Drugi ovogodišnji AI panel: Inkluzivnost pomoću veštačke inteligecnije

Drugi ovogodišnji AI panel: Inkluzivnost pomoću veštačke inteligecnije

Učesnici panela u našem Naučnom klubu diskutovali su o ulozi veštačke inteligencije u integraciji osoba sa invaliditetom u šire društvo, sa posebnim fokusom na obrazovne i tehnološke aspekte i izazove u regulaciji.

U četvrtak, 27. februara, u Naučnom klubu Centra za promociju nauke održan je drugi ovogodišnji panel u sklopu serijala „AI pod zvezdama“, pod nazivom  „Inkluzivna AI“. Učesnici panela bili su Mirjana Isakov, koordinatorka za obrazovanje odraslih ŠOSO „Milan Petrović”, Aleksandar Linc Đorđević, direktor organizacije Data Science Conference i član Saveta za veštačku inteligenciju Vlade Republike Srbije, Đorđe Dimitrijević, suosnivač startapa SignAvatar, i Uroš Mišljenović iz organizacije Partneri Srbija.

Oni su govorili o najrazličitijim aspektima integracije osoba sa invaliditetom uz pomoć veštačke inteligencije, poput značaja zaštite podataka i privatnosti, izazovima prilikom korišćenja alata veštačke inteligencije u specijalnom obrazovanju, inovativnim rešenjima koja bi mogla da osiguraju bržu i lakšu integraciju, ali i nedostatku adekvatne zakonske regulative. Panel – koji, kao i ostale u seriji „AI pod zvezdama“ organizuju Centar za istraživanje javnih politika u saradnji sa Srpskim društvom veštačke inteligencije i Centrom za promociju nauke – moderirala je Tamara Zavišić, članica Radne grupe za etiku i pravo u Srpskom udruženju za veštačku inteligenciju. 

„U Školi za osnovno i srednje obrazovanje „Milan Petrović“, u kojoj se edukuju deca i odrasli sa svim vrstama smetnji u razvoju, u godinama je u upotrebi AnReader, takozvana text to speech  tehnologija namenjena svima koji nisu u mogućnosti da samostalno čitaju“, rekla je  Mirjana Isakov, koordinatorka za obrazovanje odraslih u ovoj ustanovi. Prema njenim rečima, najčešći izazovi na koje nastavnici nailaze prilikom upotrebe alata veštačke inteligencije u specijalnom obrazovanju su „prilagođavanje nastavnih sadržaja specifičnim potrebama svakog učenika, kao i nedovoljne digitalne veštine nastavnika i roditelja“. Isakov smatra da se ovi problemi mogu prevazići stručnim usavršavanjem i saradnjom sa stručnjacima iz oblasti veštačke inteligencije.

Suosnivač startapa SignAvatar Đorđe Dimitrijević je zajedno sa četvoricom kolega razvio TransportSign, softver namenjen gluvim ljudima, koji prevodi govor u znakovni jezik. „To je inovativni softver koji pretvara zvučna obaveštenja u znakovni jezik i prevodi ih na različite strane jezike, i već je uspešno implementiran na stanici Prokop i autobuskoj stanici u Ohridu. Nažalost, uprkos dokazanoj funkcionalnosti i društvenoj koristi, u Srbiji ne nailazimo na dovoljno razumevanje i podrške.“

Neupitno je da veštačka inteligencija igra veliku ulogu u daljoj integraciji osoba sa smetnjama u razvoju u društvo. Međutim, svuda u svetu, pa tako i kod nas, postoji bojazan kada je reč o zaštiti podataka i zaštiti privatnosti. Uroš Mišljenović iz organizacije Partneri Srbija kaže da se potencijalnoj manipulacija podacima staje na put „doslednom primenom propisa o obradi podataka o ličnosti“.

Aleksandar Linc Đorđević, direktor organizacije Data Science Conference i član Saveta za veštačku inteligenciju Vlade Republike Srbije, govorio je o značaju uključivanja različitih društvenih grupa u dalju regulaciju upotrebe veštačke inteligencije u Srbiji.

Foto: Nemanja Jovanović

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.