Посета делегације из Србије Пекиншкој академији науке и технологије

Посета делегације из Србије Пекиншкој академији науке и технологије

На позив Пекиншке академије наука и технологије, дугогодишњeг партнера ЦПН-а, од 21. до 25. новембра 2023. године делегација научника из Србије посетила је Кину.

На позив дугогодишњих партнера из Пекиншке академије наука и технологије, Центар за промоцију науке предводио је делегацију истраживача из Србије која је крајем новембра посетила Пекинг. Пекиншка академија науке и технологије (БЈАСТ) je велика мултидисциплинарна научно-истраживачка институција директно под надлежношћу града Пекинга, са фокусом на примењена и основна истраживања, стратешка истраживања високих технологија, као и научне и технолошке услуге за развој. БЈАСТ основана је 1984. године а данас чини научно-истраживачку институцију са 28 секундарних институција са преко 5000 људи, покривајући приоритетне области које укључују урбану безбедност и управљање, развој урбаног окружења и еко-заштиту, нове технологије и биомедицину. БЈАСТ укључује и истраживачке центре за научне и технолошке иновације и популаризација науке.

Делегацију из Србије чинили су др Ивана Перовић из Института Винча, др Ивана Костић са ИМГГИ-а, др Марко Живановић са Универзитета у Крагујевцу и др Петар Лаушевић испред ЦПН-а. Током боравка домаћини су организовали густ распоред састанака са руководством Пекиншке академије наука и технологије и директорима бројних института у њиховој надлежности, све у циљу успостављања сарадње наших и Кинеских научника и заједничких апликација за билатералне пројекте. На основу Споразума између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о научној и технолошкој сарадњи, потписаног 2009. године и Меморанадума о разумевању између Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Министарства науке и технологије Народне Републике Кине o заjeдничком финансирању истраживачких и развојних пројекатa, расписан је конкурс за суфинансирање пројекатa за период 2024 – 2026. године.

Последњег дана организовани су обиласци и састанци са руководством Пекиншког планетаријума и Националног природњачког музеја Кине са којима смо причали о сарадњи на пољу научне комуникације.

Остале активности