Почиње Мај месец математике

Почиње Мај месец математике

24. април 2013. 

Центар за промоцију науке и Математички институт САНУ по други пут покрећу националну научнопопуларну манифестацију „Мај месец математике“, која ће трајати од 29. априла до 29. маја 2013

Након великог успеха прошлогодишње манифестације, коју је видело више од 100.000 људи, математика је поново доступна свима који желе да је упознају. Националну научнопопуларну манифестацију „Мај месец математике“, која ће трајати од 29. априла до 29. маја 2013, по други пут организују Центар за промоцију науке и Математички институт Српске академије наука и уметности. Тим поводом ЦПН је организовао конференцију за новинаре 24. априла у 12 сати, у Медија центру.

На конференцији су говорили Мр Александра Дрецун, директорка Центра за промоцију науке, Др Зоран Марковић, директор Математичког института Српске академије наука и уметности, Добривоје Лале Ерић, уредник програма „Маја месеца математике“ и Фредерик Реме, аташе за међународну сарадњу и културу амбасаде Француске.

Александра Дрецун, директорка Центра за промоцију науке, укратко је објаснила зашто се ова манифестација организује по други пут. „Математика је својеврсна гимнастика ума и она нас учи да доносимо рационалне одлуке. Образовање мора имати приоритет; не само декоративно, већ истински. Буџет за науку је више него преполовљен. Ипак, на бази акумулираног знања, ентузијазма наших сарадника који ће у 20 градова Србије промовисати математику, и на бази снаге наших волонтера, којих већ сада имамо преко 320, успели смо да поново припремимо М3.“

Др Зоран Марковић је описао однос најшире јавности и математике. „Ако ме питате зашто промовисати математику, питаћу вас зашто шаљете своју децу на часове енглеског. Сваки одговор који добијем, преокренућу у корист математике, јер она је универзални језик науке. Данас се ученици на монотоним предавањима осећају терорисаним, настава се прави за будуће асистенте, а не за просечног слушаоца. То треба променити. Уколико је не будемо промовисали, имаћемо још мање пара за науку. Ентузијазам је једини спас.“

Аташе за међународну сарадњу и културу амбасаде Француске, Фредерик Реме, коментарисао је књигу „Жива теорема“ Седрика Виланија, чувеног француског математичара који ће отворити Мај месец математике,  добитника Филдсове медаље, Нобеловог еквивалента за математику. „Жива теорема је постигла велики успех у Француској и ја вам топло препоручујем да је прочитате. Седрик Вилани има један посебан таленат, а то је да уме да прича о математици језиком који сви разумеју. Искрено се радујемо даљој сарадњи са нашим пријатељима из Центра за промоцију науке и Математичког института САНУ.“

О самом програму Маја месеца математике, говорио је уредник програма манифестације, Добривоје Лале Ерић. „Захваљујући сарадњи са Робном кућом Београд, ми ћемо поново бити у самом срцу Београда, у робној кући НАМА, у Кнез Михајловој улици. Ипак, математику ћете наћи и на самој улици, на тротоарима, трговима, али и у 20 градова широм Србије. Централни догађај овогодишње манифестације је изложба ‘О божанској пропорцији – Леонардови полиедри’, коју чине геометријска тела конструисана по математичким скицама Леонарда да Винчија, а поносимо се и објављивањем књиге ‘Жива теорема’ о којој је раније било речи.“

Током месец дана, за школску децу, за студенте, али и за грађане свих узраста организују се интерактивне изложбе, математичке радионице, популарна предавања, филмске пројекције и јавне трибине.

Манифестацију су подржали сви универзитети из Србије, бројне школе, струковна друштва и невладине организације, домаћи и страни културни центри, на десетине медијских кућа, али и многи партнери и спонзори из привреде.

Покровитељ манифестације је академик Никола Хајдин, председник Српске академије наука и уметности. Међународни покровитељ је славни француски математичар Седрик Вилани, последњи добитник Филдсове медаље.

„Данас у свету, на научним скуповима, научници једни другима постављају питање – који је твој број“ рекла је Александра Дрецун, „То питање се поставља да би се сазнало на колико ће људи утицати твој рад? Колико ће живота изменити оно што радиш? То је најчвршћа веза између науке и човечанства. За то се боримо.

Истражите више на: www.m3.rs

Остале активности