Образовање – ЦПН https://www.cpn.edu.rs Основни сајт Центра за промоцију науке Fri, 26 Apr 2024 12:51:37 +0000 sr-RS hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.4 Примена мисаоних експеримената у настави https://www.cpn.edu.rs/programi/primena-misaonih-eksperimenata-u-nastavi/ Mon, 01 Jul 2019 16:21:02 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23861
Примена мисаоних експеримената у настави

Акредитовани стручни семинар за наставнике


Шта су мисаони експерименти?

Мисаони експерименти своју примењивост налазе у свим наставним предметима, у готово свим начинима извођења наставе, могу да буду део сваког метода преношења и стицања знања, незаобилазни су у процесу учвршћивања и ретенције знања и пружају неограничен простор за иновацију у сферама наставе, образовања и васпитања. Мисаони експерименти су здрава посластица за мозак. У ери брзе хране за наше осиромашено мишљење, сервиране у експрес ресторанима електронских медија и друштвених мрежа, они пружају много више од укрштеница и судокуа. Мисаони експерименти отварају капије изукрштаних, китњастих, непредвидивих стаза у вртовима мишљења, уводећи нас у забавне лавиринте закључивања о питањима и интелектуалним заврзламама које су нас одвајкада мучиле или за које, испоставиће се, нажалост, никада нисмо ни чули.

Примена у образовању

Истраживање концептуалних могућности није нешто што може да буде ограничено на партикуларне сфере стварности, као што је то случај са посебним наукама. Иако је његово родно место у филозофији, по природи саме мисаоне експериментације, своје радно подручје проналази и у математици, физици, психологији, књижевности, историји, економији или било којој дисциплини која проблематизује наше мишљење и знање о природи стварности, укључујући и друштвену стварност и елементе реалности које је створио човек. Због тога мисаони експерименти своју примењивост налазе у свим наставним предметима, у готово свим начинима извођења наставе, могу да буду део сваког метода преношења и стицања знања, незаобилазни су у процесу учвршћивања и ретенције знања и пружају неограничен простор за иновацију у сферама наставе, образовања и васпитања.

Истражите више на интернет страници: http://cpn.rs/misaonieksperimenti/

О семинару

Семинар је у каталогу ЗУОВ-а заведен под каталошким бројем 693 и акредитован је за школску 2021/2022, 2022/2023 и 2023/2024. годину: https://zuov-katalog.rs/index.php?action=page/catalog/view&id=928

Компетенција коју предложени програм развија: К2 – Компетенције за поучавање и учење. Очекивани ефекти обуке: Полазници ће бити упућени у најзначајније и историјски најутицајније мисаоне екперименте који су трасирали модеран ток развоја људског сазнања. Полазници ће бити оспособљени да код ученика развију облике стваралачке имагинације која је данас незаобилазна у стицању нових сазнања, овладавању новим појмовима, како у природним тако и у друштвеним наукама, критичком мишљењу и разумевању савременог света.

Аутори и реализатори семинара су др Машан Богдановски са Филозофског факултета Универзитета у Београду и Иван Умељић из Центра за промоцију науке.

]]>
Семинар о рецензирању https://www.cpn.edu.rs/programi/seminar-o-recenziranju/ Thu, 20 Jun 2019 15:50:56 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23808
Семинар о рецензирању

Обука за истраживаче


Семинар о рецензирању

Група истраживача, који су уједно рецензенти и чланови уредништава међународних часописа (а неки и учесници COST акције TD1306 „New frontiers in peer-review“), у сарадњи са Центром за промоцију науке (ЦПН), креирала је семинар о рецензирању, намењен докторандима и млађим истраживачима. На појединим факултетима у Србији студенти се обучавају за писање научних радова, док обуке за рецензирање готово да нема. Анкета спроведена међу уредницима 22 часописа који се штампају у Србији (одговорило је 50 од 70 уредника) показала је да је процес рецензирања неефикасан, највише због слабог одзива позваних рецензената, дугог чекања на рецензију, а у извесној мери и због недовољне компетентности и стручности рецензената. Став једног броја уредника је да је образовање и тренинг рецензената (посебно младих) пут којим треба ићи да би се побољшала ефикасност.

Теме

Трочасовни семинар у коме учествује петоро предавача обухвата теме у распону од тога како добро урадити рецензију, преко етике у рецензирању до епистемолошких аспеката писања и рецензирања научних радова и функционисања специфичних рецензентских мрежа и платформи као што је Publons. Угледни предавачи са богатим искуством уређивања и рецензирања за реномиране научне часописе осврћу се и на бројна занимљива питања која су у вези са процесом рецензирања: зашто рецензирати?; шта су циљеви рецензирања?; да ли рецензент помаже уреднику часописа или аутору?; да ли је рецензент и аутор рада који рецензира?; да ли рецензент може бити објективан?; да ли се рецензирање може цитирати?; као и многа друга питања.

Статистика

Семинар је током 2017. и 2018. одржан пет пута: у Центру за промоцију науке и у Ректоратима Универзитета у Нишу, Новом Саду и Крагујевцу. Семинару је укупно присуствовало 275 полазника, од чега су 84 % чинили млади истраживачи (докторанди, истраживачи), а 16% старији професори и научни радници. Њих 31% је припадало је области друштвено-хуманистичких наука, 30% је потицало из техничко-технолошких, 24% из природно-математичких, а 15% из области медицинских наука. Организатори семинара су става да треба наставити са образовањем рецензената, да су припадници академске заједнице веома заинтересовани за ту тему, а резултат тест рецензије је показао да постоји и реална потреба за оваквом едукацијом. Обучавањем младих повећаће се компетентност појединаца, број расположивих рецензената, а самим тим и ефикасност процеса рецензирања у часописима.

]]>
Повезивање и промоција https://www.cpn.edu.rs/programi/povezivanje-i-promocija/ Thu, 20 Jun 2019 12:52:02 +0000 http://www.cpn.rs/?post_type=portfolio&p=25374
Повезивање и промоција

Сарадња са научноистраживачким организацијама


ПАРТНЕРСКЕ МРЕЖЕ

Стратешко повезивање научне заједнице и свих заинтересованих страна кроз партнерске мреже, како у Србији тако и у иностранству, са циљем повећања квалитета активности усмерених ка јачању сарадње научно-истраживачких организација, Мреже Регионалних центара и Центара за стручно усавршавање, локалних самоуправа, привредног и индустријског сектора.
Промоција научно-истраживачког рада кроз подршку друштвено одговорном истраживању, иновацијама и пословању, и повећање видљивости резултата домаће научне заједнице као и усклађивање са потребама локалних заједница и друштва у целини.

ПОРТАЛ НИО
ПРОГРАМ ХОРИЗОНТ

У сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја, као подршка у ширењу знања о програму Европске комисиjе, Хоризонт 2020, успешно је организована серија тематских предавања и дебата под називом Хоризонт четвртком.

Првенствено намењене научноистраживачкоj, али и широj jавности ове активности пружају могућност свим заинтересованим странама да се активно укључе у оваj, досад наjвећи програм Европске униjе, коjи се односи на финансирање истраживања и иновациjа.

]]>
Научно образовање за одговорно друштво https://www.cpn.edu.rs/programi/naucno-obrazovanje-za-odgovorno-drustvo/ Thu, 31 Jan 2019 08:56:29 +0000 http://d.xodev.com/?post_type=portfolio&p=23307
Научно образовање за одговорно друштво

Scientix и европски образовни програми


У оквиру овог концепта ЦПН је развио програм намењен наставницима чији је основни циљ креирање окружењa за учење и откривање науке у коме су сви добродошли да постављаjу питања, истражуjу, експериментишу и стварају нова знања. Као национална контакт тачка највеће европске мреже наставника природних наука – Scientix, идеја нам је да повежемо наставнике, њихове праксе и искуства, као и да промовишемо СТЕМ дисциплине (енг. STEM: science, technology, engineering and mathematics), нове педагошке приступе, сарадњу и пројектно финансирање кроз различите европске фондове.

Програм се реализује коришћењем ресурса и развијених пракси неколицине европских пројеката у којима учествује сам Центар: SySTEM 2020, ODDYSEy, CREATIONS, Hypatia и STEM School Label. Наша жеља је да едукаторе упознамо са овим пројектима и позовемо их да се укључе у оне активности које су предмет њиховог интересовања. Током 2017. и 2018. одржано је нешто више од 40 догађаја са овим програмом у Београду и двадесетак градова и мањих места широм Србије.

Истражите више на страници: eu.cpn.rs/naucno-obrazovanje-za-odgovorno-drustvo

Scientix је највећа европска онлајн заједница која окупља наставнике СТЕМ дисциплина, али и бројне доносиоце одлука и едукаторе, са циљем да се  ове дисциплине и нови педагошки приступи подрже. На онлајн платформи се налазе бројни пројекти самих наставника који представљају примере добре праксе. Међу њима су и изузетно квалитетни и успешни пројекти у којима учествују наставници из Србије. Основни циљ Центра је да се повећа број оваквих пројеката и укључених наставника из Србије.

Пројекат SySTEM2020 je фокусиран на учење ван школских учионица, пре свега у домену природних наука и математике. Мапирање овакве врсте ваннаставних активности широм Европе, али и процена бројности трансдисциплинарних програма су окосница прављења препорука едукаторима за одржавање сличних програма. Истраживање ће обухватити ђаке узраста од 9 до 20 година из 19 земаља, уз равномерну заступљеност различитог географског и социо-економског статуса. Биће укључене и мањине и заједнице миграната чиме се добија активна мапа која покрива различите постојеће праксе у Европи.

STEM School Label је пројекат креиран са циљем акредитовања школа на европском нивоу, које на ефикасан и иновативан начин приступају подучавању СТЕМ предмета, чиме значајно доприносе усвајању вештина и подизању нивоа компетентности у овој области. Идеја овог пројекта је да оснажи сарадњу између школа, индустрије и истраживача на локалном нивоу, чиме би се олакшао процес преласка из једне у другу етапу у образовању.

Главни циљ пројекта ODYSSEy јесте да се код ученика усмерених ка природним наукама и техничким дисциплинама унапреде вештине попут аргументовања, критичког мишљења и усменог излагања. Поред Центра за промоцију науке, партнери на пројекту ODYSSEy су Институт за геофизику Пољске академије наука, из Варшаве, научни центар Energy Discovery из Талина, у Естонији, и Институт за студије реторике и комуникације из Атине, у Грчкој.

Проjекат Hypatia, назван по чувеној античкој математичарки из 4. века наше ере, стреми да младе од 13 до 18 година привуче студијама науке, технологиjе, инжењерства и математике на родно сензитиван начин. Локални експерти у области родне равноправности, науке или научне комуникациjе, средњошколски наставници и тинеjџери неодлучни по питању избора студиjа прикључили су се разноврсним активностима у оквиру проjекта Hypatia.

Циљ CREATIONS проjекта је увођење иновативних наставних метода у наставу природних наука и математике заснованих на учењу увиђањем, уз коришћење елемената уметничког стварања. Такав приступ ђацима пружа могућности за разумевање науке кроз активан и креативан ангажман, али и међусобну сарадњу.

]]>