”Да се коса дигне на глави”

У Научном клубу у Крушевцу је од 20. до 23. децембра организована поставка из електромагнетизма за ученике и студенте[:]unnamed
У Научном клубу у Крушевцу је од 20. до 23. децембра организована поставка из електромагнетизма под називом ”Да се коса дигне на глави”. Поставкама је прилагођена свима који слушају физику или сродне предмете – од шестог разреда основне школе до студија.

Поставку су чинила три учила:
Ван де Графов генератор – уређај који се користи за добијање веома малих количина наелектрисања и врло високих потенцијала
Теслин трансформатор – уређај који се користи за добијање врло високих напона (пар милиона волти)
Магнетна табла – учило које садржи шипкасте магнете и таблу са магнетним опиљцима и матрицу са гвозденим стрелицама/иглама

Поставка је организована у сарадњи са Центром за промоцију науке и Друштвом физичара Србије – Расински округ.

Демонстратори су били ученици Алекса Станковић, Теодора Павличевић, Милош Московљевић, Ана Николић, Петар Петрашиновић и Наталија Марковић уз менторство Дуње Поповић.