CPN na 67. međunarodnom sajmu knjiga

CPN na 67. međunarodnom sajmu knjiga

Ove godine Centar za promociju nauke je predstavio oko hiljadu novih naučnih publikacija i organizovao 27 promocija, razgovora i panela. Tema ovogodišnjeg nastupa CPN-a na Sajmu knjiga bila je Nauka i društvo.

Međunarodni sajam knjiga u Beogradu održao se od 19. do 27. oktobra, pod sloganom „Reč je slobodna!“, a Centar za promociju nauke predstavio je izdanja naučnoistraživačkih organizacija iz Srbije, kao i svoja nova izdanja, na štandu površine 196 kvadratnih metara, koji je za ovu priliku dizajnirao Nikola Korać.

CPN je i na ovogodišnjem sajmu knjiga, na svom štandu u Hali 2a, prezentovao izdavačku delatnost 112 učesnika, među kojima su se našli naučni instituti, univerziteti, fakulteti, univerzitetske biblioteke, SANU, privatni univerziteti i fakulteti, stručna društva i zavodi. Centar je takođe izložio i svoje naučnopopularne publikacije, kao i detaljan Katalog izdanja naučnoistraživačkih organizacija Republike Srbije, koji sadrži oko 1000 naučnih publikacija objavljenih u proteklih godinu dana.

Posetioce Sajma je na štandu CPN-a, tokom ovih devet dana, čekao bogat i raznovrstan program. Naučne institucije organizovale su 27 promocija časopisa, monografija, zbornika i drugih naučnih izdanja iz različitih naučnih oblasti i disciplina: od fizike, biologije, medicine, molekularne genetike, prava, kriminalistike, pa sve do muzičke umetnosti, etnologije i srpskog jezika.

U nedelju, 20. oktobra, Institut za srpski jezik SANU predstavio je Četvrtu svesku Etimološkog rečnika srpskog jezika (Bl-Blj). Na promociji su govorili dr Marta Bjeletić, naučna savetnica Instituta za srpski jezik SANU, kao i akademici prof. dr Jasmina Grković-Mejdžor i prof. dr Aleksandar Loma.

Narednog dana, istraživači sa Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo predstavili su tematski zbornik „Trendovi u molekularnoj biologiji 4 (TMB4)“, uz nekoliko pratećih predavanja.

Fakultet muzičke umetnosti iz Beograda prezentovao je u utorak, 22. oktobra, svoja izdanja Posttonalni kontekst i narativna funkcija harmonskog jezika: Šostakovič, Hindemit, Bartok (autora Atile Saba) i Posvete: kamerna dela srpskih kompozitora posvećena triju Pokret. sv. 1. (čiji su redaktori Madlen Stokić Vasiljević, Miloš Nikolić i Maja Mihić). Nakon promocija, usledila su i koncertna izvođenja.

Foto: Miljan Vasić

Istog dana, Centar za promociju nauke, u saradnji sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, predstavio je Katalog izložbene postavke Vlade Republike Srbije „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve – Zakorači u održivu budućnost“ sa 66. međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća, kao i inovativne tehnološke proizvode razvijene u okviru naučnoistraživačke zajednice i inovacionog ekosistema u Srbiji, koji su bili izloženi u okviru ove postavke. Na promociji su govorili prof. dr Miroslav Trajanović, državni sekretar Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, dr Nataša Obradović sa Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, prof. dr Predrag Stevanović sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i dr Miloš Petrović sa Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, a razgovor je moderirala Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke.

Foto: Marko Risović

U sredu, 23. oktobra, Institut za kriminološka i sociološka istraživanja predstavio je istraživanja sprovedena u okviru projekta PrisonLIFE,  kao i niz pratećih publikacija o životu u zatvorima u Srbiji. Istog dana, održana je i promocija zbornika Univerziteta umetnosti iz Beograda Kulturna diplomatija i kulturni odnosi: saradnja, raznolikost, dijalog, koji je publikovan u saradnji sa izdavačkom kućom Clio. Na predstavljanju su govorili prof. dr Milena Dragićević Šešić i prof. dr Ljiljana Rogač Mijatović sa Univerziteta umetnosti u Beogradu, rektorka ovog univerziteta prof. dr Mirjana Nikolić i dr Aleksandra Kolaković sa Instituta za političke studije.

Foto: Igor Pavićević

Foto: Igor Pavićević

Sledećeg dana, 24. oktobra, Institut za filozofiju i društvenu teoriju predstavio je svoja izdanja (objavljena u saradnji sa Akademskom knjigom) Neoliberalna kultura sopstva: konstrukcija subjektivnosti u savremenim priručnicima za samopomoć, autora dr Milana Uroševića, i Priroda, duša i sreća: temelji epikurejske etike, autora dr Ivana Nišavića.

Nakon ove promocije, istog dana predstavljen je i 38. broj naučnopopularnog časopisa „Elementi“, čiji je temat posvećen odlučivanju. Na promociji „Elemenata“ govorili su dr Srđa Janković sa Univerzitetske dečje klinike Tiršova, istraživači Instituta za filozofiju Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Igor Živanović, dr Vanja Subotić i Miljan Vasić, kao i istoričarka umetnosti Ana Samardžić iz Muzeja primenjene umetnosti Beograd. Razgovor je moderirao Ivan Umeljić.

Foto: Igor Pavićević

Foto: Igor Pavićević

Za sam kraj programa, u četvrtak, Naučno-tehnološki park Niš predstavio je svoje izdanje iz oblasti preduzetništva Priručnik za startapere: korak po korak do sjajne kompanije, autora Stiva Blenka i Boba Dorfa. O ovoj knjizi govorili su dr Milan Ranđelović, direktor Naučno-tehnološkog parka Niš, Kosta Andrić, izvršni direktor i partner ICT Hub i investicionog fonda ICT Hub Venture, i Miša Živić, direktor i suosnivač kompanije Leanpay.

Sledećeg dana, Konzorcijum biblioteka Srbije za objedinjenu nabavku (KoBSON) okupio je bibliotekare iz naučnoistraživačkih organizacija kako bi predstavili svoj način rada, međusobno razmenili iskustva i družili se.

Pretposlednjeg dana Sajma, u subotu, 26. oktobra, najpre je višestruko nagrađivani nastavnik fizike iz Zaječarske gimnazije, Mladen Šljivović, predstavio Naučni kviz, omiljenu aktivnost Naučnog kluba, među srednjoškolcima iz ovog grada, a potom je Institut za fiziku predstavio je srpski prevod knjige Kosmoteoros čuvenog holandskog fizičara Kristijana Hajgensa, koji je publikovan u saradnji sa izdavačkom kućom Heliks. O izdanju je govorio dr Aleksandar Bogojević, prevodilac ovog izdanja i direktor Instituta za fiziku.

Foto: Darije Janošević

Foto: Bojan Živojinović

Na 67. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga nastupila su 424 direktna izlagača i suizlagača, kako domaćih tako i iz inostranstva. Ovu veliku kulturnu manifestaciju ove godine posetilo je više od 200.000 posetilaca.

Nakon završetka ovogodišnjeg Sajma knjiga, celokupan izloženi kontingent izdanja NIO, ovogodišnji Katalog izdanja NIO i izdanja Centra, dodeljeni su Univerzitetskoj biblioteci „Svetozar Marković“ u Beogradu.

Foto: Marko Risović

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.