Projekti promocije nauke u naučnim klubovima

Ne)moguća misija

Aleksandar Milenković

NK Kragujevac i NK Užice

Projekat ,,(Ne)moguća misija“ namenjen je učenicima I i II razreda srednjih škola koji će se kroz radionice upoznati sa laserima, senzorima, elektronskim komponentama, sa načinom povezivanja istih, kao i sa osnovnim konceptima kriptografije.

 

Satelitsko osmatranje u životnoj sredini

Nikola Mladenović

NK Leskovac i NK Niš

Kroz prezentacije o upotrebi GIS i satelitskih podataka te praktičan rad učenici bi učestvovali na izradi ekološkog atlasa grada Leskovca i na taj način stekli različita znanja o ekologiji, zaštiti životne sredine i upotrebom informacionih sistema zarad istraživanja i unapređenja stanja životne sredine u svom gradu.

D Set Lab

Ivana Krulj

NK Niš i NK Kragujevac

Projektom je predviđeno da učenici realizuju deset laboratorijskih vežbi iz oblasti akustike i optike, uključujući i merenja na obližnjoj obali Nišave, odnosno Jezera u Kragujevcu, da na taj način ostvare sveobuhvatniji pogled na prirodu i svoje okruženje, svoje telo, svoj život i svoju ulogu u prirodnom i društvenom okruženju.

Zarobljeni u tami

Dalibor Rajković

NK Kragujevac i NK Užice

Projekat zarobljeni u tami predstavlja multidisciplinarni projekat fizike, psihološko -pedagoške nauke i glume. U ovom projektu je razvijena pedagoška metoda učenja gde se kroz glumu objašnjavaju određene fizičke zakonitosti elektromagnetizma i njihova primena kroz demonstrativne oglede

Genetički izazov!

Suzana Milošević Dobričić

NK Kragujevac i NK Kikinda

Projekat „Genetički izazov!“ namenjen je učenicima osnove škole sa ciljem da im, kroz niz eksperimentalnih i kreativnih radionica u Naučnom klubu, dočara i približi nauku genetiku. Aktivnosti u projektu su osmišljene da deca postavljaju pitanja, istražuju, dolaze do rešenja i zaključaka, a u tome će im pomoći jednostavni eksperimenti izolovanja DNK iz različitog voća, posmatranje Barovog tela pod mikroskopom, izrada modela DNK, kviz znanja, igra forenzike, zanimljivosti iz sveta genetike.

Formulu izračunaj zdravljem se naoružaj

Milena Živković

NK Kragujevac i NK Užice

Integrativni pristup u obrazovnom procesu objedinjuje ideju celovitosti, strukturiranja i univerzalnosti veze koja postoji između objekata iz realnosti. Pojam „integracija“ znači sjedinjavanje određenih delova u jednu celinu i međusobnog povezivanja autonomnih elemenata. Radionice zasnovane na ovom pristupu, mogu biti za učenike veoma stimulativne i podsticajne.

U potrazi za blagom

Dalibor Rajković

NK Kragujevac i NK Užice

Projekat je namenjen učenicima osnovnih škola koji će imati priliku da se upoznaju sa zakonima optike, laserima, senzorima i drugim komponentama, ali i da razvijaju sposobnost logičkog, apstraktnog i divergentnog mišljenja.  Uz pomoć edukatora i uputstava iz sveske, učenici treba da otvore kovčeg u kom se nalazi boca sa nevidljivom porukom na kojoj se nalazi niz matematičkih i fizičkih problema čijim rešavanjem se stiže do blaga.

 

Od izvora do ušća reke, da li postoje razlike?

Suzana Milošević Dobričić

NK Kragujevac i NK Gornji Milanovac

Deca će učenje sadržaja u školskim klupama zameniti iskustvenim učenjem. Učenici istražuju fizičke- hemijske osobine vode, biodiverzitet reke. Na osnovu rezultata samostalno izvode zaključke o razlikama u rečnom toku pri čemu kvalitet vode određuju na osnovu živog sveta. Na ovaj način učenike uvodimo u tehnike monitoringa reka, mikroskopiranja, primene hemijskih eksperimenata, tehnikama izučavanja fizičkih osobina vode.

 

Zvezdano nebo

Zoran Tomić

NK Kruševac i NK Leskovac

Noćno nebo je muzej koji nam je svima dostupan i koji nudi puno zanimljivih događaja i stvari za posmatranje. Nažalost, loše postavljena ulična rasveta i njeno loše usmeravanje, posebno u urbanim sredinama, „jedu“ zvezde na nebu i onemogućavaju ljubitelje astronomije da uživaju u njenim lepotama i posmatraju objekte poput galaksija, zvezdanih jata, nebula itd.  Zbog toga ovim projektom pored želje da ljubitelje nauke upoznamo sa objektima koji se na njemu vide, cilj je i da se evidentira nivo svetlosnog zagađenja na području Kruševca i Leskovca.

Koncert za fiziku i dva lokvanja, bez panja

Jelena Radovanović

NK Užice i NK Kragujevac

Projekat „Koncert za fiziku i dva lokvanja, bez panja“ namenjen je promociji nauke i podizanju naučne pismenosti učenika uzrasta 10-12 godina uz podsticanje njihove radoznalosti i kreativnosti, uz malo buke i poslovica i puno povezivanja različitih nauka. Aktivnosti kombinuju upotrebu lako dostupnih materijala i besplatnih android aplikacija za merenje jačine zvuka i frekvencije pretvarajući pametni telefon u pravu malu laboratoriju zvuka.

 

U zemljinom komšiluku

Sanja Stjepanović

NK Ranovac i NK Smederevo

Projekat „U Zemljinom komšiluku“ kao osnovnu ideju ima približavanje pojmova iz astronomije deci i mladima kroz posmatranje noćnog neba. Posebno zainteresovana deca i mladi bi imali mogućnost da kroz istraživački rad predstave izabrano nebesko telo ili pojavu, a najbolji radovi bili bi prezentovani, a autori nagrađeni.

Pomozimo prirodi koliko i ona pomaže nama

Milena Živković

NK Kragujevac i NK Užice

Akumulirani ekološki problemi svakako čine jedno od ključnih obeležja današnje civilizacije. Projekat „Pomozimo prirodi koliko i ona pomaže nama“ nudi učenicima mogućnost da se spojem više nauka upoznaju sa kološkim probemima i učestvuju u zanimljivim radionicama kao mladi istraživači.

Projekti promocije nauke

Nevladina organizacija "Carpe Noctem"

Ekološka Supernova – popularizacija problematike svetlosnog zagađenja

Marina Pavlović

Projekat predstavlja naredni korak u informisanju šire i naučne javnosti Srbije o problematici svetlosnog zagađenja životne sredine. Ovaj fenomen nije obrađen ni na jednom nivou obrazovanja. Predviđene su posete deset gradova, gde će se održati naučno- popularna predavanja i radionice za širu javnu zajednicu. Krajnji produkt projekta je podizanje nivoa svesti stanovništva o ovoj nepoznanici, ali i umrežavanje naučnih i ekoloških institucija.

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu

Mala škola DNKlogije

Branka Zukić

„Mala škola DNKlogije“ je program popularizacije nauke u Srbiji čija je realizacija otpočela 2009. godine i kontinuirano se odvija do danas. Programom je do sada obuhvaćeno više hiljada dece i mnoga mesta u unutrašnjosti. Program se realizuje se kroz dva vida aktivnosti: Putujuća laboratorija i Radionica. Obe aktivnosti obuhvataju „uradi sam“ eksperimente i prezentaciju najnovijih otkrića molekularne biologije i biomedicine na popularan način.

Nevladina organizacija "Carpe Noctem"

Fruška gora ispod zvezdanog mora

Dajana Bjelajac

Zbog nepostojanja većih reljefnih prepreka na teritoriji Vojvodine, svetlosno zagađenje iz naseljenih sredina se nesmetano širi i prekriva nebeski svod iznad zaštićenih područja ugrožavajući živi svet. Predviđene su dve noćne šetnje na Fruškoj gori prilikom kojih će se odvijati aktivna edukacija, dok će se u Novom Sadu održati naučno-popularno predavanje i predstaviti konkretni koraci ka zaštiti životne sredine od svetlosnog zagađenja.

Gimnazija ''Svetozar Marković''

Festival “Nauk nije bauk 12“

Marijan Mišić

Projekat „Nauk nije bauk“ predstavlja značajnu regionalnu manifestaciju, dvodnevni festival nauke sa međunarodnim učešćem, koji se realizuje od 2009. godine. Organizator i osnivač festivala je Gimnazija „Svetozar Marković” iz Niša. Projekat ima za cilj promociju i popularizaciju kvalitetnog obrazovanja, inovativnosti, nauke i naučnoistraživačkog rada među mladima.

Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković"-Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju

Ćelija za svakog, sapunica protiv Korona virusa

Branka Šošić-Jurjević

„Ćelija za svakog, sapunica protiv Korona virusa“, ima za cilj da deci osnovnoškolskog uzrasta približi osnovne pojmove biologije, virusologije, imunologije. Kroz igru bi naučili o osnovi razvoja bolesti, načinima testiranja, merama prevencije, kao i istraživanju potencijalnih lekova i vakcina. Projekat bi realizovali kroz niz interaktivnih radionica u osnovnim školama na teritoriji Republike Srbije.

Srpsko evoluciono društvo (SED)

Opasulji se

Mirko Đorđević

Osnovni cilj projekta građanske nauke “Opasulji se” jeste analiza biodiverziteta bakterije iz roda volbahija (Wolbachia) kod štetne vrste insekta, pasuljevog žiška (Acanthoscelides obtectus), zarad razvoja inovativne tehnike biokontrole. Kroz volontiranje u ovom projektu učenici srednjih škola, članovi naučnih klubova, lokalni proizvođači pasulja i šira javnost upoznaće se sa štetnim efektima insekticida na životnu sredinu i zdravlje ljudi, kao i sa savremenim tehnikama biokontrole.

Institut za biološka istraživanja "Siniša Stanković"- Institut od nacionalnog značaja za republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

Funkcionalna hrana 21. veka – Prirodni proizvodi iz perspektive naučnika Marija Ivanov

Projekat  je baziran na eksperimentalnim podacima dobijenim u toku dugogodišnjeg naučnog rada članova tima, koji će na slikovit način predstaviti značaj hrane i prirodnih proizvoda. U okviru projekta učesnici će se upoznavati sa savremenim dostugnućima u ovoj oblasti, što će biti predstavljeno kroz zanimljiv sadržaj kojim će se prirodni proizvodi poreklom iz biljaka i gljiva prikazati kao biološki agensi koji imaju potencijal za primenu u farmaciji, medicini i industriji hrane.

Institut za fiziku Beograd

Dan astronomije u Banatskim selima

Vladimir Srećković

U Banatskim selima, gde deca nemaju priliku da od kompetentnih stručnjaka saznaju više o modernim astronomskim dostignućima, velikanima naše nauke i razlikama između astronomije i astrologije, odnosno između nauke i kvazinauke, organizuje se Dan astronomije, u osnovnoj školi, biblioteci ili nekoj kulturno-prosvetnoj ustanovi.

Astronomsko društvo "Alfa"

Malim koracima ka astronomiji

Milan Milošević

Proučavanjem i razumevanjem načina na koji funkcioniše svet oko nas i razvojem astronomije kao nauke neočekivano je započeta jedna nova era za čovečanstvo – doba kompjutera i tehnologije.  Sa idejom da se i buduće generacije zainteresuju i posvete daljem učenju i istraživanju iz oblasti astronomije i fizike, biće organizovane brojne aktivnosti na teritoriji južne i jugoistočne Srbije.

Fakultet za fizičku hemiju, Univerzitet u Beogradu

Nauka oko nas 12

Igor Pašti

Promocija naučne misli je osnova razvoja i održivosti svakog savremenog društva.  U okviru projekta učenici srednjih škola su gosti Fakulteta za fizičku hemiju u toku jednog dana, četiri puta godišnje. Set interaktivnih naučno- popularnih predavanja od ukupno 45 minuta praćen je eksperimentalnim radom u laboratorijama Fakulteta, koji učenici izvode samostalno pod nadzorom studenata Fakulteta.

Mašinsko - elektrotehnička škola "Goša"

Školski festival nauke „Doživi nauku kroz fiziku, hemiju i mehaniku“

Vladan Starčević

U 2021.godini, godini velikog jubileja naše škole 75 – godina, planiramo održavanje desetog jubilarnog festivala nauke, tema festival je : Nauka je pobedila. Naš školski festival nauke na veoma zanimljiv i kreativan način učenicima približava nauku. Približićemo učenicima tehničke nauke i robotiku kroz programiranje, primenu elektrotehnike i mašinstva, saobraćaj; prirodne nauke kroz hemiju, fiziku, biologiju, astronomiju i medicinu.

Centar za razvoj obrazovanja ''Planeta''

Fizi Bizi Fest 10

Ena Stojković

Fizi Bizi Fest (FBF 10) je međunarodni naučno-popularni događaj koji već devet godina unazad promoviše nauku među decom i mladima. Jubilarni FBF 10 obuhvata tri celine: naučno-eksperimentalne postavke (gde deca i mladi prezentuju nauku svojim vršnjacima i kod njih razvijaju interesovanje i ljubav prema nauci), naučno-popularna predavanja namenjena različitim uzrastima i takmičenje učeničkih istraživačkih radova u vidu poster prezentacija.

Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu

Zavirite u elektrohemijsku ćeliju 2

Mila Krstajić Pajić

U Godini elektrohemije u Srbiji, učenici srednjih škola i studenti početnih godina fakulteta prirodnih nauka moći će da se kroz eksperimentalne radionice i zanimljiva naučno popularna predavanja upoznaju sa raznim primenama elektrohemije u svakodnevnom životu, njenim izuzetnim značajem u industriji i nauci, kao i načinom izučavanja elektrohemije i elektrohemijskog inženjerstva na Katedri za fizičku hemiju i elektrohemiju (FEH) Tehnološko-metalurškog fakulteta (TMF).

Društvo istraživača ,,Vladimir Mandić-Manda"

Nauka kroz objektiv mladih

Katarina Petrović

Projektom je predviđen niz aktivnosti, kao što je organizacija javnih događaja koji podrazumevaju predavanja, teleskopska posmatranja, izložbe astronomskih fotografija, tribine po osnovnim i srednjim školama, projekcije dokumentarnih filmova i radionice. Takođe, projektom je predviđena organizacija naučnih kampova u prirodi, čiji će učesnici imati prilike da se edukuju u različitim naučnim sferama.

Astronomsko društvo "Ruđer Bošković"

Škola astronomije za početnike 2020.

Aleksandar Otašević

„Školu astronomije za početnike 2020.“ čine dve osnovne celine – teorijski kurs (32 teme u isto toliko jednočasovnih predavanja) i praktični kurs (devet tema u isto toliko jednočasovnih predavanja i praktična obuka na teleskopu u toku više večeri).  „Škola astronomije za početnike 2020.“ je namenjena svima zainteresovanima, uz donju starosnu granicu od deset godina. Predavanja i obuka su na popularnom nivou, prilagođenom publici širokog spektra i nivoa obrazovanja.

Udruženje građana "Baza Crne ovce"

Klinci-naučnici

Milan Jokić

Projekat „Klinci-naučnici“ predstavlja interaktivnu edukativnu radionicu namenjenu deci mlađeg školskog uzrasta (starosti od sedam do devet godina), koja za cilj ima da decu na praktičan način upozna sa osnovnim principima primene naučnog metoda. Uzimajući za predmet analize jednostavne i njima bliske teme iz svakodnevnog života jedne porodice u vezi sa smanjenjem proizvodnje kućnog otpada, deca će naučiti osnovne korake u primeni naučnog metoda.

OŠ "Moma Stanojlović"

Sa naukom na četiri strane sveta

Dejan Dobričić

U cilju približavanja prirodnih nauka učenicima osnovne škole, ideja projekta je da jednodnevnim izletima na četiri lokaliteta insitu zaštite, Beljanica, jezero Gruža, Rudnik i Rtanj, deca istraže biološke, klimatske, geografske razloge zašto su ovi predeli pod zaštitom države.  Glas dece i istraživački radovi dece biće predstavljeni sugrađanima grada Kragujevca i široj javnosti u Noći istraživača na kreativan i umetnički način.

OŠ "Vuk Karadžić"

Zvuci moga kraja

Snežana Šalai Tibor

Učenici istražuju, prikupljaju materijale (audio,video zapise, fotografije).Obilaziće okolna sela, intervjuisati pojedince koji znaju stare narodne pesme ili igre i one koji imaju stare muzičke instrumente i narodnu nošnju. U Naučnom klubu će obrađivati materijale koje su prikupili i praviti zajednički blog kao i bilten. Mapiraće na interaktivnoj mapi područja koja su istraživali, staviti fotografije, audio, video zapise,tekst.

Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu

BOTANIČAR = UMETNIK

Marija Gajić

Kroz 12 radionica, decu osnovnoškolskog uzrasta upoznajemo sa svetom botanike kroz dva pristupa (umetnički i naučni). U Botaničkoj bašti „Jevremovac“ učesnici će imati priliku da upoznaju metode koje su se tradicionalno koristile u botaničkim ilustracijama u 19. veku i da prođu kroz empirijski i kreativni proces sistematizovanja flore. Po završetku svih radionica, organizovaće se izložba od 30 odabranih dečijih radova izloženih u stakleniku. Cilj nam je da motivišemo učesnike da „Jevremovac“ doživljavaju kao „svoju“ učionicu pod otvorenim nebom.

Univerzitet u Kragujevcu

Dan otvorenih laboratorija

Nenad Filipović

Ideja projekta je da kroz jednodnevni događaj prikaže nauku iz laboratorija i centara u izložbenom prostoru, u cilju promocije i približavanja nauke učenicima srednjih i osnovnih škola i opštoj javnosti. Cilj aktivnosti je da se pokaže na koji način je nauka prisutna u svakodnevnim okolnostima, korišćenjem opreme koja se nalazi u laboratorijama i centrima Univerziteta u Kragujevcu. Projekat će obuhvatiti demonstracije u okviru 2 različite oblasti: ekologija i inženjerstvo.

Prva kragujevačka gimnazija

Daj(t)e se na znanje

Ana Marković

Programska struktura Festivala osmišljena je kroz niz radionica, eksperimenata, predavanja, prikaza novih nastavnih metoda i produkata rada koji su koncipirani oko brige o životnoj sredini. Samo zdrava životna sredina je osnov za očuvanje egzistencije čoveka, zdravog razvoja društva i bitan je faktor za dostizanje neophodnog kvaliteta života.

Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu

Naučni kalendar

dr Sandra Dragičević

Cilj projekta je da se datumi koji su od važnosti za svest o naučnim otkrićima iz različitih sfera biologije obeleže organizovanjem tematskih predavanja, radionica i drugih sadržaja, a koji na popularan i zanimljiv način učesnicima približavaju nauku.  Projektom su predviđeni sadržaji koji će učenike i studente kroz interaktivan, timski i samostalan rad podstaći na kreativno razmišljanje i zainteresovati ih za naučno-istraživački rad iz oblasti biologije.

Narodna biblioteka „Radoje Domanović“, Leskovac

3D LAB

Vesna Ilić

Projekat „3D LAb“ ima za cilj razvoj kapaciteta Narodne biblioteke u Leskovcu za realizaciju naučno-istraživačkih i edukativni  programa koji podstiču mlade da kroz 3D projekte razvijaju inovacije koje zadovoljavaju opšte i specifične potrebe građana i zajednice.

. Astronomsko udruženje "Eureka" Kruševac

Zanimljiva onlajn astronomija

Miloš Stanković

Internet pruža velike mogućnosti za promociju nauke, posebno astronomije. Zbog toga primenom savremene opreme kao što je robotizovan teleskop, CCD kamera i internet moguće je organizovati zanimljiva onlajn predavanja koja su dostupna širokoj publici, pa i osobama sa invaliditetom.

Prva kragujevačka gimnazija

Letnja škola profesora Baltazara

Katarina Veljković

Letnja škola profesora Baltazara predstavlja sinergiju mini predavanja, radionica (o programiranju, analizi podataka, elektronici, robotici, umetnosti,…) i prezentacije završnih produkata rada u vidu mini sajma (jedan dan).  Kroz organizaciju ove letnje škole učenici iz našeg regiona bili bi okupljeni u svrhu promovisanja nauke i promocije sopstvenih naučnih postignuća.

Univerzitet u Nišu, Elektronski fakultet u Nišu

Za IEEESTEC se spremi

Danijel Danković

Međunarodna konferencija studentskih projekata IEEESTEC organizuje se po 13. put na Elektronskom fakultetu u Nišu sa ciljem popularizacije naprednih tehnologija i nauke kod srednjoškolaca i studenata.  Kroz intenzivna stručna predavanja i praktične radionice, koristeći najsavremeniju opremu, učesnici projekta će naučiti kako realizovati projekat, ali i kako napisati i prezentovati naučnoistraživački rad, pritom će učiti kako se radi individualno, u timu, a razviće i takmičarski duh.

Prirodno-matematički fakultet Kragujevac

Promocija naučne komunikacije kroz dugoročnu saradnju naučnika i nastavnika u školama

Milan Kovačević

Promocija naučne komunikacije (popularizacija nauke) postaje sve značajnija aktivnost za naučnike. Jedan oblik primene naučne komunikacije je kroz naučno obrazovanje. Angažovanje između naučnika i učenika mora biti dvosmerna komunikacija, gde se priča o nauci i novim tehnologijama kao i značaju nauke za razvoj i opstanak društva. Posebno u školama, naučna komunikacija/obrazovanje dopire do veoma važne kategorije, mlade populacije, sa potencijalom da se utiče na svest učenika i izbor u vezi sa njihovom karijerom kao istraživača ili u naučnoj industriji.

Biološki fakultet Univerzitet u Beogradu

Neurohistohemijska radionica „MOZAK U BOJI„

Milorad Dragić

Neurohistohemijska radionica „MOZAK U BOJI„ je teorijsko- praktična radionica koja je namenjenima učenicima trećih i četvrtih razreda gimnazija i medicinskih stručnih škola. Cilj radionice je da kroz teorijsko-praktičan pristup, učenicima srednjih škola približi neuronauke polaznicima i predstavi biologiju kao eksperimentalnu nauku. Akcenat će biti stavljen na ozbiljnost neurodegenerativnih bolesti i njihovog uticaja na društvo .

Idejna rešenja za interaktivne eksponate u parkovima nauke

Aleksandra Kuč

Euklidova školica

Euklidova školica je spoj tradicionalnog i savremenog, zastarelog i modernog, funkcionalnog i korisnog. Euklidovim školicama usavršavaju se misaone sposobnosti, podstiče koncentracija, razvija strpljivost, istrajnost, upornost, pravilno razvoja dečiji organizam uz koordinaciju pokreta i angažovanja muskulature skakutanjem, hodanjem i kretanjem.

Aleksa Bekić

Anamorfoza

Anamorfoza je vrsta obmanjujućih crteža, koja kroz zakone optike, dozvoljava jasno sagledavanje slike pod određenim uslovima. Pomenuti uslovi se postižu kroz jasno definisanje tačke perspektive, ili uz pomoć zakrivljenih površina koja izvitoperene slike dovode u stanje u kom je moguće videti prikrivenu poruku.

Milan Ličina

Moment sile

„Moment sile“ je zabavno-edukativna instalacija osmišljena za sve uzraste, bez obzira na rodni identitet i fizičku stanje fizičke kondicije. Posetioci kroz eksponat imaju priliku da iskuse praktične fizičke fenomene, a najpre saznaju više o “Arhimedovom zakonu poluge”.

 

Goran Stojićević

Oblakomer

Kako na najjednostavniji način saznati koja je vrsta oblaka iznad nas i kakvo nam vreme „nosi“? Odgovor je jednostavan! Uporedite oblak na nebu sa albumom slika i znaćete sve o njemu. Eksponat funkcioniše na taj način što posmatrač stoji ispred table gde su slike različitih vrsta oblaka. Središnji deo eksponata je providan. Posmatrač kroz otvor gleda kakvi su trenutno oblaci na nebu i upoređuje sa slikama sa strane na kojima su ispisani nazivi vrste oblaka

Branko Gulan

Lentikularna zavesa

Fenomen lentikularnosti označava slike koje daju iluziju dubine, ili imaju mogućnost promene u zavisnosti od drugačije tačke sagledavanja. Koristeći lentikularnu štampu, veoma je lako postići optičku iluziju koja intrigira čula posmatrača, i podstiče na preispitivanje već viđenog. „Lentikularna zavesa“, sačinjena od ispresavijanog, perforiranog, čeličnog lima formira dinamičnu igru svetlosti i senke kroz taškaste procepe, čineći svojstven ambijent oko eksponata.

Naučni klubovi

Naučni klub Kikinda

 

 

 

Naučni klub Šabac

 

 

 

Naučni klub Smederevo

 

 

Naučni klub Ranovac

 

 

Naučni klub Kragujevac

 

Naučni klub Kruševac

 

Naučni klub Čačak

 

 

Naučni klub Gornji Milanovac

 

 

Naučni klub Užice

 

 

 

Naučni klub Niš

 

 

 

Naučni klub Knjaževac

 

 

 

Naučni klub Leskovac

 

 

 

Naučni klub Novi Pazar

 

 

 

 

Naučni klub Kanjiža