Održan Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća

Održan Međunarodni sajam tehnike i tehničkih dostignuća

Najznačajniji privredni i tehnološki događaj u Srbiji i Jugoistočnoj Evropi održao se od 16. do 19. maja na Beogradskom sajmu, a važan deo ovogodišnjeg Sajma, 65. po redu, bila je izložbena postavka Vlade Republike Srbije Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve.

Deo ovogodišnjeg Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća bila je izložbena postavka Republike Srbije Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve, koju su u Hali 2B Beogradskog sajma organizovali Vlada Republike Srbije, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija i Ministarstvo prosvete. U okviru ove izložbene postavke našle su se 83 pojedinačne postavke 46 izlagača, među kojima je bilo državnih institucija, naučnih instituta, fakulteta, inovacionih centara, naučno-tehnoloških parkova, dobitnika sredstava Fonda za nauku i Fonda za inovacionu delatnost, Astronomske opservatorije i astronomskih društava, kao i startapova, privatnih kompanija i drugih predstavnika privrede.

Foto: Marko Risović

Foto: Marko Risović

Foto: Marko Risović

Foto: Marko Risović

Foto: Marko Risović

Svi oni imali su priliku da zainteresovanima predstave svoje proizvode, inovativna rešenja i dostignuća iz oblasti tehnike i tehnologije (naročito veštačke inteligencije, robotike i biotehnologije) i posetiocima Sajma omoguće da na delu vide kako od nauke nastaju inovacije koje naše živote čine lakšim i kvalitetnijim. Izložbeni postavku Vlade Republike Srbije posetilo je skoro 19.000 posetilaca, među kojima su bile i strane delegacije iz Dubaija i Ekvatorijalne Gvineje.

Ovaj deo sajamske manifestacije svečano su otvorili ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović, ministar informisanja i telekomunikacija dr Mihailo Jovanović i izraelski naučnik i dobitnik Nobelove nagrade za hemiju Danijel Šehtman.

Izvor: Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija

Izvor: Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija

Posetioci izložbene postavke Vlade Republike Srbije imali su prilike da u Hali 2B prisustvuju i bogatom četvorodnevnom programu u vidu 24 predavanja i 7 panela, koji je realizovan u saradnji sa Inicijativom Digitalna Srbija, projektom Srbija inovira i UNDP-om. Teme o kojima se govorilo kretale su se od izgradnje naučnoistraživačkog kompleksa BIO4, primene veštačke inteligecije u medicini, promenama koje donose alata poput ChatGPT-a, dobrim primerima praksi transfera tehnologija iz nauke u privredu, uspešnim startapovima, pa sve do očuvanja kulturne baštine primenom novih tehnologija i društveno angažovanih tema poput „žena u nauci“.

Stručni žiri 65. međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća dodelio je nagrade najboljim izlagačima, a među njima su se našli i izlagači izložbene postavke Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve. Velika nagrada „Korak u budućnost“ za najuspešniji eksponat pripala je beogradskoj kompaniji Golden Bee za projekat Beeamond – savremenu košnicu za uzgajanje pčela i dobijanje pčelinjih proizvoda u kućnim uslovima, dok je Posebno priznanje Sajma tehnike za eksponate koji doprinose razvoju tehnike pripalo Inovacionom centru Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu.

Izvor: Beogradski sajam

Izvor: Beogradski sajam

Stručni žiri za dodeljivanje priznanja Beogradskog sajma dodelio je Posebne zahvalnice Vladi Republike Srbije, Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Ministarstvu prosvete i Ministarstvu informisanja i telekomunikacija za njihovo učešće i poseban doprinos promociji 65. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća. Ova priznanja se dodeljuju kao izraz zahvalnosti za podršku koju su ove institucije pružile u organizaciji i promociji sajma.

Centar za promociju nauke je na ovogodišnjem sajmu tehnike izložio Klimatsku kapsulu, mobilnu i modularnu instalaciju zamišljenu kao intenzivno iskustvo koje kroz naučne činjenice, umetničke intervencije i multimedijalne sadržaje pruža posetiocima slojevitu perspektivu klimatskih promena. Ova naučno-umetnička platforma je direktan poziv svima na klimatsku akciju.

Foto: Marko Risović

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.