CPN na Svetskom naučnom forumu u Budimpešti

CPN na Svetskom naučnom forumu u Budimpešti

Na događaju koji su od 20. do 23. novembra organizovali UNESKO i Mađarska akademija nauka učestvovali su i novinari CPN-a.

 Svetski naučni forum u Budimpešti pod nazivom „Nauka, etika i odgovornost“, održan je po deveti put i trajao je od 20. do 23. novembra. Ovaj događaj, koji je organizovao UNESKO zajedno sa Mađarskom akademijom nauka, okupio je naučnike, donosioce političkih odluka, naučne  komunikatore i predstavnike nauke, društva i privrede iz čitavog sveta kako bi raspravljali o etičkim izazovima pred koje nas stavlja razvoj nauke i tehnologije. Na Svetskom naučnom forumu učestvovali su i novinari Centra za promociju nauke.

Na svečanom otvaranju događaja publici su se obratili Laslo Lovas, predsednik Mađarske akademije nauka, Janoš Ader, predsednik Republike Mađarske, Šamila Nair-Beduel, pomoćnica generalnog direktora UNESKO-a, Daja Redi, predsednica Međunarodnog naučnog saveta (ISC), Margaret Hamburg, predsednica Odbora AAAS-a i Bongikosi Nzimande, južnoafrički ministar za visoko obrazovanje, nauku i tehnologiju. Zatim je UNESKO-ovu Kalinga nagradu za popularizaciju nauke Nair-Beduel uručila čuvenom australijskom novinaru i naučnom komunikatoru Karlu Krušelnickom. Na kraju dana, sjajno predavanje održao je Peter-Paul Verbek, holandski filozof tehnologije i predavač na Univerzitetu u Tventeu, koji je govorio o tome kako tehnologija menja čoveka, na koji način utiče na njegovo ponašanje i kakve sve to etičke implikacije može da ima.

Drugog dana, o temi „Postoje li etičke granice u onome što nauka može da postigne ili čemu treba da teži?“, u Mađarskoj akademiji nauka govorili su Margaret Hamburg, Helena Nader, potpredsednica Brazilske akademije nauka, Aleksandar Kaganski, direktor ruskog Centra za genomiku i regenerativnu medicinu, Tajron Grandison, predsednik Odbora Instituta Data-Driven i Kjersti Lone, kriminolog i sociolog prava sa Univerziteta u Oslu. Istog dana, održano je još nekoliko sjajnih predavanja o tome „Kako nauka podržava demokratiju kroz realističniju sliku ljudske prirode?“, „Šta će biti ljudi nakon editovanja genoma ljudskih embrionalnih matičnih ćelija“, šta je to „Održiva poljoprivreda“ i „Rodna jednakost u STI: etičko pitanje“.

Foto: WFSJ

Foto: WFSJ

O temi „Etičko ponašanje nauke“ trećeg dana govorili su Šeril Hendriks, predsednica Departmana za poljoprivrednu ekonomiju, proširenje i ruralni razvoj sa Univerziteta u Pretoriji, Indira Nat, članica Indijske akademije nauka, Kuariša Abdul Karim, pomoćnica naučnog direktora Centra za program istraživanja HIV-a iz Južne Afrike, Čieko Asakava, članica IBM-a, Li Ženšen, članica Kineske akademije nauka, i Mihael Saliba, profesor sa Tehničkog univerziteta u Darmštatu. Ovu sesiju moderirala je Milica Momčilović, predsednica Svetske federacije naučnih novinara i novinarka RTS-a. Istog dana, pomenuta federacija organizovala je debatu na temu „Kada politika i nauka dođu u sukob, treba li naučni novinar da bira stranu?“. Pored ovih sadržaja, bilo je i predavanja o etici u naučnoj komunikaciji, ljudskim pravima u nauci, astronomskim istraživanjima novih planeta i mnogim drugim temama.

Foto: WFSJ

Foto: WFSJ

Poslednjeg dana, najviše reči bilo je o naučnoj diplomatiji i nauci kao medijatoru između zavađenih strana. U zgradi mađarskog parlamenta, okupljenima su o naučnoj diplomatiji govorili Oršolja Pačai-Tomašič, državni sekretar u mađarskom Ministarstvu spoljnjih poslova i trgovine, Odri Azulai, generalni direktor UNESKO-a, Elmer Vilijam Kolglazijer, glavni urednik časopisa „Nauka i Diplomatija“ (AAAЅ), Katalin Bođai, ambasadorka Mađarske misije pri Ujedinjenim nacijama, Njeno kraljevsko visočanstvo Sumaja bin el Hasan, predsednica Kraljevskog naučnog društva Jordana, i mnogi drugi. Na kraju je usvojena Deklaracija devetog Svetskog naučnog foruma iz 2019, koja se bavi odnosima nauke, etike i odgovornosti.

Foto: WSF Budapest 2019

Prvi Svetski naučni forum održan je u Budimpešti pre 20 godina – kada je usvojena Deklaracija o nauci i upotrebi naučnog znanja – tako da je ovogodišnji događaj predstavljao jednu vrstu jubileja. Sledeći forum održaće se 2021. godine u Južnoafričkoj Republici.

 

 

 

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.