Dan nauke 2015.

Dan nauke 2015.

CPN je peti put po redu obeležio 10. jula Dan nauke nizom aktivnosti i predstavljanjem novog inetraktivnog formata „Elementarni razgovori“

Dan nauke 1

Na dan rođenja Nikole Tesle, 10. jula, Centar za promociju nauke u saradnji sa drugim organizacijama obeležio je peti put nacionalni Dan nauke. Ovim povodom su priređene brojne naučnopopularne aktivnosti namenjene posetiocima svih uzrasta.

Ovogodišnji program Centra za promociju nauke se odvijao na otvorenom, sa porukom da nauka treba da bude dostupna svim građanima. Na Trgu Nikole Pašića je u 14 časova otvorena izložba ”Svetlost i bez sijalice” koju su pripremili CPN, Matematički fakultet i projekat ”Budućnost pripada svima”.

Neposredan povod za izložbu je Međunarodna godina svetlosti, a posetioci će fotografije moći da pogledaju do 20. jula.

Dan nauke 2

Dan nauke 3

Na Trgu Nikole Pašića CPN je organizovao i Science Busking, naučnopopularni program namenjen svim prolaznicima. Demonstratori i volonteri Centra su izvodili različite naučne trikove i eksperimente u kojima su najviše uživali najmlađi. Učesnici Science Busking-a su pomoću jednostavnih eksperimenata prolaznicima objasnili neke prirodne pojave i pokazali im koliko nauka  može biti zanimljiva i primenljiva.

U večernjim časovima program CPN-a je preseljen u Špansku kuću, u Savamali, gde je Dan nauke i zvanično otvoren. Prostor je bio ispunjen ljubiteljima nauke svih generacija, a prisutnima se obratio državni sekretar u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, dr Aleksandar Belić.

Dan nauke 4

Dan nauke 5

Nakon njega goste je pozdravio direktor Centra za promociju nauke, Nemanja Đorđević, koji je upravo na Dan nauke stupio na ovu dužnost. Nemanja Đorđević je interaktivne razgovore promotera nauke i publike otvorio navodeći reči španskog Nobelovca Santjaga Ramona Kahola da u nauci ne postoje mali problemi, već da samo veliki problemi koje ne razumemo izgledaju malo.

”Elementarni razgovori” su novi format naučnopopularnog programa u kome su posetioci Španske kuće mogli da učestvuju na Dan nauke zahvaljujući saradnji CPN-a i Škole urbanih praksi (Urbana gerila), a uz podršku udruženja Urban Incubator i Gete instituta.

Dan nauke 6

Dan nauke 7

Svi posetioci su razgovarali sa promoterima nauke u formi naučnog kafea, tako što su posetioci sedeli za pet stolova za kojima su se u razmaku od 15 minuta smenjivali moderatori. Teme prvih ”Elementarnih razgovora” su bile inspirisane časopisom ”Elementi”, pa su prisutni imali priliku da kroz razgovor traže odgovore na pitanja: ”Da li geni imaju nacionalost?”, ”Šta svemir krije u mraku?”, ”Kada će robot postati čovek?”, ”Šta biljke znaju?” i ”Šta je pseudonauka?”.

O ovim temama sa ljubiteljima nauke su razgovarali Nemanja Martinović iz Astronomske opservatorije u Beogradu, dr Zorana Kurbalija Novičić sa Instituta za biološka istraživanja ”Siniša Stanković”, Branimir Acković iz Centra za promociju nauke, Kosta Jovanović sa Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu i Ivan Umeljić iz Centra za promociju nauke.

Ovogodišnji Dan nauke obeležen je u više gradova u organizaciji različitih institucija i udruženja, a na Trgu Nikole Pašića prolaznici su mogli da vide mapu lokacija na kojima su organizovani događaji.

Dan nauke 8

Dan nauke 9

Ostale aktivnosti