Predstavljanje projekta AI Lab

Predstavljanje projekta AI Lab

Projekat Evropska laboratorija veštačke inteligencije i prvi globalni poziv za umetnike unutar njega predstavljeni su u Naučnom klubu u Beogradu

Prvo javno predstavljanje projekta ”Evropska laboratorija veštačke inteligencije – AI Lab” održano je 1. februara u Naučnom klubu Beograd. Novi trogodišnji projekat Centra, koji koordinira Ars elektronika iz Austrije, okuplja 13 raznovrsnih institucija iz 11 zemalja Evrope, koje se bave različitim pitanjima u vezi sa umetnošću, tehnologijom i društvom. Projekat je finansiran kroz program Kreativna Evropa Evropske Unije.

O projektu je govorio Dobrivoje Lale Erić, nacionalni rukovodilac projekta, koji je istakao značaj pokretanja dijaloga o širokim društvenim i kulturnim promenama koje veštačka inteligencija donosi. Projekat AI Lab se neće fokusirati isključivo na tehnološke aspekte veštačke inteligencije već će kroz savremene umetničke prakse svetskoj i domaćoj publici istaći izazove koje ona stavlja pred čovečanstvo.

Na ovom događaju predstavljeni su ideja, struktura i ciljevi projekta, kao i prvi otvoreni poziv za umetnike koji žele da se posvete istraživanju naučnih sadržaja i njihovoj integraciji u svoje stvaralaštvo. Aktuelni poziv je posvećen neuronaukama, sa istraživačkim boravkom u Laboratoriji za neuronauke Nacionalnog univerziteta u Buenos Ajresu, Argentina.

Dr Bojan Kening, jedan od organizatora prošlogodišnje manifestacije art+science+makers, upoznao je prisutne sa Mejkers spejsom Centra i mogućnostima koje ovaj prostor nudi umetnicima za razvoj njihovih projekata, u kontekstu samoga projekta ali i šire.

Pobednici prvog poziva na globalnom i nacionalnom nivou biće poznati sredinom marta. U okviru projekta AI Lab biće otvorena još tri poziva za umetničke rezidencije u prestižnim naučnim institucijama širom sveta, posvećene različitim aspektima i disciplinama unutar veštačke inteligencije

Više o samom projektu i predstojećim pozivima istražite na: https://ars.electronica.art/ailab/en/

Ostale aktivnosti