Светски дан науке 2015.

Светски дан науке 2015.

Поводом Светског дана науке, 10. новембра, ЦПН представио Научни камион, Спектре и књигу Научна комуникација[:]SDN-600x294

Ове године, ЦПН је поводом Светског дана науке, који се обележава свуда у свету 10. новембра, представио Научни камион, изложбу Спектри и своје ново издање, књигу Научна комуникација.

У Институту за филозофију и друштвену теорију, у уторак, 10. новембра, ЦПН је представио књигу Научна комуникација. Научна комуникација је практични водич, прво издање ове врсте на српском језику намењено научницима, али и свима онима који желе да тешко разумљиве научне податке преведу у разумљив и интересантан језик. Аутор књиге је угледни француски биохемичар Пјер Ласло који је остварио изузетну каријеру као научник и консултант у привреди, а о књизи су, између осталих, говорили и Немања Ђорђевић, директор ЦПН-а, и Иван Умељић, уредник издања ЦПН-а.

Светски дан науке је обележен и изложбом Спектри, посвећеној Међународној години светлости. Ова путујућа изложба кренула је из два града, Ваљева и Обреновца, а средином новембра стигла у Шабац. Изложба Спектри пружа одговоре на многа питања о светлости и спектрима електромагнетног зрачења. Посетици, између осталог, имају прилику да међу експонатима виде како се проверава аутентичност новчаница помоћу ултраљубичастог зрачења, како нас види инфрацрвена камера, како функционишу радио антене и шта бисмо могли да видимо када би светлост садржала само једну боју.

Мобилна промоција науке на четири точка почиње свој живот непосредно након Светског дана науке. Научни камион ЦПН-а креће 16. новембра на свој пут мобилног промотера науке, и то из Шапца. Научни камион је покретна научна лабораторија, са радним станицама и интерактивним експонатима, дизајнирана тако да подстакне и пробуди интересовање најшире јавности, посебно младих, за науку. Конструкција камиона је расклопива у 120 квадратних метара, опремљена је специфичном опремом и великим бројем сензора који приказују најновија технолошка достигнућа.

Тема овогодишњег Светског дана науке је ”Наука за одрживу будућност” и инспирисана је недавно донетим извештајем Унеско о стању науке у свету. Овај извештај је једно од средстава за праћење напретка у достизању циљева постављених у Агенди 2030. Овогодишња тема ставља у први план улогу науке у решавању еколошких и друштвених проблема и постизању одрживости пре свега кроз сарадњу различитих научних дисциплина. Посебан нагласак је стављен на етичку димензију и одговорност према будућим генерацијама.

Светски дан науке обележава се свуда у свету 10. новембра. Први пут је обележен 10. новембра 2002. године, када је Унеско установио Светски дан науке за мир и развој, са циљем да се скрене пажња на потребу за новом везом између науке и друштва. У Србији је овај дан први пут прослављен 2011. године, на иницијативу Центра за промоцију науке, и од тада се одржава сваке године.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.