ЦПН на Светском научном форуму у Будимпешти

ЦПН на Светском научном форуму у Будимпешти

На догађају који су од 20. до 23. новембра организовали УНЕСКО и Мађарска академија наука учествовали су и новинари ЦПН-а.

 Светски научни форум у Будимпешти под називом „Наука, етика и одговорност“, одржан је по девети пут и трајао је од 20. до 23. новембра. Овај догађај, који је организовао УНЕСКО заједно са Мађарском академијом наука, окупио је научнике, доносиоце политичких одлука, научне  комуникаторе и представнике науке, друштва и привреде из читавог света како би расправљали о етичким изазовима пред које нас ставља развој науке и технологије. На Светском научном форуму учествовали су и новинари Центра за промоцију науке.

На свечаном отварању догађаја публици су се обратили Ласло Ловас, председник Мађарске академије наука, Јанош Адер, председник Републике Мађарске, Шамила Наир-Бедуел, помоћница генералног директора УНЕСКО-а, Даја Реди, председница Међународног научног савета (ISC), Маргарет Хамбург, председница Одбора AAAS-а и Бонгикоси Нзиманде, јужноафрички министар за високо образовање, науку и технологију. Затим је УНЕСКО-ову Калинга награду за популаризацију науке Наир-Бедуел уручила чувеном аустралијском новинару и научном комуникатору Карлу Крушелницком. На крају дана, сјајно предавање одржао је Петер-Паул Вербек, холандски филозоф технологије и предавач на Универзитету у Твентеу, који је говорио о томе како технологија мења човека, на који начин утиче на његово понашање и какве све то етичке импликације може да има.

Другог дана, о теми „Постоје ли етичке границе у ономе што наука може да постигне или чему треба да тежи?“, у Мађарској академији наука говорили су Маргарет Хамбург, Хелена Надер, потпредседница Бразилске академије наука, Александар Кагански, директор руског Центра за геномику и регенеративну медицину, Тајрон Грандисон, председник Одбора Института Data-Driven и Кјерсти Лоне, криминолог и социолог права са Универзитета у Ослу. Истог дана, одржано је још неколико сјајних предавања о томе „Како наука подржава демократију кроз реалистичнију слику људске природе?“, „Шта ће бити људи након едитовања генома људских ембрионалних матичних ћелија“, шта је то „Одржива пољопривреда“ и „Родна једнакост у STI: етичко питање“.

Фото: WFSJ

Фото: WFSJ

О теми „Етичко понашање науке“ трећег дана говорили су Шерил Хендрикс, председница Департмана за пољопривредну економију, проширење и рурални развој са Универзитета у Преторији, Индира Нат, чланица Индијске академије наука, Куариша Абдул Карим, помоћница научног директора Центра за програм истраживања ХИВ-а из Јужне Африке, Чиеко Асакава, чланица IBM-a, Ли Женшен, чланица Кинеске академије наука, и Михаел Салиба, професор са Техничког универзитета у Дармштату. Ову сесију модерирала је Милица Момчиловић, председница Светске федерације научних новинара и новинарка РТС-а. Истог дана, поменута федерација организовала је дебату на тему „Када политика и наука дођу у сукоб, треба ли научни новинар да бира страну?“. Поред ових садржаја, било је и предавања о етици у научној комуникацији, људским правима у науци, астрономским истраживањима нових планета и многим другим темама.

Фото: WFSJ

Фото: WFSJ

Последњег дана, највише речи било је о научној дипломатији и науци као медијатору између завађених страна. У згради мађарског парламента, окупљенима су о научној дипломатији говорили Оршоља Пачаи-Томашич, државни секретар у мађарском Министарству спољњих послова и трговине, Одри Азулаи, генерални директор УНЕСКО-а, Елмер Вилијам Колглазијер, главни уредник часописа „Наука и Дипломатија“ (АААЅ), Каталин Бођаи, амбасадорка Мађарске мисије при Уједињеним нацијама, Њено краљевско височанство Сумаја бин ел Хасан, председница Краљевског научног друштва Јордана, и многи други. На крају је усвојена Декларација деветог Светског научног форума из 2019, која се бави односима науке, етике и одговорности.

Фото: WSF Budapest 2019

Први Светски научни форум одржан је у Будимпешти пре 20 година – када је усвојена Декларација о науци и употреби научног знања – тако да је овогодишњи догађај представљао једну врсту јубилеја. Следећи форум одржаће се 2021. године у Јужноафричкој Републици.

 

 

 

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.