CPN na završnoj konferenciji projekta TechEthos

CPN na završnoj konferenciji projekta TechEthos

Predstavnici Centra za promociju nauke prisustvovali su konferenciji TechEthos Policy Event: Ethics for the Green and Digital Transition, koja je održana 14. novembra u Briselu.

Ovaj događaj, koji je ujedno bio i završna konferencija projekta TechEthos, okupio je vrhunske stručnjake, kreatore EU politika, istraživače iz akademske zajednice i predstavnike industrije, kako bi razgovarali o etičkom i odgovornom upravljanju novim tehnologijama u vremenu kada se evropska društva suočavaju sa ozbiljnom digitalnom transformacijom i zelenom tranzicijom. Projekat TechEthos, u kojem je učestvovao i Centar za promociju nauke, za cilj je imao da izradi etičke smernice za razvoj i korišćenje tri grupe tehnologija u nastajanju: klimatski inženjering, digitalna proširena realnost i neurotehnologije.

U tu svrhu glavna koordinatorka projekta Eva Buhinger, sociološkinja iz Austrijskog instituta za tehnologiju (AIT), okupila je brojne stručnjake i istraživače koji se bave razvojem ovih tehnologija, ali i medijske stručnjake, filozofe i eksperte iz etičkih odbora kako bi se na najbolji način promislili rizici, zloupotrebe i potencijalni problemi u vezi sa novim tehnologijama.

Kako bi prikupili informacije o mišljenjima i stavovima građana o tehnologijama u nastajanju, tim projekta TechEthos razvio je društvenu igru baš za tu priliku. „Igra se igrala u šest država, što znači da je prevedena na šest jezika i uključila je više od trista građana, među kojima je bilo i pripadnike ranjivih grupa“, rekla je prilikom obraćanja Buhinger. Ona je naglasila da su svi rezultati projekta, uključujući tu brojne analize i specijalno dizajnirane alate, javno dosupni na sajtu projekta.

Prvi plenarni govornik bila je Laura Vajdinger, rukovoditeljka istraživačkog tima za etička pitanja iz DeepMind-a, laboratorije za istraživanje veštačke inteligencije u vlasništvu Gugla. Ona je govorila o složenosti načina na koje je moguće vršiti evaluaciju razvoja veštačke inteligencije. Vajdinger je naglasila važnost holističkog pristupa rešavanju problema, koji bi u isto vreme uključivao i tehničke aspekte i društveni kontekst. Centralna tačka njene prezentacije bila je razumevanje toga kako veštačka inteligencija, posebno kada se koristi za generisanje jezika i slika, može na bezbedan način da se integriše u društvo.

Nakon njenog izlaganja, usledio je panel posvećen digitalnoj proširenoj realnosti i veštačkoj inteligenciji na kojem su, pored Vajdinger, govorili još i Aleksej Grinbaum iz Francuske Komisije za alternativnu energiju i atomsku energiju, u ulozi moderatora, zatim Alina Kadlubski, generalna direktorka organizacije Open AR Cloud koja se bavi otvorenošću pristupa tehnologijama proširene realnosti, kao i Ivan Jamščikov, profesor u Centru za veštačku inteligenciju i robotiku Tehničkog univerziteta primenjenih nauka Vircburg-Švajnfurt (Nemačka).

Kadlubski je govorila o složenosti i odgovornosti u virtuelnom okruženju. Posebno je istakla da bi u društvenim platformama zasnovanim na tehnologiji digitalne proširene realnosti trebalo da postoji moderator, a osvrnula se i na značaj adekvatnog predstavljanja različitih društvenih grupa. Takođe se dotakla i etičkih implikacija stvaranja digitalnog sadržaja koji interaguje sa fizičkim svetom, kao što su digitalni blizanci, što otvara pitanja poput toga da li imamo slobodu da u mešovitoj stvarnosti odlučimo šta želimo ili ne želimo da vidimo – na primer, da li možemo odabrati da u virtuelnom pandanu našeg grada ne vidimo beskućnike.

Svi panelisti bili su saglasni u tome da je multidisciplinarna i međuindustrijska saradnja neophodna kako bi se na adekvatan način odgovorilo na izazove koje sa sobom nosi sve brži razvoj veštačke inteligencije i tehnologija digitalne proširene realnosti.

U drugom delu konferencije, profesor Behnam Taebi sa Tehnološkog univerziteta u Delftu (Holandija) održao je predavanje o tehničkim i etičkim aspektima nekih tehnologija klimatskog inženjeringa. Diskusija o etičkim, društvenim i regilatornim izazovima ove grupe tehnologija nastavljena je na panelu koji je održan nakon ovog predavanja.

Na kraju konferencije, okupljenima se, među ostalima, obratila i Renata Klar, ekspertkinja iz Evropske mreže etičkih odbora za istraživanja (EUREC). Ona je istakla da je stožer etike pojedinac koji moralno postupa. Međutim, pojedincu je teško ili skoro nemoguće da postupa ispravno u neetičkom okruženju. Klar je zaključila da je zato glavni cilj projekta TechEthos, pa i njemu srodnih projekata, da pokuša da stvori etičko okruženje koje će obeshrabrivati nemoralno ponašanje i omogućiti moralno nastrojenom pojedincu da procveta.

Ostale aktivnosti