Predstavljanje knjige „Vanzemaljski jezici“ u Bečeju

Predstavljanje knjige „Vanzemaljski jezici“ u Bečeju

U četvrtak, 17. juna, u Narodnoj biblioteci u Bečeju, Centar za promociju nauke predstavio je svoje novo izdanje – knjigu Danijela Oberhausa Vanzemaljski jezici.

Promocija ove knjige održana je u okviru manifestacije „Nedelja džentlmena“, koju, već četvrtu godinu zaredom, organizuje Narodna biblioteka Bečej, ovaj put pod sloganom: Nedelja književnosti, umetnosti i nauke – nedelja za sve nas.

Na samom početku, prisutnima se obratila Marijana Đaković, urednica kulturnog programa Narodne biblioteke u Bečeju, a potom su bečejskoj publici knjigu predstavili dr Mašan Bogdanovski, vanredni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i prevodilac knjige i Ivan Umeljić, rukovodilac Sektora za izdavaštvo i medijsku produkciju CPN-a i urednik ovog izdanja. Njih dvojica razgovarali su o različitim i brojnim pokušajima Zemljana, tokom istorije, da uspostave kontakt sa bićima koja možda žive van naše planete. Od solarnih ogledala projektovanih za komuniciranje sa Marsovcima Morzeovom azbukom pa sve do fonografskih zapisa i veštačke inteligencije kojoj je namenjeno da milenijumima luta kosmosom, kako ističu dr Bogdanovski i Umeljić, svaki međuzvezdani komunikacioni sistem odražavao je naučna znanja i kulturni senzibilitet epohe koja ga je stvorila. Njih dvojica osvrnuli su se i na zanimljiva, teško odgovoriva pitanja koja postavlja ova knjiga, kao što su: Ukoliko pošaljemo poruku u svemir, da li će je vanzemaljska bića primiti? Hoće li je razumeti? Na kom jeziku ćemo mi govoriti (a na kom oni)? Da li, osim univerzalne gramatike (koju je uspostavio Noam Čomski), postoji i gramatika svemira?

„Nedelja džentlmena“ je jednonedeljna kulturna manifestacija posvećena kulturi, umetnosti i nauci, koju organizuje Narodna biblioteka u Bečeju. Kontroverzni naslov ove manifestacije za cilj ima da ukaže na neravnopravnost žena u svetu književnosti i kulture, jer iako savremena istraživanja i statistike pokazuju da žene daleko više čitaju i posećuju biblioteke, književni i intelektualni establišment i dalje je pretežno sačinjen od „muških imena“.

Ostale aktivnosti