CPN tribina o Borhesu

CPN tribina o Borhesu

U utorak, 14. juna povodom 30 godina od smrti Horhea Luisa Borhesa održana je CPN tribina inspirisana njegovim delima[:]

_MMM8350

Pod nazivom ”Da li smo zarobljeni u Borhesovoj biblioteci”, u utorak, 14. juna. održana je CPN tribina posvećena beskonačnosti, matematici, književnosti i aregntinskom piscu Horheu Luisu Borhesu od čije smrti je prošlo tačno 30 godina. Tribina je održana u Velikoj sali Studentskog kulturnog centra u Beogradu, ali i u 7 drugih gradova odakle su je građani pratili uživo iz Naučnih klubova uz mogućnost da svoja pitanja pošalju učesnicima.

O Borhesovoj književnosti i njenim preplitanjem sa naukom i naučnom fantastikom govorili su Ksenija Vulović, asistentkinja na Filološkom fakultetu u Beogradu i teoretičarka hispanoameričke književnosti, Muharem Bazdulj, pisac i novinar, Miodrag Rašković, matematičar sa Matematičkog instituta SANU, i Zoran Živković, pisac i teoretičar naučne fantastike.

Tribinu je moderirao Slobodan Bubnjević, urednik časopisa Elementi.

_MMM8307

_MMM8430

Na početku tribine Ksenija Vulović je podsetila publiku na neke biografske podatke Horhea Luisa Borhesa i kako je tekao razvoj njegove karijere od pesnika da esejiste i pisca kratkih priča. Zatim je govorila o njegovim političkim sukobima sa vlastima i ”smirenom anarhizmu” kako je sam nazivao svoje stavove. Takođe, Ksenija Vulović je govorila i o različitim tumačenjima činjenice da jedan od najvažnijih pisaca dvadesetog veka nije dobio Nobelovu nagradu.

Muharem Bazdulj je priču o Borhseu počeo od svog ličnog prvog susreta sa njegovim delima, a zatim je rekao kako su 1899. godine rođeni Borhes, Nabokov i Hemingvej, tri pisca koja su obeležila 20. vek a čiji su se pristupi književnosti suštinski razlikovali. Bazdulj je naglasio da se Borhesov talenat za književnost pre svega ogleda u njegovoj sposobnosti da piše o matematici tako da čitaocu nije potrebno nikakvo predznanje, a osim toga, prema njegovim rečima, savršeno prenosi kako se matematičko-filozofski paradoksi prelamaju na ljudske živote.

_MMM8322

_MMM8325

Zoran Živković je govorio o naučnoj fantastici a jedan od njegovih zaključaka je da je mnogo lakše pisati realističku prozu u kojoj je okvir unapred zadat dok u fantastici pisac mora sam da ga osmisli. Živković je Borhesa poredio sa njegovom Vavilonskom biliotekom, a čitaoce sa bibliotekarima koji traže smisao.

Matematičar Miodrag Rašković je govorio o beskonačnosti i kako je od Kantorove teorije postalo jasno da postoji obilje beskonačnosti. Rašković je rekao da je svet beskonačnosti fantastičan kao neka vrsta književnosti.

_MMM8415

_MMM8426

Ostale aktivnosti

Politika upravljanja kolačićima

Kolačići su male tekstualne datoteke koje se koriste kako bi korisničko iskustvo na veb-sajtovima bilo efikasnije. Zakonom je predviđeno da možemo čuvati kolačiće na vašem uređaju ako su strogo neophodni za rad ovog sajta. Za sve ostale tipove kolačića nam je potrebna vaša saglasnost. Saznajte više o tome kako obrađujemo lične podatke iz naše Politike privatnosti.