Reconstructing Lab ship Argus

Reconstructing Lab ship Argus

Slavni brod laboratorija, u nadležnosti CPN-a, u naredna dva meseca će biti osposobljen kako za istraživanja tako i za naučnopopularne akcije[:]

Jedinstvena ploveća laboratorija, brod Argus, koji je u nadležnosti Centra za promociju nauke, 20. juna kreće na putovanje do brodogradilišta u Apatinu, gde će sledeća dva meseca biti na remontu. Po završetku radova, brod laboratorija Argus služiće za razna naučna istraživanja, demonstracije, radionice, izložbe i mnoge druge naučnopopularne aktivnosti.

Prema Ugovoru o davanju na korišćenje Argusa, koji je 2011. sklopljen sa Ministarstvom za životnu sredinu i prostorno planiranje, brod je u nadležnosti Centra za promociju nauke i pored osnovne namene, učešća u međunarodnim ekspedicijama namenjenim ispitivanju kvaliteta vode na Dunavu i njegovim pritokama, biće dostupan i širokom krugu građana zainteresovanih za popularnu nauku.

Brod Argus je izgrađen 1972. u Nemačkoj i tada je bio najopremljenija ploveća laboratorija. Koristili su ga nemački istraživači koji su plovili Rajnom ispitujući kvalitet vode, stanje ribljeg fonda i ekosistema na reci. Ova istraživanja su doprinela da se Rajna očisti, a Argus su proslavila izvan Nemačke.

Kada su obezbedile novi brod, Argus 2, vlasti u nemačkoj pokrajini Hesen ponudile su Dunavskoj komisiji da se stari brod dodeli nekoj od zemalja iz donjeg toka Dunava. I pored velikog interesovanja podunavskih država za starateljstvom nad Argusom, na molbu Zorana Đinđića brod je pripao Srbiji, ali je od 2003, kada je uplovio u dunavsko pristanište, promenio nekoliko staratelja i namena i samo delimično bio u upotrebi.

Zahvaljujući Centru za promociju nauke, čuveni istraživački brod uskoro će ponovo biti spreman za nove naučne poduhvate.

Brod laboratorija Argus

Argus je dug 33 metra, pokreće se pomoću dva motora, a opremljen je sa dva agregata za struju. Može da postigne brzinu od 21 km/h. Na brodu se nalaze tri pumpe pomoću kojih se uzimaju uzorci vode i preko integrisanog sistema dovode do česme u laboratoriji. Na pramcu broda je postavljen hidraulični teleskopski kran za uzorkovanje sedimenata pomoću koga se prikuplja materijal nataložen na dnu korita. U potpalublju je kompletno opremljena laboratorija za hemijska, fizičko-hemijska i biološka ispitivanja.

Related Blogs

Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.