Radionica „Prepoznaj falsifikat“ na Filozofskom fakultetu

Radionica „Prepoznaj falsifikat“ na Filozofskom fakultetu

Centar za promociju nauke, u saradnji sa saradnicima iz Instituta za filozofiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, organizovao je 4. novembra u prostorijama Filozofskog fakulteta radionicu „Prepoznaj falsifikat: ChatGPTDALL-E u kontekstu domaćeg kulturnog nasleđa“.

Učesnici su najpre upoznati sa osnovnim terminima u vezi sa tehnologijom obrade prirodnih jezika i temom radionice. Zatim su im, u delu radionice koji se odnosio na ChatGPT, dodeljene uloge „falsifikatora“ ili „procenjivača“. U DALL-E segmentu radionice, učesnici su zamenili strane i tako dobili priliku da se oprobaju u obe uloge.

U ChatGPT delu radionice učesnici su procenjivali da li je reč o originalnim citatima domaćih pisaca, dok se u DALL-E odeljku razmatralo da li je ono što vidimo zaista delo nekog domaćeg slikara. Zadatak „falsifikatora“ bio je da uz pomoć modela pripreme nekoliko sličnih citata i slika, dok su „procenjivači“ pokušali da utvrde šta je originalno delo, a šta falsifikat!

Dok su se „falsifikatori“ u „Veštačkoj pisarnici“ i „Veštačkom ateljeu“ igrali sa generativnim modelima, ostatak učesnika imao je priliku da vidi multimedijalnu umetničku instalaciju „Etički izazovi novih tehnologija: ChatGPT i obrada prirodnih jezika“ na prvom spratu Filozofskog fakulteta, koja je nedavno otvorena u sklopu međunarodnog projekta TechEthos (Horizont 2020). Nakon što su procenjivači doneli svoj sud o umetničkom delu, usledila je diskusija o tome šta im je pomoglo (ili odmoglo) u prepoznavanju falsifikata, koja tehnologija im se čini naprednijom, i šta ih brine kad je reč o budućnosti novih tehnologija.

„Prepoznaj falsifikat: ChatGPT i DALL-E u kontekstu domaćeg kulturnog nasleđa“ je prva u nizu radionica u „Veštačkom ateljeu“ i „Veštačkoj pisarnici“ na prvom spratu Filozofskog fakulteta, na kojima će učesnici imati priliku da kroz interakciju sa čet-botovima procene na koji način najsavremeniji tehnološki alati, kao što su ChatGPT i DALL-E, mogu da oblikuju kulturu našeg društva.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.