Вебинар о научној комуникацији

Вебинар о научној комуникацији

Центар за промоцију науке организовао је, 22. јануара, вебинар о научној комуникацији за мрежу научних клубова и научне демонстраторе. Овај вебинар, организован у оквиру пројекта SySTEM 2020, финансиран je у оквиру програма Хоризонт 2020.

На вебинару је учествовало 35 људи међу којима су били тимови и спољни сарадници научних клубова из Лесковца, Кикинде, Шапца, Чачка, Крушевца, Крагујевца, Рановца, Ужица, Смедерева, Ниша и Београда. Циљ вебинара био је унапређење компетенција за научну комуникацију, а трајао је четири сата. Рад је био подељен у три сегмента. Први сегмент покривао је тему – шта  је добра научна комуникација, и водила га је руководитељка Сектора за програмске активности у Центру за промоцију науке др Тања Аднађевић. У овом делу представљен је и приручник о научној комуникацији настао у току SySTEM 2020 пројекта, заснован на опсежном истраживачком раду и активностима партнерских организација у чак 19 европских земаља. Затим је уследио сегмент о научној комуникацији у виртуелном простору, који је водила стручна сарадница за програмске активности Јелена Јоксимовић заједно са колегом др Бојаном Кенигом и научним демонстраторкама Бранкицом Аврамовском, Анђелом Шабер, Миленом Миловановић и Маријом Недељковић. Представљене су виртуелне радионице, квизови, шетње и садржаји промоције науке на друштвеним мрежама. Последњи сегмент био је посвећен активностима научне комуникације самих научних клубова и раду на њиховом унапређењу. Представници научних клубова су представили примере својих планираних годишњих активности. Након тога се дискутовало о могућностима за унапређење тих активности и усклађивање њиховог рада са принципима који се базирају на знању и искуствима насталим кроз процес заједничког дизајна пројекта SySTEM 2020.

Размена искустава на вебинару може се окарактерисати као веома интензивна и плодоносна. Говорило се о једнакости у приступу научној комуникацији, затим о креирању што разноврснијих искустава за учеснике програма и, коначно, о научној комуникацији као подршци целокупном развоју појединаца.

Планирано је да се рад на унапређењу компетенција за научну комуникацију настави кроз низ виртуелних индивидуалних сусрета са тимовима научних клубова и још једним завршним сусретом на вебинару који се очекује крајем фебруара.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.