Од 4. до 6. јула, на Pecka Outdoor фестивалу, пројекат BioAwaking представио је програм који кроз спој науке, уметности и технологије подстиче на размишљање о повезаности човека и природе, док је пратећи програм Outdoor BioLab трајао до 13. јула.
У фокусу фестивалског наступа у Босни и Херцеговини била је изложба био-инсталација у продукцији партнера пројекта – Института Керсникова (Словенија) и УР Института (Хрватска), са радовима уметника попут Саше Спачал, Мирјана Швагеља, Анила Подгорника, Робертине Шебјанич и Ване Гаћине. Представљени су и нови радови настали кроз едукативни програм BiostArt, које потписују Матеја Марковић, Милица Рукавина и Весна Опавски.
„Циљ програма BiostArt био је да мотивише младе уметнике и истраживаче да се укључе у био‑арт праксе и развију сопствене пројекте. Након радионица и разговора с практичарима изабрани су радови Матеје Марковића и Милице Рукавине. Уз менторску и техничку подршку ЦПН‑а, заједно смо прошли цео процес — од идеје до реализације. Наш мејкерс спејс омогућио им је да експериментишу с материјалима, а сарадници су помагали да пронађу најбоље техничко решење“, истиче Јована Јанков из Центра за промоцију науке.
Поред изложбе, посетиоци су могли да учествују и у Outdoor BioLab-у – привременој лабораторији на отвореном, где су кроз радионице и практичан рад истраживали био-арт праксе и DIY приступе. Учесници свих узраста откривали су микроскопски свет организама, правили папир са уграђеним семенкама, израђивали еколошке батерије и испробавали различите уметничке технике инспирисане природом. Такође, упознали су се и са уређајима који претварају биоелектричне сигнале биљака и гљива у звук.
Наредног викенда, недељу дана по завршетку самог фестивала, на истом месту одржан је округли сто са стручњацима из области уметности, науке и технологије, на коме су разматрани изазови и етичка питања савременог стваралаштва на раскрсници различитих дисциплина.
Пројекат BioAwaking је подржан кроз ЕУ програм Креативна Европа, који подржава активности које развијају културну разноликост и одговарају потребама и изазовима културног и креативног сектора. Главни циљеви програма су да штити конкурентност и економски потенцијал културног и креативног, а посебно аудио-визуелног сектора.
Сви партнери на пројекту BioAwaking су: Удружење грађана Реактор, Центар за промоцију науке, Фондација Нови Сад – Европска престоница културе (Србија), удружење Greenways (Босна и Херцеговина), Институт Керсникова (Словенија) и Универзални истраживачки институт (Хрватска).
Фото: Pecka Outdoor фестивал