BioAwaking на Pecka Outdoor Фестивалу

BioAwaking на Pecka Outdoor Фестивалу

Од 4. до 6. јула, на Pecka Outdoor фестивалу, пројекат BioAwaking представио је програм који кроз спој науке, уметности и технологије подстиче на размишљање о повезаности човека и природе, док је пратећи програм Outdoor BioLab трајао до 13. јула.

У фокусу фестивалског наступа у Босни и Херцеговини била је изложба био-инсталација у продукцији партнера пројекта – Института Керсникова (Словенија) и УР Института (Хрватска), са радовима уметника попут Саше Спачал, Мирјана Швагеља, Анила Подгорника, Робертине Шебјанич и Ване Гаћине. Представљени су и нови радови настали кроз едукативни програм BiostArt, које потписују Матеја Марковић, Милица Рукавина и Весна Опавски.

„Циљ програма BiostArt био је да мотивише младе уметнике и истраживаче да се укључе у био‑арт праксе и развију сопствене пројекте. Након радионица и разговора с практичарима изабрани су радови Матеје Марковића и Милице Рукавине. Уз менторску и техничку подршку ЦПН‑а, заједно смо прошли цео процес — од идеје до реализације. Наш мејкерс спејс омогућио им је да експериментишу с материјалима, а сарадници су помагали да пронађу најбоље техничко решење“, истиче Јована Јанков из Центра за промоцију науке.

Поред изложбе, посетиоци су могли да учествују и у Outdoor BioLab-у – привременој лабораторији на отвореном, где су кроз радионице и практичан рад истраживали био-арт праксе и DIY приступе. Учесници свих узраста откривали су микроскопски свет организама, правили папир са уграђеним семенкама, израђивали еколошке батерије и испробавали различите уметничке технике инспирисане природом. Такође, упознали су се и са уређајима који претварају биоелектричне сигнале биљака и гљива у звук.

Наредног викенда, недељу дана по завршетку самог фестивала, на истом месту одржан је округли сто са стручњацима из области уметности, науке и технологије, на коме су разматрани изазови и етичка питања савременог стваралаштва на раскрсници различитих дисциплина.

Пројекат BioAwaking је подржан кроз ЕУ програм Креативна Европа, који подржава активности које развијају културну разноликост и одговарају потребама и изазовима културног и креативног сектора. Главни циљеви програма су да штити конкурентност и економски потенцијал културног и креативног, а посебно аудио-визуелног сектора.

Сви партнери на пројекту BioAwaking су: Удружење грађана Реактор, Центар за промоцију науке, Фондација Нови Сад – Европска престоница културе (Србија), удружење Greenways (Босна и Херцеговина), Институт Керсникова (Словенија) и Универзални истраживачки институт (Хрватска).

Фото: Pecka Outdoor фестивал

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.