CPN tribina o bioetici

CPN tribina o bioetici

Najveći bioetičari današnjice razgovarali su na tribini CPN-a o korišćenju lekova u svrhu poboljšanja ljudi, o izboru i slobodi 

Uporedo sa manifestacijom ”Maj mesec matematike”, Centar za promociju nauke u saradnji sa Centrom za bioetičke studije Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beogradu organizovao je tribinu o jednoj od najaktuelnih tema savremene bioetike.

Na CPN tribini ”Da li poboljšavati ljude” prvi put su se javno suočili Džon Heris i Džulijan Savulesku, dva najveća mislioca naše epohe. Dva suprotstvaljena autoriteta u ovoj oblasti svoje stavove su izneli na otvorenoj tribini koja je organizovana na margini stručne konferencije Poboljšanje: kognitivno, moralno i poboljšanje raspoloženja, koja je održana od 14. do 16. maja u Hotelu Park.

 

Da li smo na pragu epohe gde će se proces unapređenja i obrazovanja premestiti u telo ljudi?

Čuveni britanski filozof i bioetičar, Džon Heris (1945) spada u autore koji smatraju da je kognitivno unapređenje ljudi „naša moralna dužnost“. Autori okupljeni oko ovakvog stava veruju da će kognitivno poboljšanje stvoriti pametniji, a samim tim i moralniji soj ljudi.

Sa druge strane, Džulijan Savulesku (1963) je rumunsko-australijski filozof i bioetičar koji smatra da povećanje saznajnih sposobnosti ne stvara nužno moralnije ljude. Pobornici ove škole veruju da su bioetička poboljšanja suviše opasna i da vode ka konačnom uništenju ljudske vrste.

Tribina „Da li poboljšavati ljude lekovima“ održana je u sredu 15. maja u 18 časova. Tribina je organizovana u galerijskom prostoru Robne kuće Beograd, u Knez Mihailovoj 5, u Sali za predavanja Centralne matematičke izložbe.

Ostale aktivnosti