Радионица научног новинарства

Радионица научног новинарства

Научни новинари Центра за промоцију науке присуствовали су радионици научног новинарства Balkan science journalism school, одржаној 5. априла 2019. године, у просторијама РТС-а

У организацији Европске комисије, Центра за етику у науци и новинарству и Балканске мреже научних новинара у просторијама РТС-а одржана је трећа по реду радионица под називом Balkan science journalism school у којој су учествовали научни новинари Центра за процију науке Анђела Мрђа и Ђорђе Петровић.

Учеснике је на самом почетку поздравила новинарка РТС-а и потпредседница Светске федерације научних новинара Милица Момчиловић, а потом се присутнима обратио уредник Образовно-научног програма Радио-телевизије Србије Илија Церовић.

Добродошлицу су такође пожелели Мићо Таталовић, научни новинар и уредник у часопису Nature, и научни новинар Фабио Туроне.

На самом почетку радионице Мартон Хајду, задужен за комуникације у Европској комисији, упознао је учеснике са радом ове институције, као и са радом Истраживачког центра Европске комисије, на чијој страници новинари могу бесплатно приступити корисној бази података.

Потом је Кјара Савијане говорила о програму предстојећег EuroScience Open Forum, који ће се одржати од 5. до 9. јула 2020. године, у Трсту.

Након кратке паузе радионицу су наставили Мићо Таталовић и Фабио Туроне, који су говорили о научном новинарству, његовом значају, техникама писања научних чланака и дали неколико савета који би научним новинарима могли да помогну приликом одабира теме.

Потом је одржан годишњи скуп Балканске мреже научних новинара (Balkan Network of Science Journalists), а након његовог завршетка уследила је једночасовна вођена тура кроз просторије Радио-телевизије Србије.

Након тога је Мићо Таталовић, као један од уредника часописа Nature, током кратког интерактивног предавања учеснике упознао са различитим техникама проналажења релевантних вести за британске и америчке научне медије.

У наставку радионице, фриленс научне новинарке из Румуније и Грчке поделиле су са учесницима своје искуство и указале им на битне аспекте рада за иностране медије, након чега је уследило кратко предавање о научном телевизијском новинарству и излагање научног новинара из Црне Горе Ивана Чађеновића о извештавању о науци и животној средини.

Новинар Милан Илић осврнуо се на тему фриленс новинарства и начине проналажења релевантних тема за домаће медије.

За сам крај, организатори радионице, Фабио Туроне и Мићо Таталовић, упознали су присутне са будућим пројектима и радионицама, као и са појединостима предстојећег EuroScience Open Forum-а у Трсту.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.