H2020 u Novom Sadu

H2020 u Novom Sadu

Pred prepunom salom u Centralnoj zgradi Univerziteta u Novom Sadu predstavljen je ANTARES – prvi projekat u Srbiji koji je osvojio sredstva prestižnog Teaming programa [:]

_DSC1987

U okviru Horizonta četvrtkom, Centar za promociju nauke je 5. februara bio u poseti Novom Sadu. Ovonedeljni događaj bio je posvećen projektu ANTARES, prvom u Srbiji koji je osvojio sredstva Teaming programa u okviru Horizonta 2020. Osim mnogobrojne publike, događaj je ispratio i veliki broj novinara.

Dok je publika nestrpljivo očekivala obraćanje koordinatorke projekta ANTARES, profesorke Vesne Crnojević-Bengin sa Univerziteta u Novom Sadu, prisutne je pozdravio v.d. rektora novosadskog univerziteta dr Radovan Pejanović.

Nakon njega, o ovom izuzetnom uspehu noovosadskih istraživača govorio je i državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dr Aleksandar Belić, koji se osvrnuo na učešće domaće nauke u Horizontu 2020.

_DSC1971

_DSC2051

Državni sekretar je izjavio da je tim okupljen oko profesora Vladimira Crnojevića i Vesne Crnojević-Bengin već ostvario neverovatan uspeh, osvojivši rekordan broj evropskih projekata u Srbiji, ali da je ANTARES do sada najsjajnija tačka u njihovoj već zaista sjajnoj karijeri.

Potom su se publici obratili i  pomoćnik ministra  dr Viktor Nedović, pokrajinski sekretar za nauku Vladimir Pavlov, menadžer projekta Evropske komisije u Srbiji Dejan Šuvakov, kao  i direktorka Centra za promociju nauke Aleksandra Drecun. Moderator skupa je bio Slobodan Bubnjević iz Centra.

Aleksandra Drecun je istakla koliki doprinos ovaj tim naučnika daje ne samo srpskoj nauci, već i promociji nauke u našoj zemlji. Nakon njenog izlaganja, uručena je zahvalnica dr Crnojević-Bengin za predstavljanje srpske nauke u Evropi.

_DSC2025

_DSC2038

„Nismo mogli da odolimo i nazvali smo naš projekat po najvećoj i najsjajnijoj zvezdi koju vidimo na nebu – Antares“, izjavila je koordinatorka projekta Vesna Crnojević – Bengin.

Prema njenim rečima, pojekat ANTARES ima za cilj da unapredi naučni centar BioSense na novosadskom univerzitetu u Evropski centar izvrsnosti za napredne tehnologije u oblasti održive poljoprivrede i bezbednosti hrane.

Ovo je prvi projekat ne samo u našoj zemlji, već i u regionu, koji je ostvario ovakav uspeh. Zapravo, među dvadeset pobedničkih projekata, samo ANTARES dolazi iz zemlje koja nije članica Evropske unije.

_DSC2013

_DSC2046

Naime, ANTARES je osvoji sredstva u iznosu od 433.000 evra za izradu detaljnog biznis plana, s kojim će se tim naučnika okupljenih oko centra BioSense takmičiti u drugom krugu poziva Teaming programa. Nakon toga, ANTARES ima šansu da osvoji dodatnih 29 miliona evra, delom iz evropskih fondova, a delom iz domaćih budžetskih sredstava.

Nakon predstavljanja projekta i BioSense centra, koordinatori projekta organizovali su obilazak laboratorija centra za novinare. Prisutni novinari i drugi gosti imali su priliku da se upoznaju sa radom centra, čija postignuća su vrlo cenjena u svetu.

Tokom  svog postojanja ovaj centar uspeo je ne samo da spreči odliv mozgova iz naše zemlje nego čak da dovede više vrlo uspešnih istraživača iz inostranstva, koji će svoje znanje ulagati u razvoj srpske nauke.

Istražite više o projektu Antares

Ostale aktivnosti