Nedelja svesti o mozgu

Međunarodna naučnopopularna manifestacija održava se od 12. do 18. marta na osam lokacija u Beogradu

Nedelja svesti o mozgu, međunarodna naučnopopularna manifestacija u čijoj organizaciji učestvuje i Centar za promociju nauke, održava se od 12 do 18. marta.

U okviru bogatog programa, na osam lokacija u Beogradu, organizuju se izložbe na kojima će posetioci imati priliku da vide modele mozgova u prirodnoj veličini i dva puta veće od prirodnih, zatim mozgove u formalinu, modele preseka mozga u nivou bazalnih jedara i model hipokampusa.

Biće tu i zabavnih testova, slušnih i vizualnih iluzija, ilustrovanih postera sa temama funkcije i bolesti mozga kroz istoriju i danas, mikroskopi sa preparatima zdravog i bolesnog mozga…

U foajeu Kulturnog centra Beograda, u koji se ulazi iz Kolarčeve ulice, biće organizovane izložbe radova psihijatrijskih pacijenata i dece sa autizmom iz četiri psihijatrijske institucije.

Važno mesto u programu zauzima pozorišna predstava Radovan Treći, u izvođenju psihijatrijskih pacijenata Specijalne bolnice „Dr Slavoljub Bakalović“ iz Vršca, koja će se održati u Ustanovi kulture „Vuk Karadžić“.

U Galeriji nauke i tehnike SANU-a odvijaće se demonstracije i interakcije sa posetiocima, a biće prikazana i tri naučna filma.

Deo programa čine predavanja i demonstracije na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Tokom Nedelje svesti o mozgu, katedre Patološke fiziologije i Neurologije Medicinskog fakulteta (Laboratorija za elektrofiziologiju Instituta za patološku fiziologiju, Centar za poremećaje spavanja i Laboratorija za neurofiziologiju Instituta za neurologiju) i Biološki fakultet ugostiće studente drugih fakulteta u danima otvorenih vrata laboratorija.

Glavni organizator Nedelje svesti o mozgu je Studentska sekcija za neuronauke, a u organizaciji i realizaciji angažovana je još 21 institucija. Pored Centra za pormociju nauke, koji je podržao ovaj poduhvat, tu su i Galerija nauke i tehnike SANU-a, Klinika za neurologiju Kliničkog centra Srbije, Klinika za psihijatriju Kliničkog centra Srbije, Institut za patologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Dr Slavoljub Bakalović“ iz Vršca, Kancelarija za mlade Gradske uprave grada Beograda i druge.

Programe za sve događaje možete pogledati na sajtu Studentske sekcije za neuronauke, gde možete pročitati i uputstva za prijavljivanje, budući da je broj mesta za posetioce ograničen.

Program naučnopopularnih predavanja:

12. mart – dr Aleksandar Ristić „Epilepsija – mit i realnost“;
13. mart – dr Aleksandra Pavlović „Život posle moždanog udara – trenutak koji menja sve“,
dr Jasna Trajković „Najčešće zablude o glavoboljama“;
14. mart – dr Milan Latas „Istine i zablude u dijagnostici i terapiji anksioznosti i depresije“,
dr Igor Petrović „Parkinsonova bolest – ukrštanje puteva neurologije i psihijatrije“,
dr Slavko Janković „Poremećaji spavanja: NREM parasomnije“;
15. mart – dr Aleksandar Rodić „Humanoidni robot – na korak do granica ljudske svesti ili…?“;
16. mart – dr Srđan Lopičić „Od egzotične palme do drevne bakterije – u potrazi za uzročnikom
neurodegenerativnih bolesti“,
dr Pavle Anđus „Elektrofiziologija – potraga za impulsom života“,
Dragana Glumac „Vežbe disanja u praksi“;
17. mart – dr Jovo Toševski „Sukobi emocionalnih i svesnih sistema u mozgu žene i muškarca –
razlike muškog i ženskog mozga“,
dr Miloš Bajčetić „Dokle da se lažemo? – Mitovi u neuronaukama“.

Ostale aktivnosti