Razgovor o programu Horizont Evropa

Razgovor o programu Horizont Evropa

Delegacija Evropske unije u Srbiji, uz podršku nacionalne Privredne komore, organizovala je 22. aprila prvi vebinar posvećen novom EU okvirnom programu za nauku i istraživanja – Horizont Evropa

Deveti okvirni program Evropske unije za istraživanja i inovacije – Horizont Evropa – nastavlja dobro utabanim putem svojih prethodnika donoseći, ipak, brojne novine, preusmeravanja i prilagođavanja izmenjenim okolnostima, novim realnostima i narastajućim društvenim izazovima. Kada je u pitanju odnos nauke i društva, novi program raskida sa prethodnim, namenski razvijanim celinama u pokušaju da nekada pojedinačne, nezavisne teme i pozive integriše unutar „klastera“ i „misija“ kao novouspostavljenih pristupa. Horizont Evropu stoga prate i unapređene naučne politike, uz gotovo opipljivu poziciju Ciljeva održivog razvoja i srodnih koncepata i dokumenata Ujedinjenih nacija.

Evidentno je i nastojanje Evropske komisije da pojednostavi pravila finansiranja za projekte od značaja za razvoj Evrope, kao i da sinergetski objedini različite programe i modele finansiranja. Praktična primena ovakvog pristupa može se videti u programu za finansiranje istraživanja i inovacija u periodu od 2021. do 2027. godine. Horizont Evropa sa budžetom od 95,5 milijardi evra donosi nova pravila igre kada je finansijska implementacija projekata u pitanju.

Tokom vebinara govorilo se i o pozivu za EIC Pathfinder, koji je otvoren u okviru novog segmenta – Evropskog inovacionog saveta (European Innovation Council). Poziv je namenjen kompanijama i/ili istraživačkim organizacijama u ranoj fazi razvoja novih proizvoda, usluga ili poslovnih modela. Traže se inovativne ideje, a prethodno iskustvo i reference timova koji apliciraju nisu neophodni.

Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju CPN-a, govorio je o vezama prethodnih i novog okvirnog programa, srodnim politikama i uspostavljenim ciljevima Evropske unije. Posebno su predstavljena iskustva i rezultati u okviru rada na H2020 projektu RRING, s naglaskom na pripremi i predaji prvog nacionalnog izveštaja na Uneskove Preporuke o nauci i naučnim istraživačima.

Na vebinaru su govorili:

  • Dobrivoje Lale Erić, rukovodilac Sektora za međunarodnu saradnju Centra za promociju nauke,
  • Marija Šola Spasić, menadžerka projekata Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu,
  • dr Goran Stojanović, redovni profesor na Katedri za elektroniku, Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu,

uz moderaciju Aleksandra Obradovića, stručnjak za komunikacije u EU delegaciji.

 

Ostale aktivnosti