Радионица пројекта RRING у Сијетлу

Радионица пројекта RRING у Сијетлу

Годишња конференције Америчке асоцијације за напредак науке (енгл. American Association for the Advancement of ScienceAAAS) одржана је у Сијетлу од 13. до 16. фебруара 2020, уз учешће више од 6000 професионалаца из читавог света, мада највише из Северне Америке. Један од учесника био је и Центар за промоцију науке.

Асоцијација која постоји од 1848. године окупља професионалце и разноврсне научне делатнике који покривају све научне дисциплине и оквире савременог научног рада – од врхунских истраживача, добитника Нобелове награде (попут актуелног председника асоцијације, проф. Стивена Чуа), иноватора и индустрије, преко младих талената и оних који тек започињу своје научне каријере, до професионалаца у домену научних политика, научне комуникације и популаризације науке. Најближи пандан на европском нивоу би био EuroScience који постоји тек неких тридесетак година.

Посебна вредност програма у Сијетлу јесте представљање актуелних, често контраверзних тема, открића и истраживања, посебно у контексту актуелне америчке политике и изласка из Париског споразума посвећеног контроли и радикалном смањењу испуштања угљен-диоксида у атмосферу. Управо из тог разлога, готово половина пребогатог програма конференције је била посвећена климатским темама и доприносу науке смањивању све драстичнијих и тежих последица климатских промена. Друга доминанта област јесте утицај и даљи развој вештачке интелигенције, односно стварање све сложенијих система који су у стању да управљају значајним целинама наше физичке и виртуелне реалности. Истакнуто је, наравно, и како системи вешачке интелигенције могу бити кључни фактор у решавању најсложенијих изазова и проблема човечанства – примена у медицини, оптимизација саобраћаја, смањивање ризика и одговор на адаптацију и митигацију климатских промена. О овоме су највише говорили представници локалног технолошког гиганта, Мајкрософта, укључујући и његовог оснивача, Била Гејтса, који је одржао издвојено предавање.

Када је у питању пројекат RRING, сама асоцијација AAAS је заправо придружени партнер пројекта, попут многих других актера широм света, са циљем разумевања и повезивања сродних научних политика и европског концепта Одговорног истраживања и иновација (Responsible Research and Innovation RRI), под окриљем Циљева одрживог развоја Уједињених нација. Стога је конференција у Сијетлу била идеална прилика за сусрет са представницима саме Асоцијације али и учесницима из читавог света. Централни догађај је била радионица под пуним називом самог пројекта (Responsible Research and Innovation Networked Globally), одржана као тематски скуп у оквиру конференције. Сам пројекат је био заступљен и преко свог штанда у излагачком делу, уз одржавање више јавних или интерних састанака са партнерима и потенцијаним сарадницима. Ово је, истовремено, била и прва глобална радионица овога карактера у низу, који се наставља крајем марта догађајима у Њу Делхију, у Индији, а затим следе Јужна Африка и Египат.

Пројекат RRING, започет маја 2018, траје три године и окупља двадесет иницијалних и десетак придружених партнера из читавог света. Уз координацију Универзитета из Корка у Ирској и уз централну улогу УНЕСКА, пројекат развија глобалну мрежу актера који разноврсне националне или регионалне политике обједињују кроз Циљеве одрживог развоја, како би се научноистраживачи рад повезао са друштвеним потребама и изазовима на локалном али и глобалном нивоу.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.