РАДИОНИЦА ПРОЈЕКТА ODYSSEY У ШАПЦУ

РАДИОНИЦА ПРОЈЕКТА ODYSSEY У ШАПЦУ

У четвртак, 25. фебруара, ЦПН је уз подршку Центра за стручно усавршавање у Шапцу организовао обуку за наставнике средњих школа о примени оксфордске дебате у настави СТЕМ предмета.

Након успешно реализованих обука у Нишу и Крушевцу, радионица за наставнике о примени дебате оксфордског типа у настави предмета природних и техничких наука у оквиру међународног пројекта Odyssey (Erasmus + КА2) одржана је и у Шапцу.

Током радионице наставницима је подељен наставни материјал који ће они моћи да користе у наставној пракси. Присутним наставницима презентован је и видео-материјал настао током самог пројекта, а предавачи су до детаља објаснили како дебата оксфордског типа ефикасно може да се примени у раду са ученицима.

Прво је Иван Умељић из Центра за промоцију науке представио основне идеје и циљеве пројекта, уз активности које су до сада организоване. Потом је Маја Кескинов, дебатни тренер и наставница филозофије из XIV београдске гимназије, присутнима до детаља објаснила структуру оксфордске дебате, правила, као и улогу говорника у тимовима.

Наставници су након обуке учествовали и у радионици, где су се груписани у екипе – афирмације и негације – надметали у дебатовању. Тако су стекли и практично искуство које ће им у великој мери помоћи да имплементирају овај тип дебате у наставу за ученике средњих школа.

Овом амбициозном пројекту из области образовања, који је отпочео у октобру 2018. и траје до краја марта 2021. године, поред Центра за промоцију науке, који је координатор пројекта у Србији, учествују још партнери из Пољске (Институт за геофизику Пољске академије наука), руководиоци пројекта, затим Естоније (Центар за откривање енергије) и на крају Грчке (Хеленски институт за проучавање реторике и комуникације).

Циљ пројекта Odyssey је да допринесе развоју вештина аргументације и повећа интересовање за предмете из области природних наука, технологије, инжењерства и математике код младих узраста између 13 и 19 година кроз организовање дебатних такмичења на теме из научних области.

Образовни материјали који су представљени на обуци развијени су у сарадњи са ученицима и наставницима из осам средњих школа из Србије, а под менторством истраживача са неколико научноистраживачких организација. Средње школе које су учествовале у  пројекту и чији су се ђаци надметали на дебатном турниру су: Шеста београдска гимназија, Седма београдска гимназија, Четрнаеста београдска гимназија, Прва крагујевачка гимназија, Електротехничка школа „Никола Тесла“, Основна и средња школе са домом ученика „Перо Кузмјак“ из Руског Крстура, Економско-трговачка школа „Паја Маргановић“ из Панчева и гимназија „Светозар Марковић“ из Ниша.

У септембру 2020. године одржан је национални дебатни турнир средњих школа на Биолошком факултету Универзитета у Београду, а 10 дана касније и национална конференција пројекта на Факултету драмских уметности у Београду. Том приликом, ФДУ је угостио више од 50 наставника који су, поред конференције и панел-дискусије, присуствовали и изузетно неизвесном финалном дуелу дебатног турнира у ком је победу однела Прва крагујевачка гимназија.

Остале активности

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.