Састанак LESTO конзорцијума у Београду

Чланови конзорцијума су током последњег састанка LESTO пројекта у Београду, 13. октобра, договорили финализацију онлајн платформе за спровођење експеримената, као и алата и водича за ученике и наставнике.

У петак, 13. Октобра, одржан је трећи и финални састанак конзорцијума LESTO пројекта, који има за циљ осмишљавање онлајн платформе помоћу које наставници и ученици могу да спроводе експерименте од куће. У овом Еразмус+ пројекту, поред Центра за промоцију науке, учествују партнери из Турске, Белгије, и Португала.

На састанку је договорен финални дизајн онлајн платформе која ће најпре проћи кроз фазу тестирања. Наставници, који су током новембра 2022. године учествовали на тренингу у Сетубалу, биће амбасадори промене, чија је улога да тестирају и даље прошире вест о платформи и упознају своје колеге и ученике са начином на који могу да је користе.

Поред онлајн платформе, у оквиру овог пројекта развијају се и тренинг материјали и водичи на сваком од партнерских језика. Сама платформа, као и сви остали материјали, биће доступни на српском језику. Један од специфичних циљева пројекта је да учини експериментално учење доступним ученицима са посебним потребама, као и онима који нису у могућности да редовно похађају наставу у школи.

До краја 2023. године платформа ће бити у употреби за тестирање, док ће се почетком 2024. године организовати отворен догађај за наставнике, на којем ће имати прилику да се упознају са платформом и опробају у спровођењу експеримената у не-лабораторијским условима.

Шири циљ LESTO пројекта је да учини експерименталну науку и истраживачко учење доступнијим и инклузивнијим кроз једноставне експерименталне поставке. Овим приступом се показује да није потребно имати добро опремљене лабораторије да би се учило кроз истраживање, већ пре свега посвећеност и радозналост.