У оквиру манифестације „10 за 10“, 4. априла, у Културном центру Лесковац, Центар за промоцију науке представио је најновији број часописа „Елементи“, као и концепт овог научнопопуларног издања.
Манифестацију је организовао Научни клуб Центра за стручно усавршавање Лесковац, поводом десетогодишњице свог рада. Тим поводом, у Дигиталном културном центру – простору у оквиру Културног центра Лесковац – уприличена је и промоција часописа „Елементи“, који је протекле године обележио и деценију постојања.
О 43. броју „Елемената“, као и о историјату и циљу часописа, са публиком у Лесковцу разговарали су Иван Умељић, уредник „Елемената“ и руководилац Сектора за издаваштво Центра за промоцију науке, и др Машан Богдановски, ванредни професор Филозофског факултета у Београду и дугогодишњи сарадник часописа.
Говорећи о најновијем броју, истакли су да је темат посвећен ери РНК технологија у медицини и да су последњих година ове технологије отвориле нове могућности за превенцију и лечење болести кроз прецизно усмеравање ћелијских процеса. Поред темата броја, гости из Београда публику су упознали и са другим занимљивим темама које доноси 43. број, као што су потрага за најстаријим звездама у свемиру, ризици које носи употреба козметике, однос науке и идеологије, симболика Прометеја, мистериозна лепота Клеопатре и живот на великим рекама.
У наставку разговора, Умељић и Богдановски осврнули су се на концепт и развој часописа, процес одабира тема и темата, као и на визуелни идентитет „Елемената“, који карактеришу упечатљиве илустрације домаћих и регионалних графичких уметника. Посебно су истакли значај популаризације и комуникације науке у савременом друштву, у којем научно-технолошке теме све више обликују свакодневни живот грађана.











