Елементи 38

Елементи 38

У продаји је ново, јесење издање часописа Елементи! Темат 38. броја бави се проблемом одлучивања.

Алтруизам и сарадња су за научнике задивљујући и збуњујући природни феномени. Полазећи од теорије еволуције па све до савремених теорија демократије, у тексту који отвара овај темат др Игор Живановић нам доноси занимљиву причу о различитим начинима на које доносимо колективне одлуке, с посебним освртом на проблеме алтруизма и сарадње.

Амерички филозоф политике Џон Ролс осмислио је чувени мисаoни експеримент о одлучивању иза вела незнања, који за циљ има да утврди принципе на којима треба да се заснива праведно друштво. Какве би принципе правде изабрали појединци када би одлучивали у оваквим околностима, сазнајте у новом тексту Миљана Васића.

Илустрација Монике Ланг за текст Миљана Васића Правда везаних очију

Улога лекара не своди се – и тешко да би се икад могла свести – на пасивно извршавање задатих алгоритама (ма колико алгоритамске смернице биле корисне када им се приступи активно и критички). Како се доносе одлуке у медицини, области у којој свака грешка може имати озбиљне последице, откријте у тексту др Срђе Јанковића.

Системи за аутоматизовано одлучивање предлажу корисницима коју одлуку да донесу на основу модела машинског учења. Др Вања Суботић у тексту „Алгоритам да те питам“, који затвара темат, бави се проблемом аутоматизованог одлучивања и ситуацијама у којима је добро ослонити се на процене машине.

У колумни Орбитирање, др Дарко Доневски, уз помоћ своје стручне консултанткиње др Ане Чернок, професорке геохемије на Универзитету у Трсту, доноси нам причу о слетању на Месец мисије Чандрајан-3, Индијске свемирске агенције (ISRO), и новим сазнањима о настанку јединог Земљиног природног сателита.

Илустрација Вука Палибрка за текст др Вање Суботић Алгоритам да те питам

Паметни телефони постали су неизоставни део нашег свакодневног живота и наше когнитивне архитектуре, они су продужеци нашег ума. Шта су то номофобија (NOMO) – страх и анксиозност изазвани губитком сигнала на телефону или приступа интернету – и страх од пропуштања (FOMO), откријте у новом тексту Петра Нуркића.

Ђорђе Петровић нам доноси интервју са имунологом др Душаном Богуновићем, професором на Катедри за педијатрију Универзитета Колумбија у Њујорку. Др Богуновић за нове Елементе говорио је свом раду, персонализованој медицини и предстојећем научном симпозијуму Удружења „Хенри Канкл“ у Београду.

др Душан Богуновић, фото: Ана Паунковић

Иван Умељић разговарао је са Данилом Савићем, директором компаније Data Cloud Technology, о услугама Државног дата центра у Крагујевцу, безбедности података, моћном суперкомпјутеру доступном научноистраживачким организацијама у Србији, као и о правцима даљег развоја овог важног државног ресурса.

Данило Савић, фото: Марко Рисовић

На овогодишњем фестивалу Арс Електроника у Линцу, једну најпрестижнијих награда добио је новосадски визуелни уметник др Владан Јолер. Он је за Елементе говорио о свом награђеном раду, о специфичном језику мапа, неутралности технологије и томе шта обичан појединац може да уради спрам данашњих моћних система контроле.

Научни клуб ЦПН-а, другу годину заредом, био је домаћин програма Летње школе неуронаука, коју је организовао познати амерички неуронаучник и ТЕД говорник др Грег Гејџ. Са др Гејџом разговарали смо о значају креативности у науци, о циљевима оваквих радионица и како оне доприносе средњошколском образовању.

Данас је довољно да се мало подигну главе да би се и на београдским фасадама, као и на многим другим, уочили бројни мотиви и симболи из биљног и животињског света. Шта они представљају и где их све можете видети, откријте у сјајној фото-репортажи коју нам доносе историчарка уметности Ана Самарџић и фотограф Марко Рисовић.

Мотив пса на капији куће Леоне Панајот, 1908; фото: Марко Рисовић

Током историје је паун поштован као савезник богова и богиња, његово перје красило је мозаике цркава, испраћало викиншке ратнике у загробни живот, а касније је стигло и до високе моде, дизајна одеће, накита и намештаја. Какву је све симболику кроз епохе носила ова прекрасна птица, сазнајте у новом тексту др Јоване Николић.

Свака форма уметности је на известан начин повезана са колекционарством. Било да је реч о престижу или личној сатисфакцији, људи су одувек желели да непосредно поседују уметност или њене фрагменте. У колумни Никола Драгомировића читајте о грозници колекционарства код љубитеља „девете уметности“.

Психијатар др Милица Нешић доноси нам своју психолингвистичку авантуристичку причу. Присећајући се сусрета и разговора са научног скупа у Италији, она нас води на занимљиво лично путовање кроз лавиринте и тајне једног свакидашњег, али тешко ухватљивог феномена – језика.

Детаљ из рада Calculating Empires: A Genealogy of Power and Technology (1500–2025) Владана Јолера и Кејт Крафорд

Часопис Елементи препознатљив је и по илустрацијама водећих илустратора из земље и региона, а текстове у новом броју илустровали су Жељко ЛончарВук ПалибркМоника ЛангСрђа ДраговићЛазар ТасићУрош ПавловићВладан НиколићЂорђе Балмазовић / шкарт, и Јовиша Николић, који је осмислио изглед насловне стране.

Часопис може да се купи на свим боље снабдевеним киосцима, путем портала prodavnica.cpn.rs, као и у самом Центру за промоцију науке (Краља Петра 46, Београд).

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.