У Научном клубу Београд обележен Међународни дан девојчица у ИКТ-у

У Научном клубу Београд обележен Међународни дан девојчица у ИКТ-у

Поводом Међународног дана девојчица у информационо-комуникационим технологијама (ИКТ), Фондација Петља у сарадњи са Програмом Уједињених нација за развој (УНДП) и Министарством просвете, у Научном клубу ЦПН-а организовала је едукативну радионицу за ученице средњих школа.

Циљ радионице у Научном клубу Београд био је да подстакне ученице да истраже различите могућности које област информационо-комуникационих технологија пружа и стекну увид у то које све нове дигиталне вештине могу да буду од значаја за каријеру у ИКТ-у.

Присутнима су се на самом почетку обратили помоћник министра за високо образовање Александар Јовић, портфолио менаџерка УНДП-ја за дигиталне иновације Јелена Ружичић, директор Фондације Петља и в.д. директора Центра за промоцију науке Данијела Вучићевић.

„Данас, желим да поручим нашим учесницама да је битно знати да постоје различити начини да будете успешне и храбре у одабиру ваших научних каријера. Чувени акроним СТЕМ показује нам да није довољно бити добар само у једној области, јер су у пракси неопходни флексибилност, тимски рад, отвореност за идеје и ослањање на друге научне области, које нам мењају приступе на сваком нивоу. И то је оно што овакви  програми треба да осветле и дају вам хиљаде нових одговора. Може вам се учинити, да је неопходна брзина, с обзиром на стање у науци, да се од вас очекују брзи резултати да бисте напредовали, и да се утркујете као да сте на олимпијади. Међутим, када се бавите оним до чега вам је стало, веома је важно да одвојите довољно времена да разумете суштину проблема, а онда ће резултат неминовно доћи као оскар ваших истраживања и посвећености. Никада не оклевајте, захтевајте много од себе и постављајте амбициозне циљеве, чак и ако то не раде ни ваши родитељи, ни професори, ни средина“, поручила је Данијела Вучићевић в.д. директора Центра за промоцију науке.

„Оно што видимо у директном раду са ученицима и ученицама, пре свега основних школа, кроз активности које организујемо јесте да у раном узрасту девојчице показују једнаку радозналост и интересовање за савремене технологије као и дечаци. На нама одраслима је да све младе девојке охрабримо и подржимо у томе да своју креативност и знање граде и у области Информационо-комуникационих технологија“ истакао је Милан Симић, директор Фондације Петља.

Преко 20 ученица Гимназије и економске школе „Доситеј Обрадовић“ из Бачке Тополе учествовало је на радионици „Када човек и машина ћаскају: упознај DALL-Е“. Милан Личина, креативни директор ВИДРА и доцент на Универзитету „Метрополитан“ у Београду, помогао им је да направе своје прве кораке у уметности генерисаној вештачком интелигенцијом. Ученице су имале прилику да испробају један од популарнијих алата за генерисање слика из текстуалних упита – DALL-E. Осим тога, разговарале су о потребним вештинама за креирање дигиталне уметности и препрекама и ограничењима које намеће цртање речима.

Међународни дан девојака у ИКТ-у се обележава сваког четвртог четвртка у априлу, а овогодишњи слоган je „Лидерство“ (енг. Leadership). Порука слогана је да истакне критичну потребу за јаким женским узорима у науци, технологији, инжењерству и математици (енг. Science, Technology, Engineering, Mathematics – STEM).

Извор фотографија: УНДП

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.