Отворен 66. међународни сајам технике и техничких достигнућа

Отворен 66. међународни сајам технике и техничких достигнућа

На Београдском сајму, под слоганом „Инспиришемо развој“, отворен је 66. Међународни сајам технике и техничких достигнућа, најстарија и најпознатија регионална техничко-технолошка сајамска манифестација. И ове године, посебан део на Сајму биће изложбена поставка Републике Србије „Играј за човечанство! Наука за свe“, коју под слоганом „Закорачи у одрживу будућност“ организују Влада Републике Србије, Министарство науке, технолошког развоја и иновација, Министарство информисања и телекомуникација, Министарство просвете, Министарство спорта и Министарство туризма и омладине.

Сајам је свечано отворила председница Народне скупштине Републике Србије Ана Брнабић, а присутнима су се обратили и др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, и Чен Ђачанг (Chen Jiachang), заменик министра науке и технологије Народне Републике Кине

Др Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, поздравила је учеснике и госте „једног од најзначајнијих догађаја у региону када је реч о технологијама и иновацијама“. Министарка је изразила задовољство што се церемонија отварања Сајма организује баш у оквиру изложбене поставке Владе Републике Србије, која окупља водеће научнике, иноваторе и визионаре.

„Само поставку Републике Србије чини 114 појединачних поставки, 63 излагача, преко 30 компанија из НР Кине, све то на два нивоа у на 6000 квадратних метара“, нагласила је др Беговић и додала: „У овом павиљону грађани ће сваког дана током Сајма моћи да се упознају са новим технологијама, иновативним производима, да разговарају са научницима и иноваторима, да виде како се наука примењује у свакодневном животу, како може да реши проблеме са којима се суочавамо као индивидуе, држава или као део човечанства.“

ЦПН на Сајму технике

Центар за промоцију науке у овом павиљону представља изложбу Спектри, посвећену светлости, како видљивој тако и невидљивој, која нас свакодневно окружује. „Спектри“ обухватају шест области електромагнетног зрачења: радио-таласе, микроталасе, инфрацрвено зрачење, видљиви део спектра, ултраљубичасто зрачење, и x и гама зрачење. Свака област представљена је посебном бојом и интерактивним експонатима, који омогућавају посетиоцима да сами истраже особине електромагнетних таласа.

В.д. директора Центра за промоцију науке Данијела Вучићевић одржала је у „Мингларијуму“ (простор урађен по узору на централну зграду будућег БИО4 кампуса) предавање о томе како се гради иновациони екосистем у Србији, уз посебан осврт на национални пројекат „Србија, земља науке, земља иновација“ и Дане науке и иновација, који су се одржавали у периоду од октобра 2023. до маја 2024. године у 13 градова широм Србије.

Трећег дана Сајма, 23. маја, у Мингларијуму – Хала 2Ц, биће организовано представљање Пекиншке академије науке и технологије (ПАНТ), на коме ће говорити: др Ву Ђијенмин, председник ПАНТ-а;  др Ли Ђункаи, генерални секретар Џонггуанцун глобалне тинк-тенк алијансе, и др Ли Баоминг, заменик директора Института за биотехнологију и здравље ПАНТ-а. Панел ће модерирати Добривоје Лале Ерић, роководилац Сектора за међународну сарадњу Центра за промоцију науке.

Пекиншка академија науке и технологије, која броји више од 20 истраживачких јединица, са више од 5000 истраживача и других научних занимања, биће гост Сајма технике у четвртак, 23. маја. У склопу пратећег програма Сајма, с почетком у 10 часова, делегација из Пекинга, коју предводи председник Академије др Ву Ђијенмин, представиће своју мисију, структуру и активности, али и могућности за сарадњу с потенцијалним партнерима из Србије. С обзиром на дугогодишњу сарадњу и партнерство, овом приликом ће бити потписан и Меморандум о разумевању између Жонгуанчун глобалне тинк-тенк алијансе, која делује у оквиру Пекиншке академије, и Центра за промоцију науке.

Више информација о пратећем програму изложбене поставке Владе Републике Србије на Сајму технике и техничких достигнућа, који траје до петка, 24. маја, можете пронаћи ОВДЕ.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.