Посета делегације из Србије Пекиншкој академији науке и технологије

Посета делегације из Србије Пекиншкој академији науке и технологије

На позив Пекиншке академије наука и технологије, дугогодишњeг партнера ЦПН-а, од 21. до 25. новембра 2023. године делегација научника из Србије посетила је Кину.

На позив дугогодишњих партнера из Пекиншке академије наука и технологије, Центар за промоцију науке предводио је делегацију истраживача из Србије која је крајем новембра посетила Пекинг. Пекиншка академија науке и технологије (БЈАСТ) je велика мултидисциплинарна научно-истраживачка институција директно под надлежношћу града Пекинга, са фокусом на примењена и основна истраживања, стратешка истраживања високих технологија, као и научне и технолошке услуге за развој. БЈАСТ основана је 1984. године а данас чини научно-истраживачку институцију са 28 секундарних институција са преко 5000 људи, покривајући приоритетне области које укључују урбану безбедност и управљање, развој урбаног окружења и еко-заштиту, нове технологије и биомедицину. БЈАСТ укључује и истраживачке центре за научне и технолошке иновације и популаризација науке.

Делегацију из Србије чинили су др Ивана Перовић из Института Винча, др Ивана Костић са ИМГГИ-а, др Марко Живановић са Универзитета у Крагујевцу и др Петар Лаушевић испред ЦПН-а. Током боравка домаћини су организовали густ распоред састанака са руководством Пекиншке академије наука и технологије и директорима бројних института у њиховој надлежности, све у циљу успостављања сарадње наших и Кинеских научника и заједничких апликација за билатералне пројекте. На основу Споразума између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине о научној и технолошкој сарадњи, потписаног 2009. године и Меморанадума о разумевању између Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије и Министарства науке и технологије Народне Републике Кине o заjeдничком финансирању истраживачких и развојних пројекатa, расписан је конкурс за суфинансирање пројекатa за период 2024 – 2026. године.

Последњег дана организовани су обиласци и састанци са руководством Пекиншког планетаријума и Националног природњачког музеја Кине са којима смо причали о сарадњи на пољу научне комуникације.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.