Zatvoren poziv za učesnice globalnog projekta ShakthiSAT

Zatvoren poziv za učesnice globalnog projekta ShakthiSAT

U petak, 13. decembra, zatvoren je poziv za učesnice globalnog projekta ShakthiSAT, koji se realizuje u saradnji sa indijskim startapom Space Kidz India. Ovaj međunarodnog projekat ima za cilj da osnaži devojčice iz celog sveta u oblasti istraživanja svemira i svemirskih tehnologija.

Realizacija programa u Srbiji podržana je od strane Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Centra za promociju nauke, Astronomske opservatorije Beograd i Društva astronoma Srbije sa svojim partnerskim organizacijama. Aktivnostima u realizaciji programa koordiniraće dr Monika Jurković, koja predstavlja Srbiju na ovom projektu.

U Srbiji se ukupno 100 devojčica prijavilo i sve će učestvovati u realizaciji programa, koji počinje od 15. januara 2025. godine. Poziv je bio otvoren za sve zainteresovane devojčice uzrasta od 14 do 18 godina i one će kroz realizaciju STEM radionica sticati znanja i veštine iz oblasti istraživanja svemira i razvoja svemirskih tehnologija. Ceo program biće održan u onlajn formatu i trajaće između 100 i 120 radnih sati. Svaka učesnica dobiće i mentora – volontera koji će im pomoći da reše nedoumice i uspešno savladaju postavljene zadatke.

Najveći broj prijavljenih učesnica dolazi iz Beograda – njih 40; iz Kragujevca dolazi 6, Loznice 4, Aleksinca, Niša i Novog Sada po 3 učesnice; iz Bora, Valjeva, Vršca, Zrenjanina, Požege, Subotice, Čačka i Trstenika prijavile su se po 2 učesnice, a po 1 iz Vele Crkve, Bajine Bašte, Vranja, Jagodine, Kraljeva, Leskovca, Novog Pazara, Paraćina, Pirota, Prištine, Rume, Svilajnca, Sokobanje, Sombora, Topole, Srudulice i Šapca. Imamo jednu učesnicu koja se školuje u Budimpešti i 4 učesnice iz Republike Srpske. Većina učesnica dolazi iz srednjih škola, i to 88, dok iz osnovnih škola imamo 12 učesnica.

Najbolja učesnica ovog programa iz Srbije postaće deo tima sačinjenog od 108 devojčica koje će uživo u Indiji raditi na projektovanju i izradi satelita koji će biti lansirani sa svojim naučnim zadacima. Budući zadaci ovih satelita biće utvrđeni tokom realizacije programa.

Naslovna fotografija: Nathan Anderson/Unsplash

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.