CPN tribina o genima

CPN tribina o genima

Rekordan broj posetilaca na tribini CPN-a „Da li geni imaju nacionalnost“, održanoj u petak, 19. aprila 

Studentski kulturni centar u petak 19. aprila, oko 18 časova. Hodnici i stepenište ispred Velike sale su zakrčeni publikom.

Sala se lagano puni. Gase svetla i počinje projekcija kratkog filma Elementi budućnosti. Nakon toga, otvara se razgovor o postojanju nacionalnog gena.

Pred prepunom Velikom salom u naredna dva sata vodiće se zanimljiva diskusija u kojoj niko ni u publici, ni na sceni neće ostati ravnodušan.

U saradnji sa Studentskim kulturnim centrom, Centar za promociju nauke organizovao je još jednu od tribina iz programa Naučnog kluba CPN, pod nazivom „Da li geni imaju nacionalnost?“.

Nakon značajnog medijskog interesovanja, više od 300 posetilaca došlo je u SKC da čuje razgovor o genima i nacijama.

Ovakvi događaji svojom masovnošću koja iz tribine u tribinu ne jenjava pokazuju da se promocija nauke polako pretvara u redovnu pojavu koja privlači interesovanje, budi radoznalost i pokreće jedan novi duh grada.

Na tribini su učestvovali dr Aleksandar Trbović, sa Medicinskog fakulteta, dr Biljana Stojković, sa Biološkog fakulteta, dr Dejan Ilić, iz Izdavačke kuća „Fabrika knjiga“ i dr Andrej Starović, iz Narodnog muzeja.

Tribinu je moderirao Slobodan Bubnjević, a organizatorka događaja je bila Marija Nikolić iz Centra za promociju nauke.

Centar je za posetioce pripremio naukografike Aleksandra Savića, kao i druge promotivne materijale, a časopis Popular Sajens je poseticima poklonio primerke novih i starih brojeva.

Tokom tribine je prikazan i film „18 stvari koje treba da znate o genima“.

U razgovoru su sagovornici osvetlili pitanje proučavanja prošlosti iz ljudkog genetičkog materijala iz različitih uglova.

Razgovaralo se o pojmu nacije, o arheološkim iskopavanjima, o tome šta su geni, a šta hromozomi, kao i kako se ljudska vrsta kretela svetom, otkako je napustila Afriku.

Uz izvesna neslaganja i diskusiju o pitanjima koliko je čovek određen svojim genima, sagovornici su se u potpunosti složili da konkretan gen za nacionalnost ne postoji, mada se iz genetskog materijala može osvetliti istorija ljudi i njihovih zajednica.

Ostale aktivnosti