Beogradski vrt na festivalu Ars Electronica

Beogradski vrt na festivalu Ars Electronica

Na ovogodišnjem hibridnom izdanju Ars elektronika festivala, CPN i desetine partnerskih institucija širom sveta otvorile su svoje vrtove i ponudile posetiocim raznolike sadržaje od 8. do 12. septembra 2021.

 Ars elektronika je i ove godine kroz Keplerove vrtove bio festival globalnog umrežavanja podržan od strane 86 udruženih partnera. Kroz umrežavanje i deljenje ovi vrtovi su mesta ideja, inspiracije, uzora i impulsa koja pokreću na razmišljanje.

Beogradski vrt predstavio je publici Festivala šesto izdanje art+science programa koje se fokusira na kreativno i kritičko čitanje i analiziranje sistema veštačke tehnologije, njihovih vrednosti i mogućnosti. Beogradski vrt ove godine bio je bina za pronicljive diskusije i inspirativna partnerstva austrijskih i internacionalnih kolega u svim povezanim poljima oko veštačke inteligencije. Kroz otvoren dijalog, ostvaren na osi Dunava između Linca i Beograda, negovana je i aktivirana razmena znanja, ideja i praksi.

Program Beogradskog vrta imao je četiri segmenta. Prvi deo bio je predstavljanje ovogodišnjeg programa art+science uz razgovor sa gošćom Beograda Elisom Kvestom, uživo strimovan iz Galerije instituta Servantes. Umetnica Elisa Kuesta predstavila je svoj rad SKEENS koji istražuje digitalne otiske iz perspektive pamćenja, konačnosti i afekta.

Jedan od segmenata bila je i panel diskusija FOLLOW THE CURRENT sa ciljem da predstavi presek ključnih koncepata kojima operišu mladi umetnici/istraživači, duž toka Dunava, kako u lokalnom tako i u globalnom okruženju i kontekstu. Kroz razgovor panelista iz Novog Sada, Beograda, Beča i Linca težilo se razumevanju koje su sadašnje i buduće težnje, brige, inspiracije i problemi koje treba rešiti za generaciju koja će preuzeti ulogu protagoniste u rešavanju sutrašnjih izazova naših tehnologija.  

Predstavljen je i video koji sadrži različite umetničke i naučne perspektive kreativnog procesa tokom rada na plesnom performansu BINEMA, pobedničkom projektu nacionalne art+science  AI Lab selekcije za 2021. godinu, urađenom u saradnji sa projektom Clean Cadet koji finansira Fond za nauku Republike Srbije. BINEMA je dugoročna studija o plesu kao naučnom fenomenu, koja kombinuje umetnički, naučni i lični interes za istraživanje savremenog plesa.

Kao poslednji segment, na kraju festivala, autorke rada Woodiana.today iz Austrije i Novog Sada organizovale su radionicu za decu koja je kroz kretanje školjke Woodiana skretala pažnju na zagađenje Dunava.

Ostale aktivnosti