Elementi 38

Elementi 38

U prodaji je novo, jesenje izdanje časopisa Elementi! Temat 38. broja bavi se problemom odlučivanja.

Altruizam i saradnja su za naučnike zadivljujući i zbunjujući prirodni fenomeni. Polazeći od teorije evolucije pa sve do savremenih teorija demokratije, u tekstu koji otvara ovaj temat dr Igor Živanović nam donosi zanimljivu priču o različitim načinima na koje donosimo kolektivne odluke, s posebnim osvrtom na probleme altruizma i saradnje.

Američki filozof politike Džon Rols osmislio je čuveni misaoni eksperiment o odlučivanju iza vela neznanja, koji za cilj ima da utvrdi principe na kojima treba da se zasniva pravedno društvo. Kakve bi principe pravde izabrali pojedinci kada bi odlučivali u ovakvim okolnostima, saznajte u novom tekstu Miljana Vasića.

Ilustracija Monike Lang za tekst Miljana Vasića Pravda vezanih očiju

Uloga lekara ne svodi se – i teško da bi se ikad mogla svesti – na pasivno izvršavanje zadatih algoritama (ma koliko algoritamske smernice bile korisne kada im se pristupi aktivno i kritički). Kako se donose odluke u medicini, oblasti u kojoj svaka greška može imati ozbiljne posledice, otkrijte u tekstu dr Srđe Jankovića.

Sistemi za automatizovano odlučivanje predlažu korisnicima koju odluku da donesu na osnovu modela mašinskog učenja. Dr Vanja Subotić u tekstu „Algoritam da te pitam“, koji zatvara temat, bavi se problemom automatizovanog odlučivanja i situacijama u kojima je dobro osloniti se na procene mašine.

U kolumni Orbitiranje, dr Darko Donevski, uz pomoć svoje stručne konsultantkinje dr Ane Černok, profesorke geohemije na Univerzitetu u Trstu, donosi nam priču o sletanju na Mesec misije Čandrajan-3, Indijske svemirske agencije (ISRO), i novim saznanjima o nastanku jedinog Zemljinog prirodnog satelita.

Ilustracija Vuka Palibrka za tekst dr Vanje Subotić Algoritam da te pitam

Pametni telefoni postali su neizostavni deo našeg svakodnevnog života i naše kognitivne arhitekture, oni su produžeci našeg uma. Šta su to nomofobija (NOMO) – strah i anksioznost izazvani gubitkom signala na telefonu ili pristupa internetu – i strah od propuštanja (FOMO), otkrijte u novom tekstu Petra Nurkića.

Đorđe Petrović nam donosi intervju sa imunologom dr Dušanom Bogunovićem, profesorom na Katedri za pedijatriju Univerziteta Kolumbija u Njujorku. Dr Bogunović za nove Elemente govorio je svom radu, personalizovanoj medicini i predstojećem naučnom simpozijumu Udruženja „Henri Kankl“ u Beogradu.

dr Dušan Bogunović, foto: Ana Paunković

Ivan Umeljić razgovarao je sa Danilom Savićem, direktorom kompanije Data Cloud Technology, o uslugama Državnog data centra u Kragujevcu, bezbednosti podataka, moćnom superkompjuteru dostupnom naučnoistraživačkim organizacijama u Srbiji, kao i o pravcima daljeg razvoja ovog važnog državnog resursa.

Danilo Savić, foto: Marko Risović

Na ovogodišnjem festivalu Ars Elektronika u Lincu, jednu najprestižnijih nagrada dobio je novosadski vizuelni umetnik dr Vladan Joler. On je za Elemente govorio o svom nagrađenom radu, o specifičnom jeziku mapa, neutralnosti tehnologije i tome šta običan pojedinac može da uradi spram današnjih moćnih sistema kontrole.

Naučni klub CPN-a, drugu godinu zaredom, bio je domaćin programa Letnje škole neuronauka, koju je organizovao poznati američki neuronaučnik i TED govornik dr Greg Gejdž. Sa dr Gejdžom razgovarali smo o značaju kreativnosti u nauci, o ciljevima ovakvih radionica i kako one doprinose srednjoškolskom obrazovanju.

Danas je dovoljno da se malo podignu glave da bi se i na beogradskim fasadama, kao i na mnogim drugim, uočili brojni motivi i simboli iz biljnog i životinjskog sveta. Šta oni predstavljaju i gde ih sve možete videti, otkrijte u sjajnoj foto-reportaži koju nam donose istoričarka umetnosti Ana Samardžić i fotograf Marko Risović.

Motiv psa na kapiji kuće Leone Panajot, 1908; foto: Marko Risović

Tokom istorije je paun poštovan kao saveznik bogova i boginja, njegovo perje krasilo je mozaike crkava, ispraćalo vikinške ratnike u zagrobni život, a kasnije je stiglo i do visoke mode, dizajna odeće, nakita i nameštaja. Kakvu je sve simboliku kroz epohe nosila ova prekrasna ptica, saznajte u novom tekstu dr Jovane Nikolić.

Svaka forma umetnosti je na izvestan način povezana sa kolekcionarstvom. Bilo da je reč o prestižu ili ličnoj satisfakciji, ljudi su oduvek želeli da neposredno poseduju umetnost ili njene fragmente. U kolumni Nikola Dragomirovića čitajte o groznici kolekcionarstva kod ljubitelja „devete umetnosti“.

Psihijatar dr Milica Nešić donosi nam svoju psiholingvističku avanturističku priču. Prisećajući se susreta i razgovora sa naučnog skupa u Italiji, ona nas vodi na zanimljivo lično putovanje kroz lavirinte i tajne jednog svakidašnjeg, ali teško uhvatljivog fenomena – jezika.

Detalj iz rada Calculating Empires: A Genealogy of Power and Technology (1500–2025) Vladana Jolera i Kejt Kraford

Časopis Elementi prepoznatljiv je i po ilustracijama vodećih ilustratora iz zemlje i regiona, a tekstove u novom broju ilustrovali su Željko LončarVuk PalibrkMonika LangSrđa DragovićLazar TasićUroš PavlovićVladan NikolićĐorđe Balmazović / škart, i Joviša Nikolić, koji je osmislio izgled naslovne strane.

Časopis može da se kupi na svim bolje snabdevenim kioscima, putem portala prodavnica.cpn.rs, kao i u samom Centru za promociju nauke (Kralja Petra 46, Beograd).

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.