерљиве користи, откријте у новом тексту Павла Зелића Вера као лек. Године 1520, Фернандо Магелан је са три брода кренуо у потрагу за алтернативним поморским путем до далеких острва где расту каранфилић и мускатни орашчић. Др Миљан Васић доноси нам причу како је потрага за извориштем зачина довела до првог путовања око света и започела двовековни сукоб који је однео преко 150.000 живота, али и обликовао економску и политичку мапу модерног света. У другој половини 19. века, Коста Вујић у Београду и Ласло Рац у Будимпешти предавали су у разредима из којих су потекли неки од највећих умова науке. Петар Нуркић истражује шта чини један разред изузетним и како се то питање поставља у доба „паметних“ табли, AI асистената, VR наочара и интерактивних зидова – али и даље зависи од људског фактора: посвећених наставника и културе учења.

Илустрација Вука Палибрка за текст Мића Таталовића Шта кажу наука и етика о претварању хоботница у „лабораторијске пацове“

Из дана у дан наш свет постаје све гласнији и гласнији. Постоји ли апсолутна тишина и да ли је она решење, сазнајте у новом тексту Иване Николић Да ли чезнете за тишином?. Архитекте све чешће користе генеративну вештачку интелигенцију како би унапредиле креативне процесе и убрзале рад, али ова технологија доноси и низ техничких и етичких дилема. О каквим се дилемама ради и како изгледа примена AI у архитектури, прочитајте у причи о алгоритмима на градилишту коју доноси Богдан Ђорђевић. Током првих деценија 20. века, на руској уметничкој сцени створени су многи авангардни покрети који ће заувек променити ток историје уметности. Др Јована Николић бави се управо њима и новим језиком уметности који ће постати један од начина које је конструисано ново друштво и нов, модеран, механички и индустријски свет.

Илустрација Вука Палибрка за текст Петра Нуркића Шешир, „Марсовци“ и паметне учионице

Који су најбизарнији артефакти који су кроз историју доспели у музеје и постали експонати, а да се за њих дуго мислило да потичу из природе? Шта их је чинило тако посебним да су заслужили да се нађу у великим, приватним или јавним збиркама? Одговоре на ова питања потражите у новом тексту Ане Самарџић о (не)природним музејским експонатима. Ђорђе Петровић са Светског научног форума у Будимпешти доноси интервју са др Розари Грифин, истраживачицом на Универзитетском колеџу у Корку (Ирска) и директорком конзорцијума ICORSA. Она је за нове Елементе говорила о кључним изазовима с којима се данас суочавају млади истраживачи и могућим стратегијама које би научне каријере учиниле привлачнијим. Ове године се навршава тридесетогодишњица смрти једног од највећих и најзначајнијих стваралаца девете уметности, чија оставштина и данас из сенке обликује наше поимање стрипа. У новој стрип колумни Николе Драгомировића прочитајте више о „оцу“ Корта Малтезеа и „естети магије сна“ – великом Хугу Прату.

Илустрација Монике Ланг за текст Богдана Ђорђевића Алгоритми на градилишту

Часопис Елементи препознатљив је и по илустрацијама водећих илустратора из земље и региона, а текстове у новом броју илустровали су Никола Кораћ, Урош ПавловићКсенија ПантелићЈовиша НиколићВук Палибрк, Лазар ТасићВладан НиколићМоника Ланг, и  Жељко Лончар, који је осмислио изглед насловне стране. Часопис може да се купи на свим боље снабдевеним киосцима, путем портала prodavnica.cpn.rs, као и у самом Центру за промоцију науке (Краља Петра 46, Београд).
]]>
Заједничко истраживање квалитета ваздуха у нашим становима (JoAQMA) https://www.cpn.edu.rs/%d0%b7%d0%b0%d1%98%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%be-%d0%b8%d1%81%d1%82%d1%80%d0%b0%d0%b6%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%ba%d0%b2%d0%b0%d0%bb%d0%b8%d1%82%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d0%b2%d0%b0/ Thu, 17 Apr 2025 13:06:32 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35579 https://cpn.kcbor.net/]]> NATURALE – Природа и радиоактивност – Шетај, причај и учи https://www.cpn.edu.rs/naturale-%d0%bf%d1%80%d0%b8%d1%80%d0%be%d0%b4%d0%b0-%d0%b8-%d1%80%d0%b0%d0%b4%d0%b8%d0%be%d0%b0%d0%ba%d1%82%d0%b8%d0%b2%d0%bd%d0%be%d1%81%d1%82-%d1%88%d0%b5%d1%82%d0%b0%d1%98-%d0%bf%d1%80/ Thu, 17 Apr 2025 13:05:32 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35574 https://www.linkedin.com/company/naturale-nature-and-radioactivity-walk-talk-and-learn   Instagram: https://www.instagram.com/naturale_project/]]> Пчела је кључ: Мапирање и биомониторинг популација “дивљих” опрашивача у Србији коришћењем безбедне и неинвазивне методе (Bee is a Key) https://www.cpn.edu.rs/%d0%bf%d1%87%d0%b5%d0%bb%d0%b0-%d1%98%d0%b5-%d0%ba%d1%99%d1%83%d1%87-%d0%bc%d0%b0%d0%bf%d0%b8%d1%80%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b8-%d0%b1%d0%b8%d0%be%d0%bc%d0%be%d0%bd%d0%b8%d1%82%d0%be%d1%80%d0%b8%d0%bd/ Thu, 17 Apr 2025 13:04:03 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35569 https://masonpcele.com/ Facebook:  https://www.facebook.com/people/Prijatelji-Mason-P%C4%8Dela/100089323063895/ Instagram: https://www.instagram.com/_masonpcele_/]]> Опасуљи се: грађани откривају генетичку разноврсност https://www.cpn.edu.rs/%d0%be%d0%bf%d0%b0%d1%81%d1%83%d1%99%d0%b8-%d1%81%d0%b5-%d0%b3%d1%80%d0%b0%d1%92%d0%b0%d0%bd%d0%b8-%d0%be%d1%82%d0%ba%d1%80%d0%b8%d0%b2%d0%b0%d1%98%d1%83-%d0%b3%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%82%d0%b8%d1%87/ Thu, 17 Apr 2025 13:02:58 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35564 Acanthoscelides obtectus). Ово ће бити постигнуто у сарадњи са нашим кључним заинтересованим странама – ученицима, произвођачима органске хране и грађанима – који ће сакупљати биљни материјал и инсекте са различитих локација, узгајати и процењивати карактеристике различитих сорти пасуља у својим баштама или саксијама. Штавише, научне активности грађана ће нам помоћи да подигнемо свест јавности о важности очувања старих сорти биљака и праћења распрострањености економски значајних врста инсеката.   Носилац пројекта: Институт за биолошка истраживања „Синиша Станковић“ - Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду   Партнери: Биолошки факултет, Универзитет у Београду Институт за ратарство и повртарство Нови Сад Удружење Амбасадора одрживог развоја и животне средине Пољопривредна школа Вршац Удружење произвођача органске пољопривреде Нови Сад     website: https://www.opasuljise.rs/ Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063907218620# Instagram: https://www.instagram.com/opasuljiseprojekat/?igshid=1h8n5lya74ecs]]> AQUAPHONIA – Екоакустика и грађанска наука у биомониторингу слатководних екосистема https://www.cpn.edu.rs/aquaphonia-%d0%b5%d0%ba%d0%be%d0%b0%d0%ba%d1%83%d1%81%d1%82%d0%b8%d0%ba%d0%b0-%d0%b8-%d0%b3%d1%80%d0%b0%d1%92%d0%b0%d0%bd%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%83%d0%ba%d0%b0-%d1%83-%d0%b1%d0%b8/ Thu, 17 Apr 2025 11:58:41 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35550   Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61572663767115]]> Заједничко стварање знања: Удружења пацијената са ретким болестима као активни актери у остваривању одрживог развоја у јавном здрављу (CCKnow) https://www.cpn.edu.rs/%d0%b7%d0%b0%d1%98%d0%b5%d0%b4%d0%bd%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%be-%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0%d1%80%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b7%d0%bd%d0%b0%d1%9a%d0%b0-%d1%83%d0%b4%d1%80%d1%83%d0%b6%d0%b5%d1%9a%d0%b0-%d0%bf/ Thu, 17 Apr 2025 09:08:27 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35546 Умрежавање жена за оживљавање старих сорти (NEST) https://www.cpn.edu.rs/%d1%83%d0%bc%d1%80%d0%b5%d0%b6%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d0%b6%d0%b5%d0%bd%d0%b0-%d0%b7%d0%b0-%d0%be%d0%b6%d0%b8%d0%b2%d1%99%d0%b0%d0%b2%d0%b0%d1%9a%d0%b5-%d1%81%d1%82%d0%b0%d1%80%d0%b8%d1%85/ Thu, 17 Apr 2025 09:07:06 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35541 TickTrack апликација о крпељима: Прати крпеље, спречи ризик, заштити здравље https://www.cpn.edu.rs/ticktrack-%d0%b0%d0%bf%d0%bb%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%98%d0%b0-%d0%be-%d0%ba%d1%80%d0%bf%d0%b5%d1%99%d0%b8%d0%bc%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d1%82%d0%b8-%d0%ba%d1%80%d0%bf%d0%b5%d1%99%d0%b5/ Thu, 17 Apr 2025 09:05:38 +0000 https://www.cpn.edu.rs/?p=35536