Vebinar o naučnoj komunikaciji

Vebinar o naučnoj komunikaciji

Centar za promociju nauke organizovao je, 22. januara, vebinar o naučnoj komunikaciji za mrežu naučnih klubova i naučne demonstratore. Ovaj vebinar, organizovan u okviru projekta SySTEM 2020, finansiran je u okviru programa Horizont 2020.

Na vebinaru je učestvovalo 35 ljudi među kojima su bili timovi i spoljni saradnici naučnih klubova iz Leskovca, Kikinde, Šapca, Čačka, Kruševca, Kragujevca, Ranovca, Užica, Smedereva, Niša i Beograda. Cilj vebinara bio je unapređenje kompetencija za naučnu komunikaciju, a trajao je četiri sata. Rad je bio podeljen u tri segmenta. Prvi segment pokrivao je temu – šta  je dobra naučna komunikacija, i vodila ga je rukovoditeljka Sektora za programske aktivnosti u Centru za promociju nauke dr Tanja Adnađević. U ovom delu predstavljen je i priručnik o naučnoj komunikaciji nastao u toku SySTEM 2020 projekta, zasnovan na opsežnom istraživačkom radu i aktivnostima partnerskih organizacija u čak 19 evropskih zemalja. Zatim je usledio segment o naučnoj komunikaciji u virtuelnom prostoru, koji je vodila stručna saradnica za programske aktivnosti Jelena Joksimović zajedno sa kolegom dr Bojanom Kenigom i naučnim demonstratorkama Brankicom Avramovskom, Anđelom Šaber, Milenom Milovanović i Marijom Nedeljković. Predstavljene su virtuelne radionice, kvizovi, šetnje i sadržaji promocije nauke na društvenim mrežama. Poslednji segment bio je posvećen aktivnostima naučne komunikacije samih naučnih klubova i radu na njihovom unapređenju. Predstavnici naučnih klubova su predstavili primere svojih planiranih godišnjih aktivnosti. Nakon toga se diskutovalo o mogućnostima za unapređenje tih aktivnosti i usklađivanje njihovog rada sa principima koji se baziraju na znanju i iskustvima nastalim kroz proces zajedničkog dizajna projekta SySTEM 2020.

Razmena iskustava na vebinaru može se okarakterisati kao veoma intenzivna i plodonosna. Govorilo se o jednakosti u pristupu naučnoj komunikaciji, zatim o kreiranju što raznovrsnijih iskustava za učesnike programa i, konačno, o naučnoj komunikaciji kao podršci celokupnom razvoju pojedinaca.

Planirano je da se rad na unapređenju kompetencija za naučnu komunikaciju nastavi kroz niz virtuelnih individualnih susreta sa timovima naučnih klubova i još jednim završnim susretom na vebinaru koji se očekuje krajem februara.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.