CPN na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga

CPN na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga

Na 66. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, koji je održan od 21. do 29. oktobra, Centar za promociju nauke predstavio je izdanja naučnoistraživačkih organizacija u Srbiji, kao i svoja nova izdanja, uz raznovrstan program na štandu površine 190 kvadratnih metara, koji je za ovu priliku dizajnirao Nikola Korać.

CPN je i na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu knjiga, na svom štandu u Hali 2a, prezentovao izdavačku delatnost čak 116 naučnoistraživačkih organizacija u Srbiji, među koje se ubrajaju: univerziteti, fakulteti, univerzitetske biblioteke, SANU, istraživačko-razvojni i naučni instituti, privatni univerziteti i fakulteti, stručna društva i zavodi. Centar je za ovu priliku pripremio detaljan katalog koji sadrži blizu 1000 publikacija objavljenih u proteklih godinu dana.

Nastup CPN-a na ovogodišnjem Sajmu knjiga protekao je u duhu Javnog poziva za građanska naučna istraživanja. Ovaj javni poziv raspisali su Centar za promociju nauke i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i biće otvoren do 1. novembra. Građanska naučna istraživanja (eng. citizen science) predstavljaju naučnoistraživački, participativni metod, kojim se javnost uključuje u proces naučnih istraživanja i omogućava građanima koji nisu naučnici u datoj oblasti da nauci aktivno doprinose koristeći svoje znanje, alate i resurse. Ovaj metod pruža mogućnost za prikupljanje obimnih podataka sa širokih geografskih prostora, istraživanje složenih tema i demokratizaciju naučnog istraživanja.

U saradnji sa Ambasadom NR Kine u Srbiji i Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije, Centar za promociju nauke organizovao je program „Direktno iz svemira“ i promociju publikacije izložbene postavke Vlade Republike Srbije „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve“ sa Sajma tehnike i tehničkih dostignuća. Nakon uvodnog obraćanja ministarke dr Jelene Begović i NJ.e. ambasadora NR Kine u Srbiji Li Minga, održan je panel na kojem je predstavljena pomenuta publikacija, a u kojem su učestvovali  rukovoditeljka Grupe za nacionalni inovacioni sistem Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Eva Zlatković, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju u CPN-u Dobrivoje Lale Erić i dobitnik Velike nagrade „Korak u budućnost” za najuspešniji eksponat na Sajmu dr Slobodan Dolašević iz Golden bee d.o.o., Beeamond sistem, kao i rukovodilac sektora za izdavaštvo i medijsku produkciju u CPN-u i moderator panela Ivan Umeljić. Nakon toga, prisutni su imali jedinstvenu priliku da poslušaju kako su astronauti iz kineske svemirske stanice Tjangong odgovorili na pitanja dece iz Srbije.

Na Sajmu knjiga je predstavljen i 34. broj naučnopopularnog časopisa Elementi. Temat najnovijeg izdanja posvećen je spekulativnoj farmaciji, odnosno čudesnim lekovima i psihoaktivnim supstancama iz popularnih dela naučne fantastike. Autori tekstova u tematu istražuju dublje značenje ovih fiktivnih medikamenata i mogućnosti da jednog dana postanu realnost. Na promociji Elemenata govorili su farmaceut i književnik Pavle Zelić, lekar i naučni komunikator dr Srđa Janković, filozof Miljan Vasić i urednik Elemenata Ivan Umeljić.

Pored novih izdanja i Kataloga publikacija naučnoistraživačkih organizacija Republike Srbije, Centar je izložio i svoja ostala izdanja iz oblasti promocije nauke i naučne komunikacije. Tokom devet dana trajanja Sajma, CPN je na svom štandu organizovao i ugostio čitav niz naučnih institucija koje su organizovale nekoliko tribina, predstavile publikacije i projekte iz većeg broja oblasti.

Kao i svake godine, na štandu CPN-a KOBSON je okupio bibliotekare iz naučnih institucija i, posebno za ovu priliku, omogućio svim posetiocima štanda da pretražuju naučne radove najznačajnijih svetskih baza naučnih publikacija. Na posebnom delu štanda, tokom čitavog trajanja Sajma knjiga, mreža naučnih klubova iz cele Srbije predstavila je najuspešnije naučnopopularne projekte, kao i radionice, seminare i obuke iz oblasti obrazovanja.

Foto: Marko Risović

Ostale aktivnosti