Letnja srpsko-američka neuronaučna škola održana u Mejkers spejsu Centra za promociju nauke

Letnja srpsko-američka neuronaučna škola održana u Mejkers spejsu Centra za promociju nauke

Američki i srpski studenti učestvovali su u letnjoj neuronaučnoj školi u organizaciji Centra za promociju nauke tokom jula, a pod vođstvom neuronaučnika i TED govornika Grega Gejdža i mentora iz oblasti neuronauka.

Letnji program srpsko-američke saradnje za studente neuronauka deo je šireg projekta saradnje Srbije i Amerike koji je nastao pod inicijativom CPN-a. Održan je u Mejkers spejsu sa ciljem produbljivanja naučne saradnje između ove dve zemlje. Dodatni cilj programa je popularizacija neuronauka kroz rad sa Mejskers labovima, gde će nastavnicima biti obezbeđena oprema i obuke za sprovođenje neuronaučnih eksperimenata sa učenicima.

Foto: Aleks Heč

Foto: Aleks Heč

U letnjem programu učestvovalo je troje američkih i petoro srpskih studenata. Zajedno su sproveli pet projekata koristeći opremu kompanije Backyard Brains koju vodi Greg Gejdž. Zajedno sa svojim saradnicima i stručnjacima iz oblasti neuronauka u Srbiji, Gejdž je sproveo jednomesečni program gde su studenti imali priliku da se upoznaju sa eksperimentalnim radom u neuronaukama i sprovedu svoja neuronaučna ispitivanja.

Dok su neke grupe izučavale ljudsku percepciju, distorziju telesne šeme i socijalnu kogniciju, druge grupe su izučavale elektrofiziologiju biljaka, gljiva i buđi. Eksperimenti koje su studenti sproveli tokom letnje škole biće uključeni u dopunjeno izdanje knjige ”Kako vaš mozak radi – neuronaučni eksperimenti za svakoga” MIT Pres-a. Ovo izdanje će biti prevedeno na srpski i objavljeno kao godišnje izdanje Centra za promociju nauke u saradnji sa Grupom za obrazovanje (Nordeus fondacija, Inicijativa Digitalna Srbija, Dostignuća mladih u Srbiji i CPN).

Kompanija Backyard Brains proizvodi neuronaučne uređaje koje svako može da koristi i kroz zabavu uči o neuronaukama na „uradi sam“ način. Time se ova nauka približava svima i omogućava im da samostalno sprovode eksperimente koji su ranije bili rezervisani za skupe laboratorije pri prestižnim univerzitetima i medicinskim ustanovama.

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.