Зимски научни Ардуино камп за средњошколце

Више од стотину средњошколаца из целе Србије учествовало je, од 9. до 11. јануара, на онлајн Зимском научном Ардуино кампу.

У сарадњи са партнерима, Фондацијом Дивац и NCR фондацијом, Центар за промоцију науке је покренуо пројекат „Образовање за дигиталну економију“, намењен подршци средњим школама и СТЕМ образовању у нашој земљи. Поред других активности, ЦПН је у оквиру овог пројекта организовао онлајн Зимски научни Ардуино камп, прилагођен ученицима средњих школа из свих крајева Србије.

Захваљујући бројним повратним информацијама од самих средњошколаца, чланови пројектног тима су одлучили да тема зимског кампа буде Ардуино платформа. Циљ овог кампа био је да се учесницима представе разне могућности које ова платформа нуди и да им се пружи прилика да активно учествују у изради различитих компоненти за Ардуино, као и могућност да са менторима разматрају различите проблеме и добију адекватне савете.

Пројекат који је победио на Xакатону (симулација Aрдуино компоненти)

Током првог дана кампа, ђаци су могли да сазнају више о основама електронике, различитим сензорима, актуаторима и тако науче све о овом хардверу. Поред тога, послушали су предавање о савременим методама које се тренутно развијају у Швајцарској, а које омогућавају да се превазиђу неки проблеми са којима се сусреће велики број људи која се бави електроником. Другог дана ученици су се посветили програмирању и научили како да виде ефекат кода који су написали у датом програмском језику.  Трећег, последњег дана кампа, полазници кампа имали су прилику да се опробају у хакатону. Они су подељени у групе, уз задатак да на платформи за симулацију Ардуина реализују пројекат чија је тема гласила „Паметна башта у кући“.

Сви средњошколци су одлично одговорили на задату тему, а најбоља група је награђена ардуино сетовима, који им омогућавају да исти тај пројекат заиста и реализују.