Međunarodna saradnja – CPN https://www.cpn.edu.rs Osnovni sajt Centra za promociju nauke Thu, 04 Apr 2024 09:22:27 +0000 sr-RS hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.7.2 Međunarodna saradnja i projekti https://www.cpn.edu.rs/programi/medjunarodni-projekti/ Thu, 04 Jul 2019 08:55:33 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23305
Međunarodna saradnja i projekti

Opšti pregled


Od svog osnivanja 2010. godine, Centar za promociju nauke aktivno razvija svoju međunarodnu saradnju, najpre kroz uključivanje u srodne evropske i globalne asocijacije, učešće na konferencijama i raznovrsnim događajima koji okupljaju slične organizacije, i realizovanje zajedničkih planova i programa.

Paralelno se kreće i sa učešćem u projektnim konzorcijumima i aplikacijama. Prvi projekat u kome Centar učestvuje bila je Noć istraživača 2012. godine pod nazivom FRIEND2YOU, finansirana kroz FP7 program Evropske komisije. Koordinator projekta je bio Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada. Nakon toga Centar značajno razvija svoju saradnju, i aktivno participira i aplicira za projektna finansiranja kroz različite EU programe – FP7, LLP Comenius, Erasmus+, Creative Europe, COST i Horizon 2020.

Istražite više na stranici: int.cpn.edu.rs

Počevši od 2014. godine, Centar postaje redovni učesnik većeg broja projekata koji se bave raznovrsnim temama poput (ne)formalnog obrazovanja, primene koncepta Odgovornog istraživanja i inovacija (engl. Responsible Research and Innovation – RRI), rodnog okvira, etike, interdisciplinarne saradnje naučnika i umetnika... U poslednje dve godine, uz fokus na naučnoj komunikaciji kao krovnoj delatnosti CPN-a, najzastupljeniji su projekti posvećeni naučnom obrazovanju, odnosno savremenom STEM obrazovnom modelu (engl. STEM − Science, Technology, Engineering, Math).

Kao odgovor na zahteve složenog učešća u projektima i sve veći broj raznovrsnih aktivnosti, sredinom 2015. godine se formira Sektor za međunarodnu saradnju, kako bi se objedinili apliciranje, upravljanje i koordinacija evropskim projektima, i kako bi se poboljšali umrežavanje i povezivanje sa srodnim partnerima i asocijacijama.

Tokom 2018. godine Centar za promociju nauke započeo je rad na devet novih projekata koji se bave nizom tema od društvenog značaja, a posvećeni su naučnom obrazovanju namenjenom svim generacijama, povezivanju umetnosti i nauke, naučnoistraživačkoj delatnosti, ali i klimatskim promenama i veštačkoj inteligenciji kao temama koje oblikuju našu sadašnjost, ali i budućnost. Kroz ove projekte Centar je osvojio budžet ukupne vrednosti od pola miliona evra. Šest projekata dobilo je finansiranje kroz program Horizon 2020, uz po jedan iz Kreativne Evrope, Erasmus+ i COST okvira. Projekte vode organizacije iz Irske, Austrije, Nemačke, Poljske, Belgije i Srbije, a u njima, pored brojnih evropskih, učestvuju i partneri iz dalekih krajeva i kultura poput Japana, Kanade, Južne Afrike ili Gruzije.

U trenutku pisanja ovoga teksta (januar 2019), Centar je partner u rekordnih 13 aktivnih evropskih projekata i inicijativa. Ukupan broj projekata u kojima je CPN učestvovao otkako su započete aktivnosti u oblasti međunarodne saradnje i evropskih projekata je 32, što je, kada se u obzir uzmu veličina Centra i broj zaposlenih i angažovanih kolega, jedinstven i izuzetan rezultat na nivou čitave Srbije, pa i šire.

]]>
Art and Science https://www.cpn.edu.rs/programi/art-and-science/ Wed, 03 Jul 2019 15:25:06 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23641
Art+Science

Tačka susreta nauke i umetnosti


Centar za promociju nauke počeo je da inicira, razvija i pruža podršku različitim aktivnostima koje spajaju umetnost i nauku još 2014. godine, kroz svoje učešće u globalnom projektu Evropska mreža digitalne umetnosti i nauke (European Digital Art and Science Network) (http://eu.cpn.rs/realized_projects/artscience/). Kao član mreže, Centar je doprineo oblikovanju prve održive, žive mreže, koja može da okupi i potpomogne saradnju kreativnih umova koji dolaze iz naizgled suprotstavljenih disciplina – umetnosti i nauke. Ovaj projekat okupio je osam kulturnih institucija širom Evrope, a kao naučne partnere imao je tri prestižne evropske naučne institucije: CERN, Evropsku svemirsku agenciju i Južnu evropsku opservatoriju.
art+science aktivnosti pokazale su se kao značajne za ostvarenje glavnih misija Centra, a to su približavanje nauke široj javnosti i povećanje opšte naučne pismenosti.

Istražite više na stranici: artandscience.rs

Prva velika jednomesečna manifestacija održana je u Kulturnom centru Beograda 2016. godine. U istom periodu Centar se uključuje u još jedan zanimljiv evropski projekat baziran na spoju nauke i umetnosti pod nazivom Quantum Music (http://eu.cpn.rs/realized_projects/quantum-music/), koji povezuje svet kvantne fizike sa savremenom klasičnom muzikom. Od 2017. godine, sve srodne aktivnosti Centra brendirane su zajedničkim nazivom art+science. Velika manifestacija, art+science 2017 (http://arhiva.artandscience.cpn.rs/), koju je činilo više izložbi i brojne paralelne aktivnosti, organizovana je u Beogradu, Novom Sadu, Ritopeku i Kragujevcu sa učešćem 25 domaćih i internacionalnih umetnika. Bitan deo programa odnosio se na raznovrsne edukativne sadržaje posebno razvijene za ovu priliku, poput radionica za učenike i studente umetničkih akademija.

Treće i do sada najambicioznije izdanje art+science programa održano je tokom novembra i decembra 2018. Prve dve manifestacije iskorišćene su za uspostavljanje art+science koncepta u Srbiji, mapiranje umetnika i institucija zainteresovanih za ovakve vidove saradnje i stvaralaštva, kao i za pokretanje edukativnih aktivnosti koje bi ovaj koncept dalje razvijale na lokalnom nivou. U 2018, program je fokusiran i povezan sa programskim aktivnostima Centra posvećenim mejkers kulturi. Na više beogradskih lokacija pokrenut je art+science+makers program (http://www.cpn.rs/artandscience/en/), uključujući i izložbe u Muzeju primenjene umetnosti i Institutu Servantes. Centralni deo programa bio je rezervisan za dvodnevnu međunarodnu konferenciju (http://eu.cpn.rs/artsciencemakers-konferencija/), održanu na Fakultetu dramskih umetnosti i u Naučnom klubu Beograd. Održavanje konferencije bilo je posebno značajno zbog dubljeg posmatranja koncepta i mogućnosti spajanja umetnosti i nauke, i njegovog uticaja i značaja za društvo u celini. Pod okriljem mejkers koncepta, analizirane su relacije između različitih aktera u oblasti umetnosti i nauke, i njihovog aktiviranja u funkciji konstantnog dijaloga sa formalnim i neformalnim obrazovanjem.

Paralelno sa otvaranjem art+science+makers manifestacije, sasvim nova inicijativa je započeta u Beogradu: ”Evropska laboratorija veštačke inteligencije” (European ARTificial Intelligence Lab) (http://eu.cpn.rs/active_projects/european-artificial-intelligence-lab/). U pitanju je trogodišnji projekat koji okuplja 13 partnerskih organizacija kojima koordinira Ars Elektronika iz Linca, a koji je podržan od strane najvećih naučnih institucija i kompanija koje rade u oblasti veštačke inteligencije. Buduće aktivnosti Centra u domenu art+science biće skoncentrisane oko veštačke inteligencije kao najznačajnije tehnologije našeg doba i istovremeno najvećeg društvenog izazova pred nama.

Izložba Art & Science - 2016

Centar za promociju nauke, galerija Podroom Kulturni centar Beograd

CAN YOU FEEL MY HEARTBEAT - 2017

Izložba Art & Science - Centar za promociju nauke, Kulturni centar Beograd

]]>
TeRRIFICA https://www.cpn.edu.rs/programi/terrifica/ Wed, 06 Nov 2019 08:37:31 +0000 http://www.cpn.rs/?post_type=portfolio&p=26102
TeRRIFICA

Climate action development


TeRRIFICA – Territorial RRI Fostering Innovative Climate Action

The objective of the TeRRIFICA project is to comprehensively integrate data, research and action in order to create a general overview of the climate change situation in mapped parts of Europe. Versatile approaches involving the widest range of citizens, local activists, researchers, decision-makers and other engaged individuals aim to provide comprehensive guidance to combat climate change, adapt to changing circumstances and anticipate future developments.

We face many challenges on a daily basis, such as the impact of new technologies, the imbalanced consumption of natural resources, population health or migration; these can be greatly influenced by research and innovation. The TeRRIFICA project builds on this position, with a view to analyzing the impact and proposing a new model dedicated to reducing the adverse effects of climate change.

Several cities and regions across Europe will serve as test sites for initial analysis, the mapping of climate impacts and consequent change, but also for good practices and activities implemented by governmental institutions, scientific and educational institutions, the NGO sector and professional associations, individuals and dedicated organizations.

The project will create a specially developed set of recommendations and applicable practices for each of the selected territories - three regions in Germany, the Atlantic coast in France, the wider metropolitan areas of Barcelona, Minsk and Poznan, and Belgrade within the Danube and Sava basins of Southeast Europe - in order to test strategic activities under the concept of "living laboratories". The final result of the project will be the maps with active data and results, along with models and guidelines which have been successfully implemented and tested in practice.

Find out more at   terrifica.eu

The Center for the Promotion of Science is a regional project hub and coordinator of activities in several Southeast European countries - from Croatia to Romania, and from Albania to Hungary. In the countries of the region, in cooperation with local partners, research and education centers, state institutions and NGOs, the Center will organize numerous meetings, workshops and seminars in order to define the framework of the TeRRIFICA project and then test the proposed models and solutions through action.

The common denominator and guideline for work in Southeast Europe is closely linked to water and its many manifestations threatened by climate change - pollution, management, droughts and floods, water biodiversity in the Danube and Sava basins. In such a context, Belgrade will serve as the focal point of the project for Southeast Europe.

Find out more at  eu.cpn.rs/active_projects/terrifica

]]>