Održana 15. Evropska noć istraživača

Održana 15. Evropska noć istraživača

U petak, 27. septembra, održana je 15. Evropska noć istraživača, kojoj se pridružilo 70 hiljada posetilaca u 16 gradova Srbije, i to pod sloganom „Pažnja! Nauka na putu”.

Više od 1000 istraživača izašlo je iz svojih laboratorija na ulice, trgove, parkove i muzeje, pružajući posetiocima priliku da kroz 294 besplatne radionice i prezentacije otkriju koliko nauka obogaćuje naše živote, čak i kada mi to ne primećujemo.

Svečano otvaranje 15. Evropske noći istraživača održano je u Evropskoj kući u Beogradu, gde su se okupljenima obratili ambasador i šef Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji NJ. E. Emanuele Žiofre, ministarka nauke tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović, i dr Jasmina Nestorović Živković, dok je specijalan gost bio mladi naučni šampion, Andrej Drobnjaković, koji je osvojio svih pet zlatnih medalja na ovogodišnjoj StemCo olimpijadi.

U Noći istraživača, građani će u Botaničkoj bašti „Jevremovac“ mogli da posete izložbu koju Centra za promociju nauke koja se realizuje u sklopu manifestacije art+science, pod nazivom „Preplitanja“. Ovu postavku u Botaničkoj bašti čine radovi i performansi deset interdisciplinarnih timova iz zemlje i inostranstva, koji su raspoređeni širom njenog perimetra. Izložba istražuje suptilne dijaloge digitalnog (tehnološkog) i organskog (prirodnog) sveta, naglašavajući simbiotske odnose bioloških sistema i ljudske intervencije.

U Naučnom klubu Beograd posetioci su tokom Noći istraživača imali priliku da istražite fascinantne aspekte svemira kroz interaktivne instalacije. U simulaciji udara asteroida, pružena im je mogućnost da eksperimentišu sa različitim parametrima, kao što su veličina, ugao i brzina asteroida, otkrivajući kako bi takav udar uticao na Zemlju, kakva bi šteta nastala i koja područja bi bila pogođena. Na kraju, svako ko se našao u Naučnom klubu Beograd mogao je da sazna više o funkciji teleskopa i kako on omogućava da posmatramo zvezde i planete izbliza. Postavka u Naučnom klubu Beograd predstavila je i učešće naučnika iz Srbije u posmatranjima Rubin opservatorije, kroz primene mašinskog učenja za inovativnu analizu velikih podataka ka putu do novih istraživanja Univerzuma.

Tokom Noći istraživača poseban program pripremili su i Naučni klubovi širom Srbije, a aktivnosti su sprovedene u 16 gradova: Beogradu, Smederevu, Kragujevcu, Čačku, Kruševcu, Ranovcu, Zaječaru, Nišu, Pirotu, Leskovcu, Subotici, Mokrinu, Kikindi, Novom Sadu, Inđiji i Šapcu.

Ovaj događaj se u Srbiji realizuje kroz dva projekta: ReFocuS FLOW i TRAILS.

Koordinator projekta ReFocS FLOW (Road to Friday of Science FLOWs) je Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, u partnerstvu sa Centrom za promociju nauke, Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Nišu i Univerzitetom u Kragujevcu.

Koordinator projekta TRAILS (TRAIN RESPONSIBLE AI LEARNING SOCIETY)  je Kreativno edukativni centar u partnerstvu sa Naučno-tehnološkim parkom Novi Sad, Udruženjem naučnih komunikatora NAUKOM, Visokom školom strukovnih studija iz Subotice i Centrom za promociju nauke

Projekti su finansirani iz programa HORIZON EUROPE, najvećeg programa Evropske unije za istraživanje i inovacione delatnosti, a u okviru potprograma „Marija Sklodovska-Kiri” i uz podršku Delegacije EU u Republici Srbiji.

Naslovna fotografija: Marko Risović

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.