Dodela priznanja dobitnicima drugog Javnog poziva za projekte građanske nauke

Dodela priznanja dobitnicima drugog Javnog poziva za projekte građanske nauke

Centar za promociju nauke i Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija svečano su u Narodnom pozorištu u Beogradu dodelili priznanja projektima koji su izabrani za finansiranje u okviru drugog Javnog poziva za projekte građanskih naučnih istraživanja  u 2024. godini.

Na ovaj poziv, koji je trajao od 10. septembra do 10. oktobra, pristiglo je 64 predloga projekata, koje su podneli predstavnici 45 različitih instituta i fakulteta iz cele Srbije. Uz njih, u svojstvu partnerskih organizacija, učestvovalo je više od 50 organizacija civilnog društva, 22 fakulteta i instituta, 13 lokalnih samouprava i javnih preduzeća, 30 škola i biblioteka i 10 predstavnika industrije i privrede.

Javni poziv imao je za cilj uključivanje građana u naučna istraživanja i podizanje nivoa naučne pismenosti u društvu. Sa ukupnim budžetom od 35 miliona dinara, poziv je obuhvatio širok spektar tema od društvenog značaja, poput zaštite životne sredine, očuvanja bioraznolikosti, mikrobiologije, medicine, javnog zdravlja, istorijskog i kulturnog nasleđa, kao i oblasti lingvistike, psihologije i obrazovanja.

Foto: Marko Risović

„Građanska naučna istraživanja, koja je Centar za promociju nauke pokrenuo sa Ministarstvom nauke, predstavljaju pionirski korak u uključivanju šire zajednice u naučne procese. Prvi Javni poziv privukao je više od 130 prijava, što je potvrdilo značaj ove inicijative i podstaklo nas da nastavimo, pružajući učesnicima priliku da unaprede svoje projekte. Ove godine smo primili 64 prijave, što je značajan odziv, naročito imajući u vidu da je poziv ponovljen u kratkom roku. Ova inicijativa omogućava građanima, lokalnim samoupravama i privredi da se aktivno uključe u istraživačke projekte koji se bave aktuelnim i značajnim društvenim temama. Divno je videti kako građani postaju deo istraživačkih procesa, doprinoseći rešavanju društveno relevantnih pitanja i razvoju kritičkog razmišljanja zasnovanog na nauci. Posebno nas raduje što ovakvi projekti podstiču mlade – danas možda učesnike svojih prvih istraživanja, a sutra uspešne naučnike i istraživače koji će oblikovati našu budućnost“, izjavila je Danijela Vučićević, v.d. direktora Centra za promociju nauke.

Foto: Marko Risović

„Želimo da sve građane, od najmlađih do najstarijih, uključimo u nauku. Ideja je da oni sa našim naučnicima uče i izvode eksperimente i da na neki način budu podrška kapacitetima naučne zajednice. Ove godine smo fokus usmerili na pitanja koja su važna za sve građane, a to je dostizanje ciljeva održivog razvoja, zaštita životne sredine, medicina, zaštita biodiverziteta. Uključivanjem građana na ovaj način oni mogu bliže da vide koji su to efekti nauke i koji su njeni benefiti koji nam svima mogu poboljšati živote“, izjavila je dr Jelena Begović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i dodala da je na ovogodišnjem konkursu izabrano jedanaest projekata, što je veliki napredak u odnosu na proteklu godinu.

Foto: Marko Risović

„Uključeni su i lokalna samouprava, građani, osnovne škole, fakulteti, naučnici. Svi rade na projektima. Jedan od projekata je popisivanje starog drveća sa područja Šumadije u svrhu očuvanja i negovanja biodiverziteta. Osim toga, ima projekata koji će direktno pomagati građanima, poput onih o ambroziji i krpeljima. Životna sredina i očuvanje biodiverziteta ove godine su bili fokus. Osim toga, jedan od bitnijih kriterijuma za izbor projekata bio je taj da li su oni u skladu sa ciljevima održivog razvoja koje su donele Ujedinjene nacije“, istakla je ministarka dr Begović i zaključila da se poseban značaj dodeljenih projekata ogleda u njihovom uticanju na oblikovanje i menjanje javnih politika.

Foto: Marko Risović

Za finansiranje je odabrano 11 projekata iz Beograda, Novog Sada i Bora. Ovi projekti će biti realizovani širom Srbije u periodu od 2025. do 2026. godine, uz aktivnu saradnju sa predstavnicima civilnog društva, ekološkim i obrazovnim centrima, istraživačkim institutima, udruženjima i školama, kao i raznim lokalnim i nacionalnim organizacijama.

Finansirani projekti obuhvataju različite oblasti istraživanja, od zaštite životne sredine do tehnoloških inovacija, i imaju za cilj jačanje koncepta građanske nauke u Srbiji. Ovo je važan korak u uključivanju građana u naučne procese i unapređenju njihove uloge u stvaranju novih znanja.

Foto: Marko Risović

 

Projekti koji su dobili finansiranje su:

Sacred Trees of Šumadija — Uncovering Hidden Gems of Serbia’s Botanical and Cultural Legacy (Institut za multidisciplinarna istraživanja, Univerzitet u Beogradu)

Real-Time Monitoring and Molecular Characterization of Ambrosia Pollen Exposure through Citizen Tracking  (Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“)

Citizen Science Investigation: Assessing Quality and Understanding Abundant Biodiversity of Urban Wetlands of Three Cities in Serbia (CSI:AQUA) (Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu)

TickTrack: The Tick App to Track, Prevent, Protect (Naučni institut za veterinarstvo „Novi Sad“)

Women Netting for Domestic Seed Treasure Revival (NEST) (Institut za kukuruz „Zemun Polje“)

Co-Creation of Knowledge: Patient Associations for Rare Diseases as Active Agents in Pursuing Sustainable Development in Public Health (Filozofski fakultet, Univerzitet u Beogradu)

AQUAPHONIA – Ecoacoustics and citizen science in freshwater biomonitoring (Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu)

Bean & Beetle: Citizens Unveil Genetic Diversity (Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“ – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu)

Bee is a key: Mapping and biomonitoring the population of wild pollinators across Serbia through a safe and non-invasive method (Institut za stočarstvo Beograd)

NATUre and RAdioactivity – Walk (Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu)

Joint research on air quality in our apartments (Institut za rudarstvo i metalurgiju Bor).

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.