Промоција публикације са Сајма технике и програм „Директно из свемира“

У сарадњи са Амбасадом НР Кине у Србији и Министарством науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије, Центар за промоцију науке организовао је, 25. октобра, на свом штанду на Сајму књига, програм „Директно из свемира“. У склопу програма одржан је и панел на којем је представљена публикација изложбене поставке Владе Републике Србије „Играј за човечанство! Наука за све“ са Сајма технике и техничких достигнућа.

Уводно обраћање одржали су министарка науке, технолошког развоја и иновација др Јелена Беговић и Њ.е. амбасадор Народне Републике Кине у Србији Ли Минг. Након уводне речи, представљена је поменута публикација. Наиме, Центар за промоцију науке је, у сарадњи са Министарством науке, технолошког развоја и иновација, за 66. Међународни сајам књига у Београду припремио Каталог изложбене поставке Владе Републике Србије „Играј за човечанство! Наука за све“ са овогодишњег Међународног сајму технике и техничких достигнућа. У овом богато опремљеном каталогу налазе се описи и фотографије најиновативнијих техничких решења које је научна заједница у Србији развила протеклих година и изложила у оквиру поменуте поставке.

Део Међународног сајма технике и техничких достигнућа, који је одржан од 16. до 19. маја, била је изложбена поставка Владе Републике Србије „Играј за човечанство! Наука за све“, коју су у Хали 2Б Београдског сајма организовали Влада Републике Србије, Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Министарство информисања и телекомуникација и Министарство просвете. У оквиру ове изложбене поставке нашле су се 83 појединачне поставке 46 излагача, међу којима је било државних институција, научних института, факултета, иновационих центара, научно-технолошких паркова, добитника средстава Фонда за науку и Фонда за иновациону делатност, Астрономске опсерваторије и астрономских друштава, као и стартапова, приватних компанија и других представника привреде.

Овим поводом, на штанду ЦПН-а на Сајму књига, у Хали 2а, у среду, 25. октобра, организован је панел на коме су учествовали Ева Златковић, руководилац Групе за национални иновациони систем Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Добривоје Лале Ерић, руководилац Сектора за међународну сарадњу у ЦПН-у и добитник Велике награде „Корак у будућност” за најуспешнији експонат на Сајму др Слободан Долашевић из Golden bee d.o.o., Беамонд систем, док је панел модерирао Иван Умељић, руководилац сектора за издаваштво и медијску продукцију у ЦПН-у.

У мају наредне године, Кина ће имати запажену улогу на предстојећој изложбеној поставци Министарства науке, технолошког развоја и иновација на Сајму технике и техничких достигнућа, а у склопу програма „Директно из свемира“, присутни су имали јединствену прилику да послушају како су астронаути из кинеске свемирске станице Тјангонг одговорили на питања деце из Србије. На крају програма, ЦПН је организовао и „Свемирску радионицу“, током које су ученици основних школа могли да се опробају у састављању сопствених планета.

Фото: Марко Рисовић