CPN na Festivalu Ars Elektronika

CPN na Festivalu Ars Elektronika

Predstavnici Centra za promociju nauke i ove godine posetili su Festival Ars Elektronika u Lincu. Ars Elektronika, organizator ovog velikog umetničkog događaja, dugogodišnji je partner CPN-a na velikom broju evropskih projekata.

Najveći festival novomedijske umetnosti na svetu okupio je, od 4. do 8. septembra, u Lincu ljubitelje umetnosti, nauke i tehnologije. Posećenost Ars Elektronika festivala, koji se ove godine održavao pod sloganom HOPE: who will turn the tide, nadmašila je očekivanja i oborila sve dosadašnje rekorde. Linc je ugostio čak 1260 umetnika, naučnika, naučnih komunikatora, preduzetnika i aktivista iz 67 zemalja sa svih svetskih meridijana, među kojima su bili i predstavnici Centra za promociju nauke. Ukupan broj posetilaca premašio je 112.000, što je najveća posećenost u istoriji ovog festivala.

Program se odvijao na čak 18 lokacija, na kojima je u ovih pet dana održano 498 događaja: izložbi, performansa, tribina, radionica, panela, dodela nagrada, muzičkih i scenskih nastupa. U Centru Ars Elektronika, na Dunavu, posetioci su mogli da vide izuzetno zanimljivu stalnu izložbenu postavku na nekoliko nivoa, ali i Ars Elektronikin Deep Space 8K. Reč je o specijalnom digitalnom prostoru koji je, zahvaljujući rezoluciji od 33 miliona piksela i najsavremenijoj laserskoj i 3D tehnologiji sa projektorom od 16×9 metara, u stanju da kreira neverovatno iskustvo virtuelne realnosti.

Imerzivno iskustvo Katedrale Notr Dam u Parizu; izvor: Ars Elektronika; foto: vog.photo

S druge strane Dunava, u Muzeju umetnosti Lentos, posetioci su mogli da vide Prix Ars Electronica izložbu, u okviru koje su predstavljeni najbolji projekti novomedijske umetnosti u 2024. godini, među kojima je bilo i onih koji su dobili glavne nagrade festivala – Zlatnu Niku.

Kao i svake godine, najveći broj umetničkih instalacija i programskih dešavanja odvijao se u ogromnom betonskom zdanju Postsitija. U više od 80.000 kvadrata prostora, od krova sa zelenilom i biljkama do mračnih podruma, održavale su se brojne izložbe, radionice, paneli, sastanci, predstave, koncerti i druge vrste programa.

Među izuzetnim umetničkim projektima i instalacijama izloženim u Postsitiju ove godine, posebno se ističe izložba radova podržanih kroz S+T+ARTS inicijativu Evropske komisije. Cilj ove inicijative je da poveže umetničku praksu i tehnološki razvoj kako bi podstakla nove pristupe i ideje u inovacionoj politici Evropske unije i umetnosti uopšte. U fokusu su pojedinci i projekti koji značajno doprinose rešavanju društvenih, ekoloških i ekonomskih izazova u Evropi.

Nagrađeni rad Calculating Empires Vladana Jolera i Kejt Kraford, u sklopu izložbe S+T+ARTS projekata u Postsitiju; izvor: Ars Elektronika; foto: vog.photo

Pored evropskih, ove godine u okviru iste izložbene postavke našli su se i radovi afričkih umetnika, razvijeni u okviru inicijative STARTS4Africa, kao i projekti koje su umetnici razvili kroz rezidencijalne programe STARTS in the City. Dva nivoa ispod, u podrumu Postsitija, postavljena je izložba HOPE: the touch of many, koja je temu ovogodišnjeg festivala osvetlila iz različitih perspektiva.

Ove godine u Postsitiju po prvi put su održavani sastanci na različite teme – od građanske nauke, odnosa umetnosti i inovacija, digitalne transformacija pa sve do proširene realnosti – na kojima su učesnici mogli da diskutuju, upoznaju nove ljude i povežu se sa njima. U ovim sastancima, kao i u drugim projektnim sastancima i aktivnostima učestvovali su i predstavnici Centra za promociju nauke. Oni su ujedno imali i veliki broj bilateralnih susreta sa različitim partnerima, predstavnicima raznovrsnih organizacija, umetnicima, istraživačima i potencijalnim saradnicima.

Koncert COCON koji izvodi Čelo oktet iz Amsterdama, izvor: Ars Elektronika; foto: tom mesic

Sledeće godine, festival Ars Elektronika održaće se u Lincu, od 3. do 7. septembra.

Autor naslovne fotografije: tom mesic; izvor: Ars Elektronika.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.