Kurs „Kako komunicirati savremenu nauku?“

Kurs „Kako komunicirati savremenu nauku?“

Centar za promociju nauke, treću godinu zaredom, od 12. do 14. decembra, organizovao je intenzivni kurs iz naučne komunikacije „Kako komunicirati savremenu nauku?“, u prostorijama Naučnog kluba CPN-a.

„Kako komunicirati savremenu nauku?“ je trodnevni interdisciplinarni kurs koji za cilj ima da razne oblike otvorene komunikacije stavi u kontekst današnje nauke i njenog značaja za društvo. Reč je o prvom specijalizovanom kursu ovog tipa, namenjenom studentima doktorskih i master studija svih oblasti, kao i mladim istraživačima u Srbiji.

Osnovni cilj kursa je da kroz zajedničku analizu praktičnih primera iz svetske naučne prakse učesnicima približi važnost efikasne komunikacije nauke u različitim domenima, kao i njene glavne alate. Neke od tema kojima se kurs bavi su:

Kako planiramo i realizujemo istraživačku ideju? Kako sarađujemo u procesu istraživanja? Na koji način komuniciramo naučne informacije različitoj publici? Odnos nauke i medija. Kako da napišemo dobar predlog projekta i dobijemo neki od evropskih grantova?

Autor kursa i predavač je dr Darko Donevski, astrofizičar i naučni komunikator. U svakodnevnim predavanjima i diskusijama učestvovali su i gosti iz različitih oblasti: dr Vernesa Smolčić (astrofizičarka i redovna profesorka na Fizičkom odseku Prirodoslovnog-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu), dr Ana Černok (geonaučnica, docentkinja na Departmanu za matematiku i geonauke Univerziteta u Trstu), Dušan Pavlović (naučni novinar i urednik naučnopopularnog internet portala „Radio Galaksija“), Milica Ninković (psihološkinja i jedna od autorki podkasta „Psihološkinje“) i Ivan Umeljić (urednik časopisa Elementi, Centar za promociju nauke).

Dr Darko Donevski je astrofizičar, pisac i naučni komunikator. Doktorirao je astrofiziku i kosmologiju na Univerzitetu Eks-Marsej u Francuskoj, a postdoktorska istraživanja je obavljao na Univerzitetu Toronto i Institutu SISSA u Trstu. Glavna oblast njegovih istraživanja je evolucija dalekih galaksija. Trenutno predvodi veliki evropski projekat „Prašina u ranom svemiru“ na institutima za astrofiziku u Trstu i Varšavi. Član je tima koji je nedavno otkrio najudaljenije jato galaksija u kosmosu. Pored istraživanja, dugi niz godina se bavi različitim oblicima naučne komunikacije. Objavio je mnogobrojne popularne naučne članke, a aktivno promoviše savremenu nauku široj javnosti u Srbiji kroz autorske eseje u časopisu Elementi. Autor je kursa iz moderne naučne komunikacije za istraživače svih profila, što je jedan od prvih otvorenih kurseva ove vrste u Evropi.

Foto: Marko Risović

Ostale aktivnosti