Za potrebe Javnog poziva za finansiranje građanskih naučnih istraživanja, koji su ove godine po prvi put raspisali Centar za promociju nauke i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, CPN je pripremio bogato opremljen Vodič za građanska naučna istraživanja.
U ovom vodiču, koji broji 24 strane, nalazi se i više informacija o tome šta su građanska istraživanja, koje su njihove prednosti i sa kakvim se sve izazovima suočavaju, koja je uloga građana u ovom tipu istraživanja i kakvi sve nivoi učešća postoje, kao i odgovori na pitanja šta je to otvorena nauka, zašto su nam važni Ciljevi održivog razvoja i kako postaviti adekvatno istraživačko pitanje.
Pored navedenog, u vodiču je predstavljeno Deset principa građanskih naučnih istraživanja koje je utvrdila Evropska asocijacija građanskih naučnih istraživanja (ECSA), i koje mogu služiti kao dobre smernice za implementaciju projekata građanskih naučnih istraživanja.
Vodič kroz građanska naučna istraživanja možete preuzeti OVDE.
Građanska naučna istraživanja (eng. citizen science) predstavljaju naučnoistraživački, participativni metod, kojim se javnost uključuje u proces naučnih istraživanja i omogućava građanima koji nisu naučnici u datoj oblasti da nauci aktivno doprinose koristeći svoje znanje, alate i resurse.
Ovakva naučna istraživanja pokrivaju različite discipline i teme, i uključuju učesnike različitih nivoa stručnosti. Ovaj metod pruža mogućnost za prikupljanje obimnih podataka sa širokih geografskih prostora, istraživanje složenih tema i demokratizaciju naučnog istraživanja.
Autor ilustracija u Vodiču za građanska istraživanja je Nikola Korać.